Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

A Himnusz 200. évfordulóján: A magyar kultúra a szívünkben és a szánkban van - Képgaléria

Bajnai Botond
Bajnai Botond
Január. 22. 2023. Vasárnap 15:00
A Himnusz 200. évfordulóján: A magyar kultúra a szívünkben és a szánkban van - Képgaléria

Kölcsey Ferenc 1823-ban írta a Himnuszt, melynek szövegét január 22-én, éppen 200 évvel ezelőtt tisztázta le. Ezt ma a magyar kultúra napjaként tartjuk számon.
 

E jeles eseményt évről évre Szatmárnémetiben is megünnepeljük, idén viszont a 200. évforduló még különlegesebbé tette az alkalmat.


Ez alkalomból nagyszabású ünnepséget szervezett a Szamos Diákirodalmi Kör és a LiterArt Magyartanárok Egyesülete, akik kezdeményezését a Szatmár Megyei Tanács, Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatala és Helyi Tanácsa, valamint a Szatmár Megyei Könyvtár támogatta. 


Vasárnap 13 órától a Kálvin-téri Kölcsey szobornál kezdődött az ünneplés, ahol az egybegyűlteket előbb Elek György szervező, a Szamos folyóirat főszerkesztője köszöntötte, majd a magyar kultúra jelentőségéről ejtett néhány mondatot. A publicista köszöntő szavait követően a Bel Canto kórus vezetésével a résztvevők elénekelték a Himnuszt, majd többen is koszorút helyeztek el Kölcsey szobrának talapzatán.




Az ünnepség a megyei könyvtár csarnokában folytatódott tovább, ahol előbb Bessenyei Gedő István dramaturg, a Harag György Társulat művészeti igazgatója mondott ünnepi beszédet. Megidézte a magyar kultúra szatmári nagyjait, majd feltette a kérdést, mi magunk észrevesszük-e majd azok jövőbeli utódait, vagy a magyar kultúra iránti tiszteletünk kimerül az emlékezésben… A magyar kultúra egy élő szövet, amely ma is ad nekünk Kölcseyket, Petőfiket vagy éppen Adykat, viszont ezeket a mi felelősségünk észrevenni, felfedezni. Ugyanakkor a magyar kultúra nem csak irodalom és művészet, a magyar kultúra minden más is, akár a magyar nyelvű tudományosság, akár a nyelv, amit használunk, az ahogy mi magyarok felfogjuk a világot… Ez mind a magyar kultúránk része, ami nem valami tőlünk távoli, idegen dolog, hanem egészen közel van hozzánk – a Szentírást parafrazálva, és egyúttal emlékezve vidékünk szülöttjére, a bibliafordító Károlira – a szívünkben és a szánkban van.




Ezt követően Mészáros Orsolya, a BBTE Pszichológia és Neveléstudományok Kar hallgatója Kölcsey Himnuszának aktualitása címmel tartott előadást, majd a BEL CANTO és a Szatmárnémeti Református Gimnázium Gyöngyszem gyermekkórusa, Higyed Gyöngyi karvezetésével több ízben is énekelt. 


Végezetül Keresztes Ágnes színművész, a Harag György Társulat tagja közös versmondásra invitálta a közönséget, együtt szavalva el Nagy László: Ki viszi át a Szerelmet című versét.