Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Filmre vitték a caracali rém által meggyilkolt Alexandra esetét. Akár így is történhetett volna

Bede Emőke
Bede Emőke
Április. 03. 2025. Csütörtök 09:21
Filmre vitték a caracali rém által meggyilkolt Alexandra esetét. Akár így is történhetett volna
Forrás: YouTube / Alexandra című film trailere

Minden bizonnyal olvasóink is emlékeznek még a caracali rémre, a Gheorghe Dincă nevű férfira, aki 2019-ben két fiatal lány, Luiza és Alexandra életét oltotta ki brutális kegyetlenséggel. S noha maga a bűncselekménysorozat is végtelenül megrázó volt, a 112-es diszpécser bicskanyitogató stílusa és a hatóságok sorozatos melléfogásai miatt sokáig fog még élni az emberek emlékezetében a tragédia. Diana Busuioc, egy Hollywoodban dolgozó román rendezőnő nemrégiben filmre vitte a történetét, azonban nem úgy, ahogyan az a kollektív tudatba beleégett, hanem úgy, ahogyan annak egy működő rendszerben történnie kellett volna.

 

Alexandra Măceșanu 2019. július 25-én, 11 óra körül háromszor hívta fel a 112-t, hogy segítséget kérjen azt követően, hogy egy idős férfi elrabolta, egy caracali házban fogva tartotta és többször is megerőszakolta. S noha a fiatal lány rendkívüli bátorságról és lélekjelenlétről tett tanúbizonyságot, amikor mindent kockára téve beütötte a segélyhívó számát a talált mobiltelefon tárcsázójába, a diszpécser és a kapcsolt rendőr enyhén szólva is kifogásolható módon kommunikált a zokogó lánnyal. A rendőrség ezután egy egész álló napon át próbálta beazonosítani a helyszínt, ahonnan Alexandra telefonált, viszont a caracali rém házát csak az éjszakai órákban sikerült megtalálni, és a házkutatási engedély is csak másnap reggel 6 órára érkezett meg.

 

A rendőrök az előzetes vizsgálatok nyomán őrizetbe vették az idős férfit, aki végül beismerte, hogy megölte mind Alexandrat, mind a korábban elrabolt Mihaela Luiza Melencut.

 

A helyzet kritikán aluli kezelése közfelháborodást váltott ki az országban, melynek eredményeképp lemondott Nicolae Moga akkori belügyminiszter, Ioan Buda, a Román Rendőrség vezetője, Petre Neascu Olt megyei prefektus, Ionel Sorinel Vasilca, a 112-t üzemeltető Speciális Távközlési Szolgálat vezetője is. A caracali rémet végül másodfokon 30 év letöltendő szabadságvesztésre ítélték.

 

Román színésznő-rendezőnő vitte filmre a történteket

 

Diana Busuioc Angelson egy Hollywoodban tevékenykedő színésznő, rendező és producer, akit sokakhoz hasonlóan nagyon megérintett a lányok tragédiája, és már a történtek idején elhatározta, hogy filmvászonra fogja vinni a történetet. Végül három napon és három éjszakán át írta az Alexandra című film forgatókönyvét, három hét alatt pedig le is forgatták a filmet, melyben csak román színészek és román helyszínek, Caracal, Bukarest és Ploiesti tűnnek fel. Diana Busuioc azonban nem dokumentarista jelleggel ábrázolja a történteket, hanem azt mutatja meg, hogyan történhetett volna másképp: Alexandra megmenekül, a 112-es operátor pedig nemzeti hőssé válik. Annak elbeszélése a film, hogy hogyan kellett volna mindennek történnie, ha egyik hatósági baklövést nem követi egy újabb és újabb.

 

A rendezőnő egy korábbi interjúban hangsúlyozta, hogy a film nemcsak Alexandra történetére összpontosít, hanem a modern társadalmat jellemző empátiahiányra és önzésre is. „A film üzenete az, hogy mindannyian felelősek vagyunk. Egy nemzet vagyunk, amelynek fel kell ébrednie, közelebb kell kerülnie egymáshoz, segítenünk és szeretnünk kell” – tette hozzá Diana Busuioc, aki maga is főszerepet játszik az alkotásban.

 

A filmet egyébként a szatmári Cinema One Laserplex is műsorra tűzi.