Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Folyómentő iskolák – Nagyszabású workshopot tartottak a hétvégén Szatmárnémetiben

Bajnai Botond
Szatmár.ro
Július. 22. 2024. Hétfő 10:21
Folyómentő iskolák – Nagyszabású workshopot tartottak a hétvégén Szatmárnémetiben

Az Élet Fája Környezetvédelmi és Humanitárius Egyesület házigazdája volt a július 18. és 21. között megtartott Folyómentő Iskolahálózat Építő Workshopjának, amit a szervezők az ERASMUS+ által finanszírozott Folyómentő iskolák program (FMIP) néven, immár egyre jobban ismert projekt keretén belül szerveztek meg Szatmárnémetiben.

 

Az eseményen mind az öt projekt-partner képviseltette magát, úgymint Magyarországról: a PET KUPA Egyesület részéről Bitter Zsuzsanna projektmenedzser, Bódiszné Hajnal Alíz pedagógus és Szlávy Adrienne pénzügyi szakember, illetve a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetsége (KSZGYSZ) részéről Szöllősi-Sebestyén Zita és Hankó Nóra környezetvédelmi oktatás koordinátorok, Szerbiából: a Természetjáró Egyesület részéről: Huszta Erzsébet, Cikó József és Vidovic Andrea pedagógusok, Ukrajna: az Ungvári Drugeth Gimnázium részéről: Heé Enikő és Orosz Tímea pedagógusok és nem utolsó sorban Romániát képviselte az Élet Fája egyesület részéről Békéssy Erzsébet és Békéssy László az egyesület vezetői.

 

A Folyómentő Iskolák program (FMIP) általános célja a folyóügyekben művelt helyi közösségek kiépítése és ezáltal a folyók ökológiai állapotának javítása. A kétéves program keretében négy, jól körülhatárolható területen fogalmaztak meg nagy biztonsággal megvalósítható célokat, ezek sorrendben: tananyag fejlesztés, iskolai foglalkozások, vízparti programok, vízi rendezvények.

 

A Folyómentő Iskolák Program (FMIP) elsődleges, legfontosabb, látható és mérhető eredménye a résztvevő diákok és pedagógusok körében bekövetkező szemléletváltozás. A FMIP során megvalósított élményközpontú foglalkozásoknak, az átadott ismeretanyagnak köszönhetően a folyószennyezések ügyében tétlen, beletörődő hozzáállás megváltozik, a résztvevők aktív, közösségi szinten fellépni képes szereplőkké válnak. Ennek az attitűdváltásnak a következménye a természeti környezetben bekövetkező, látható és hosszútávon fenntartható, pozitív változás. A FMIP praktikus okokból nem törekszik nagy kiterjedésű folyószakaszok megtisztítására. Deklarált célja azonban, hogy a frekventált, sokat látogatott folyószakaszokon a természetes környezet állapotában pozitív változás álljon be, ezzel is jelezve, hogy a napjainkban általános jelenséggé vált folyami műanyagszennyezés kezelhető, és megelőzhető.

 

 

Az ütemterv szerint, a pályázat megnyitója és az iskolahálózat kialakítását követően, a workshop megtartására került sor, ami alatt a közelebbi megismerkedés céljából a partnerek bemutatták a FMIP vagy egyéb folyómentő tevékenységek eredményeit. Továbbá a Tiszta Tisza Könyvsorozat 2.kiadásának bemutatására került sor, illetve a könyvsorozat kiadásához születtek javaslatok.

A folyómentő tananyag fejlesztésének célja egy komplex oktatási anyag elkészítése, mely segítségével a pedagógus iskolai foglalkozások során (tanóra, szakkör, tematikus foglalkozás, ökotábor, stb.) vizualizálásra alkalmas anyagok széles tárházával rendelkezzen.

 

Az oktatási anyag elkészítése mögött rejlő cél a diákok folyó iránti érdeklődésének felkeltése, élővilágának megismertetése, valamint szennyezéseinek és annak megoldási lehetőségeire való rávilágítás.

 

 

Mitől lesz egy iskola folyómentő iskola? Erről folyt a további tanácskozás, aztán a koffer összeállítása. A program e szakaszában lesznek felszerelve a pedagógusok, a folyómentő oktatók  gurulós bőrönddel, melyben olyan kellékek lesznek, melyek változatos bemutató órák látványos kiegészítői. Ezek eszközök által be tudják vonni a diákságot mérési, alkotási tevékenységbe. A bőröndben ugyanis lesz egy Folyóműveltségi Eszköztár, mely a folyón történő vizsgálatokra ad lehetőséget és egy Guruló Műanyag Műhely, mely a műanyag megmunkálás és újrahasznosítás kellékeit, szerszámait tartalmazza. Mind olyan eszközök, amelyek használata egyszerű és biztonságos, és nem igényelnek nagy infrastrukturális hátteret. Legfeljebb elektromos áramforrást és wifit, de többségük azt sem, hisz terepen való használatra is alkalmasnak kell lennie. A kofferbe kerül még egy iskolai előadáshoz szükséges technikai felszerelés is, mint laptop, projektor és hangfal. Minden partner országnak lesz egy ilyen bőröndnyi eszközkészlete, illetve minden folyómentő iskolának egy kisebb.

 

A folyó-örökbefogadás protokoll bemutatására is sor került és a táborszervező találkozó előkészítése céljából dolgoztak ki célszerű stratégiát a workshop alkalmával.

 

 

A zárt körben tartott programot iskolalátogatás követte, méghozzá az ombodi folyómentő iskolát látogatták meg, ahol az iskola vezetősége, Iederan Simona igazgató és Hájer Ottó aligazgató, illetve Olah-Turbucz Natália biológia szakos pedagógus fogadta a vendégeket. Több órán keresztül ismerkedtek az iskola környezetvédelem terén elért igen sok eredményeivel, amit igazoltak a különböző, szebbnél szebb és kreatív diákok által készített munkák, amelyek díszítik az iskola folyosóit és tantermeit. Ez után együtt kilátogattak a Szamos folyó itteni örökbefogadásra váró szakaszára.

 

A természetben eltöltött percek lehetőséget adtak különböző környezetvédelmi és természetvédelmi objektum megtekintésére is, úgy mint az udvari Szamos Varázsa Ökoturizmusi Övezet és a Nagytarnai Természet és a Szeretet Ökotábora.

Nagy élményt nyújtott a vendégek számára a vámfalui kerámia műhely kiállításának megtekintése és Istvánfi Géza keramikus korongozása.

 

Az udvari csokoládégyár meglátogatására is szántak egy rövid időt, illetve Muhi Sándor tanár úr városnézéses sétáján ismerhették meg Szatmárnémeti jelképes épületeit és azok történetét.