Folyómentő iskolák: sikeresen halad a pályázat


Nagy népszerűségnek örvend a diákok körében a „Folyómentő iskolák” elnevezésű Erasmus+ projekt, amelyet az Élet Fája Egyesülettel közösen 11 Szatmár megyei iskola bonyolít ebben a tanévben.
Jelenleg a projekt abban a fázisban van, amikor a projektvezető-tanárok környezeti nevelés órákat tartanak a diákoknak, felhasználva azokat az ismereteket, amelyeket az egyesület képviselői által szervezett előadásokon sajátítottak el, felhasználva a projekt által biztosított környezetvédelmi segédtankönyveket is.
A legutóbbi foglalkozásokat az Ombodi „Ion Barbu” Általános Iskolában, valamint a Halmi- és Börvelyi Általános Iskolákban tartották meg. Az intézmények biológiatanárai – Oláh Turbucz Natália (Ombod), Farkas Zénó (Halmi) és Schrádi Erika (Börvely) – koordinátorként lelkesen és szakértelemmel vezették be a diákokat a környezetvédelem világába. A foglalkozások interaktívak voltak, és sikerült teljes mértékben lekötniük a résztvevők figyelmét.
Az órák gyakorlati részében a diákok újrahasznosított anyagokból készítettek kreatív tárgyakat. Az elkészült alkotások között szerepelt ékszertartó dobozka, evőeszköz- és edénytartó, teknős, csiga, medúza, kalózfigura, kis hajó, ananász és különböző virágok. A tanulók nemcsak a kézműves készségeiket fejlesztették, hanem a fenntarthatóság és az újrahasznosítás fontosságát is megtanulhatták.
Az órák egy ünnepélyes pillanata volt, amikor a koordináló tanárok megkapták a „Folyómentő tanár” kitüntetést. Ez az elismerés annak a kitartó és elkötelezett munkának a jutalma, amellyel a pedagógusok a diákokat nap mint nap a természetvédelem és a vízek megóvása felé terelik.
A környezeti nevelési órák a következő hetekben is folytatódnak a projektben részt vevő további iskolákban, ezzel még több gyermek számára biztosítva a lehetőséget, hogy tudatosabb és felelősségteljesebb szemléletet alakítson ki a természet védelmével kapcsolatban.
Az Élet Fája Egyesület 11 partneriskolával együttműködve valósítja meg a „Folyómentő iskolák” elnevezésű pályázatot, a kezdeményezés célja pedig felhívni a figyelmet a folyók szennyezettségére, a túlzott műanyaghasználatra, valamint az újrahasznosítás fontosságára a diákok és tanárok körében, általuk pedig a lakosság számára is.
A projektben az alábbi iskolák vesznek részt: az Ombodi Ion Barbu Általános Iskola, a Szamoskrassói Bem József Általános Iskola, az Óvári Általános Iskola, a Kismajtényi Mihai Viteazul Általános Iskola, a Börvelyi Általános Iskola, az Egri Csűri Bálint Általános Iskola, a Halmi Általános Iskola, a Krasznabélteki Viorel Sălăgean Általános Iskola, a Túrterebesi Általános Iskola, valamint a Szatmárnémeti Római Katolikus Hám János Teológiai Líceum és az Aurel Popp Művészeti Líceum.