Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Fizetési felszólításokat hozott a postás, holott kölcsönt sem vett fel a Szatmár megyei férfi. Ez történt valójában!

Bede Emőke
Bede Emőke
Szeptember. 25. 2023. Hétfő 10:13
Fizetési felszólításokat hozott a postás, holott kölcsönt sem vett fel a Szatmár megyei férfi. Ez történt valójában!
Illusztráció. Forrás: freepik.com

Épp elég fizetnie az embernek azokat a számlákat, melyek mögött ténylegesen használt szolgáltatás van, senkinek sem hiányoznak a nyakára koloncként olyan fizetési felszólítások, melyekhez semmi köze. Sajnos azonban épp e helyzetben találta magát egy szatmári férfi: postaládájába több olyan részletbefizetésre vonatkozó felszólítást is kapott, melyek előtt értetlenül állt. Mutatjuk, hogyan derült fény a rejtélyre.

 

A szatmári férfi 2020 májusában kapta meg az első fizetési felszólítást, melynek értelmében 1027 lejt kellett volna kicsengetnie egy online hitelintézetnek, majd következő nap egy másik cégtől is ugyanilyen levelet kapott, melyben további 1000 lej befizetésére szólították fel. Mivel a férfinak fogalma sem volt róla, hogy e kölcsönökkel foglalkozó cégek miért követelnek tőle ennyi pénzt, nyomozni kezdett. Ennek első lépéseként az érintett felhívta a hitelezőket, hogy megtudja, mégis miről van szó.

 

A hívott feleknek részletesen beszámolt a történtekről, és nyomatékosította azt is, hogy ő soha nem vett fel tőlük kölcsönt. Azok végül megadták neki a telefonszámot, melyet az "ügyfél" a szerződéskötéskor megadott, a férfi pedig habozás nélkül tárcsázta a számot. Legnagyobb meglepetésére ismerős hang szólt bele a telefonba: mint kiderült, a kölcsönöket egy régi ismerőse vette fel, akivel még három évvel korábban egy munkahelyen dolgoztak.

 

A sértett ezt követően a Szatmár Megyei Rendőrfelügyelőség gazdasági bűncselekményeket vizsgáló osztályához fordult, melynek munkatársai csakhamar előállították a gyanúsítottat és felderítették az ügyet.

 

Joggal merül fel először is a kérdés, hogy a szóban forgó exkolléga hogyan tudott kölcsönt felvenni a sértett nevére. Nos, mint kiderült, korábban még közös nyaraláson is részt vettek, s ennek szervezése során – a szállás lefoglalása és az utazási jegyek beszerzése érdekében – a sértett egy fénymásolatot adott a személyazonossági igazolványáról a munkatársának. A férfi azonban a papírt a nyaralás után sem dobta el, hanem felhasználta azt a kölcsön felvételekor is. A személyi mellett szükség volt ugyanakkor egy bankszámlakivonatra is: ennek kapcsán megállapították, hogy az elkövető egyszerűen ráhamisította volt kollégája adatait a saját kivonatára, és a sértett pechére egyik hitelintézet sem ellenőrizte, hogy a hitelkérelemben megadott számlaszám valóban a megjelölt ügyfélhez tartozik-e.

 

A nyomozás végére megállapítást nyert, hogy az elkövető összesen két 2000 lejes és egy 1000 lejes hitelt vett fel egykori munkatársa nevében.

 

Az informatikai csalással megvádlott férfi egyetlen percig sem tagadta bűnösségét, mi több, az enyhébb ítélet reményében egyezséget kötött a vádat képviselő ügyésszel is. Az enyhébb ítélet pedig nem is váratott magára sokat: a férfit néhány nappal ezelőtt 1 év szabadságvesztésre ítélték, 2 évre felfüggesztve. Vár rá ugyanakkor 60 napnyi közmunka, illetve ki kell fizetnie a mindössze 227 lejes perköltséget is.