Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Földalatti parkolóról és állatkertről mesél a chatbot, ha Szatmárnémetiről kérdezzük

Bede Emőke
Bede Emőke
Március. 16. 2023. Csütörtök 10:01
Földalatti parkolóról és állatkertről mesél a chatbot, ha Szatmárnémetiről kérdezzük

„A ChatGPT egy nagy nyelvi modell, amelyet az OpenAI fejlesztett ki a GPT (Generative Pre-trained Transformer) architektúra alapján. Ez a modell lehetővé teszi a szöveges kommunikációt az emberek és a számítógépek között természetes nyelven.


A ChatGPT rengeteg információval rendelkezik, mivel a modell nagy mennyiségű szöveges adathalmazon (például könyvek, cikkek, weboldalak, stb.) tanult meg. A modell képes automatikusan feldolgozni és megérteni a nyelvet, így képes szöveges válaszokat generálni a felhasználói kérdésekre. A ChatGPT-t arra tervezték, hogy segítsen az embereknek gyorsan és hatékonyan információhoz jutni az interneten. A modell számos területen hasznos lehet, például az oktatásban, az üzleti életben, a szórakoztató iparban és az egészségügyben” – vallja magáról az OpenAI által fejlesztett chatbot, amikor arról kérdeztük, mit kell tudnunk róla.


Ahogyan bemutatkozásában írja, a ChatGPT-t arra tervezték, hogy segítsen a felhasználóknak pillanatok alatt értékes információhoz jutni. Ezen felbuzdulva megnéztük, mit tud nekünk mondani a chatbot, ha Szatmárnémetivel kapcsolatban kérdezgetjük.


Mindenekelőtt arról kérdeztük meg a chatbotot, mit érdemes a municípiummal kapcsolatban tudni. Noha azt a rendelkezésre álló információk alapján tökéletesen tudta, hogy hol helyezkedik el a város – Románia északnyugati részén, Szatmár megyében, a Szamos folyó partján – a legfontosabb látnivalóknál sajnos elhasalt. Bajban lenne az a turista, aki az így kapott tanácsok alapján szeretné felfedezni a várost, hisz hiába keresné a Mátyás király emlékmúzeumot, vagy a botanikus kertet, melyben több mint 2000 növényfajt lehet megtekinteni, s mely a ChatGPT szerint a város legkedveltebb parkja, hiszen a növények mellett szökőkutat és tavat is találunk. Még nagyobb lenne a turista csalódottsága, ha megtudná, állatkert sincs a városban, így sem majmok, sem oroszlánok, de még zebrák és krokodilok sem várják itt. Abban azonban egyet kell értenünk a chatbottal, hogy ezeken kívül a városban számos park, valamint színház és múzeum is található, melyek szintén érdemesek a látogatásra.

 

Mindezek után arra kértük a ChatGPT-t, hogy soroljon fel néhányat Szatmárnémeti híres szülöttei közül. Noha arra számítottunk, hogy a chatbot megemlíti mondjuk Dsida Jenőt vagy Kovács András Ferencet, újfent csalódnunk kellett, ugyanis olyan nevek merültek fel, mint Áprily Lajos, Lázár Ervin vagy épp Molnár Ferenc, s bár büszkék lennénk rájuk, ha városunkban látták volna meg a napvilágot, sajnos nem így történt. „Ezen kívül számos más neves személynek is kötődik valamilyen módon Szatmárnémetihez, például a magyar politikus, Kereskényi Gábor is itt született” – teszi hozzá a chatbot.

 

 

Ha már politika, megkérdeztük azt is, hogy ki jelenleg Szatmárnémeti polgármestere. „Az információk frissítése érdekében meg kell jegyeznem, hogy a polgármesteri posztot 2020 szeptemberétől a korábbi polgármester, Kereskényi Gábor újra elnyerte. Kereskényi Gábor korábban már 2004 és 2012 között is vezette a várost, majd 2016-ban újra megválasztották polgármesternek” – árulja el magabiztosan, de némi pontatlansággal a ChatGPT, azt azonban helyesen tudja, hogy a polgármester mely politikai párt képviseletében nyerte el a városvezetői széket: „Kereskényi Gábor a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) színeiben nyerte el a Szatmárnémeti polgármesteri tisztségét. Az RMDSZ a Szatmár megyei magyarság egyik legnagyobb és legjelentősebb politikai szervezete, és a városban hosszú évek óta jelentős politikai befolyással rendelkezik” – írja.

