Folyómentő iskolák – Megkezdődtek az ökológiai-nevelés órák

.jpg)
Az Erasmus+ program keretében zajló Folyómentő Iskolák nevet viselő környezetvédelmi pályázat részeként, a Krasznabélteki Általános Iskolában vette kezdetét az ökológiai nevelés órák sora.
Az Élet Fája Egyesület 11 partneriskolával együttműködve valósítja meg a „Folyómentő iskolák” elnevezésű pályázatot, a kezdeményezés célja pedig felhívni a figyelmet a folyók szennyezettségére, a túlzott műanyaghasználatra, valamint az újrahasznosítás fontosságára a diákok és tanárok körében, általuk pedig a lakosság számára is.
A projektben az alábbi iskolák vesznek részt: az Ombodi Ion Barbu Általános Iskola, a Szamoskrassói Bem József Általános Iskola, az Óvári Általános Iskola, a Kismajtényi Mihai Viteazul Általános Iskola, a Börvelyi Általános Iskola, az Egri Csűri Bálint Általános Iskola, a Halmi Általános Iskola, a Krasznabélteki Viorel Sălăgean Általános Iskola, a Túrterebesi Általános Iskola, valamint a Szatmárnémeti Római Katolikus Hám János Teológiai Líceum és az Aurel Popp Művészeti Líceum.
A projekt keretében a diákok és pedagógusok a fenntartható fejlődés és a klímavédelem érdekében tanulmányozzák a folyók ökológiai, gazdasági és kulturális szerepét, a műanyag hulladék eredetét és viselkedését a természetben. Ehhez négy darab didaktikai segédeszköz is készült, amelyeket a tavalyi év novemberében osztottak ki az iskolák számára.
Három hónap intenzív tanulás után a projekt új szakaszba lépett: az ökológiai-nevelés órák megkezdődtek a résztvevő iskolákban. Az első interaktív foglalkozást február 19-én a Krasznabélteki Viorel Sălăgean Általános Iskolában tartották, ahol Semperger Klára biológia tanár, az iskola projektkoordinátora először összefoglalta a diákok által megszerzett ismereteket, majd a tanulók csoportokba szerveződve kreatív műanyag-újrahasznosítási feladatokat végeztek. Különleges tárgyakat készítettek hulladékból, például lámpákat, virágcserepeket, vázákat és perselyeket.
Az óra végén a résztvevők közösen elénekelték a projekt számára külön erre az alkalomra komponált himnuszt. Ezt követően Békéssy Erzsébet, az Élet Fája Egyesület elnöke és a projekt koordinátora értékelte az eseményt. Nagy hatással volt rá a diákok rövid idő alatt megszerzett tudása és elkötelezettsége a folyóvédelem iránt. Kiemelte, hogy az iskola méltó módon halad a „folyómentő iskola” cím megszerzése felé.
Az egyesület elismerését fejezte ki a pedagógusok áldozatos munkája iránt, ezért Semperger Klárát „Folyómentő tanár” jelvénnyel tüntették ki.
A következő hetekben az ökológiai órák folytatódnak a többi partneriskolában is, majd márciusban a projekt újabb mérföldkövéhez érkezik: minden résztvevő iskola egy-egy folyószakaszt vesz gondozásába.