 

A városi politikával tehát többé-kevésbé képben van a chatbot, így eszünkbe jutott, talán megkérdezhetnénk tőle, mi a helyzet a megyei önkormányzat élén. A ChatGPT e kérdés kapcsán mintha csak egy párhuzamos univerzumba kalauzolt volna minket, ugyanis tudomása szerint a Szatmár Megyei Tanács elnöke szintén Kereskényi Gábor, aki az AUR színeiben indulva szerezte meg a tisztséget. A chatbot mentségére legyen mondva, amikor jeleztük neki, hogy ezt bizony nem jól tudja, javította tévedését, és azzal is tisztában volt, hogy Pataki Csaba az RMDSZ színeiben indulva hódította el a nevezett tisztséget.

 

Visszakanyarodva Szatmárnémeti nevezetességeihez, megkérdeztük arról is a chatbotot, mit tud a Kossuth-kertről. „A Kossuth-kert Szatmárnémeti belvárosában található közpark, amelyet a város nagy szülötte, Kossuth Lajos tiszteletére neveztek el. A parkban egy szobor található Kossuth Lajosról, amelyet 1936-ban avattak fel. A parkban számos pad, szökőkút és virágágy található, amelyek nyugodt és zöld környezetet biztosítanak a pihenésre vágyóknak. A Kossuth-kert kiváló helyszín a szabadtéri rendezvényekhez, koncertekhez, színházi előadásokhoz és más kulturális eseményekhez. A parkban található egy kis tó is, amely nyáron a hőmérséklet csökkentésére szolgál, valamint a parkban található kávézó és játszótér is, amelyek különösen népszerűek a gyerekek és a családok körében.


A Kossuth-kert egyik érdekessége, hogy alatta található egy föld alatti parkoló, amely a parkolási lehetőségeket biztosítja a park környékén. A Kossuth-kert a város egyik legkedveltebb közparkja, és sokan járnak ide pihenni és kikapcsolódni a város zajától” – hát, a már említett párhuzamos univerzumban a Kossuth-kert alá jutott földalatti parkoló, ha már nekünk le kellett mondanunk a város régi főteréhez tervezett beruházásról.


S azt tudta, hogy a Közigazgatási Palota egy impozáns épület a város központjában, amely az 1900-as évek elején épült, illetve a szecesszió és a neobarokk stílus elemeit ötvözi? Szerencsére vannak azért helyes információk is a chatbot tarsolyában, tudja például, hogy „a kommunista időszakban a városi tanács székhelye volt. Napjainkban az épület a Szatmár Megyei Tanács és a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal székhelye. Az épületben találhatók konferenciatermek, irodák, valamint a megyei tanács ülésterme. Az épület előtti téren gyakran rendeznek kulturális és közösségi eseményeket. A Szatmárnémeti Közigazgatási Palota a város egyik legjelentősebb épülete, és turisztikai látványosságként is számon tartják.”


„Fontos megjegyezni, hogy a ChatGPT csak egy számítógépes program, és bár rengeteg információval rendelkezik, még mindig hibázhat. A modellnek nincs önálló gondolkodási képessége, így csak az információkat tudja felhasználni, amelyeket korábban megtanult” – fogalmazta meg önmagáról még "beszélgetésünk" elején a chatbot, és ebben valóban igaza volt: olykor hibázik, néha nem is apróságokat. 


A ChatGPT-t egyébként nem csak információk után kutatva lehet felkeresni, hanem akkor is, ha kreatív írásra volna szükségünk, sőt akár verseket is írathatunk a chatbottal. Az alábbiakban például Szatmárnémetiről szól a nem túl tehetséges „költő”:


Természeti kincsekben gazdag,

Szatmárnémeti falai alatt hegyek nagy hada,

Szamos folyó vize gyöngyözik,

habja alatt fehér híd ível át, mint egy folyóút haladt.
 

A Kossuth-kertben zöld lombok alatt pihenhetünk,

A Vécsey-kastély udvarán sétálhatunk,

A Boldogasszony-templom tornya magasan ég,

Sétálunk az utcán, ahol múlt és jelen összefér.
 

A város a kultúra fellegvára,

Színház, múzeum, galéria,

A város emlékei évszázadokat szólnak,

Minden épület, szobor, emlékmű történetet mond.
 

Szatmárnémeti, ékszer a Tiszántúlon,

Hol múlt és jelen összeér egy csodás látomásban,

Ahol mindig otthon vagyunk, bármikor térünk vissza,

Mert itt mindig vár valami különleges, valami szép és igaz.