Világhírű művészekkel és formabontó zenei projektekkel készül 75. évadára a Dinu Lipatti Állami Filharmónia


Ismét nagyszerűnek ígérkező évadra készül a szatmári Dinu Lipatti Állami Filharmónia. Az új szezonra vonatkozó tervekről Kovács Emőke menedzser, Claudiu Pitic aligazgató, illetve Luana Buda zenei titkár kedden, egy sajtótájékoztató keretében számoltak be.
Mielőtt a konkrét tervekről ejtett volna szót, Kovács Emőke röviden kitért arra, hogy a zenei intézmény miért csak a 75. évadát kezdi meg, holott a filharmónia alapjait már jóval korábban lerakták. Ennek oka igencsak egyszerű: 75 éve annak, hogy Gheorghe Gheorghiu-Dej egy dekrétum által állami fenntartású intézménnyé nyilvánította az addig egyesületi szinten működő filharmóniákat.
Ami az új, 2024/2025-es évadot illeti, Kovács Emőke elárulta, a zene szerelmesei egy igencsak különleges szezonra számíthatnak, hiszen a vezetőség a romániai művészek mellett igyekezett nemzetközi szinten is ismert és elismert karmestereket és szólistákat meghívni városunkba. Annak érdekében pedig, hogy a zenei paletta minél színesebb legyen, a klasszikus zeneművek mellett az operák, operettek és filmzenék szerelmeseinek is nagyszerű élményekkel készülnek.
Nem marad el a Szatmári Zenei Napok sem, melyet idén immár 47. alkalommal szerveznek meg. Ennek keretében városunkba érkezik majd Budapestről a Nemzeti Filharmonikus Zenekar, de bemutatkozik egy szaxofon kvartett, valamint itt lesz velünk többek között Andrei Ionita román csellóművész és Daisuke Soga japán karmester is.
Az idei év másik különlegessége a dr. David Daniel pszichológussal, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem rektorával közösen indított projekt, „A szerelem szimfóniája”, mely által a szakember arra keresi a választ, hogy a klasszikus zene milyen hatással van az emberi pszichére.
A legkisebbekről sem feledkeztek meg
A korábbi évadokban már nagy népszerűségre tettek szert az ún. leckekoncertek, amelyek által a Dinu Lipatti Filharmónia a legkisebbeket szeretné megszólítani. Ennek kapcsán Luana Buda rávilágított, hogy ezek a gyerekeknek szóló, interaktív koncertek rendkívül fontosak az intézmény számára, hiszen ezek által a kicsik már egészen korán megismerhetik és megkedvelhetik a hangszereket, illetve magát a klasszikus zenét is. Az első leckekoncertek már októberben beindulnak – árulta el a zenei titkár, hozzátéve, hogy ezek a „Meghívó táncra” című projekt keretében valósulnak meg, a karmester pedig Toadere Dalma lesz. A szóban forgó leckekoncertek lehetőséget adnak majd a gyerekeknek, hogy intuitív módon fedezzék fel a zene és a tánc közötti kapcsolatot, és ezzel párhuzamosan megismerkedjenek a hangszerek világával is.
Egy másik, szintén a gyerekeket megcélzó projekt pedig „A kis dobos” címet viseli, melynek keretében az ütős hangszerek univerzumába kalauzolják el a kicsiket – fejtette ki Luana Buda.
Lassú, de konstans fejlesztés alatt a filharmónia
A Dinu Lipatti Filharmónia adminisztratív ügyeiről Claudiu Pitic nyújtott részletes tájékoztatást. Mint az aligazgató nyomatékosította, az intézmény szeretné a legjobb körülmények között fogadni a zenerajongókat, melynek érdekében folytatódott a nézőtér korszerűsítése, elkészült a fény- és hangtechnika új infrastruktúrája, valamint sikerült végre kialakítani egy mellékhelyiséget a mozgássérült látogatók számára is. Ez már csak azért is számít rendkívüli eredménynek, mert a filharmóniának otthont adó épület 1-es kategóriájú műemléképület, így ilyen jellegű módosításokat nem lehet egyik napról a másikra kivitelezni.
Vannak azonban olyan beruházások is, melyek nem a filharmónia felszereltségének és eszközkészletének fejlesztését célozták meg: ilyen pl. a kupola szintjén végzett felújítás, melyet a beszivárgó víz tett sürgőssé. Ugyancsak a beszivárgó víz okoz gondot az alaksorban is, melynek rendezésére már keresik a megoldást. Pitic nem titkolta, hogy szívesen fogadnék a helyi önkormányzat támogatását is ebben, lévén, hogy maga az épület a városháza tulajdonában van. Az aligazgató a problémák ellenére köszönetet mondott az intézményt fenntartó Szatmár Megyei Tanácsnak, hiszen finanszírozásukkal évről évre sikerül állagmegőrző munkálatokat végezni és így szinten tartani a koncerttermi komfortot.
Változatlan jegy- és bérletárak az új évadban is
Kovács Emőke közölte, hogy az új évadban is a tavalyi áron válthatnak jegyet és bérletet a melománok. A tarifák kapcsán a menedzser kijelentette: tekintve, hogy a bérletesek az évad folyamán nem kevesebb mint 40 koncerten vehetnek részt, az ár igencsak méltányosnak tekinthető. Igaz ez különösen annak tükrében, hogy noha a Dinu Lipatti Filharmónia által nyújtott szolgáltatás minősége semmiben sem marad el a más városok zenei intézményei mögött, a nálunk alkalmazott díjszabás jóval kedvezőbb, mint pl. Kolozsváron vagy Nagyszebenben.
A jegy- és bérletárak tehát változatlanok, viszont némi újítást mégis érdemes a közönségnek szem előtt tartania: a bérleteseknek ezentúl az előadások előtt meg kell erősíteniük, hogy részt vesznek-e a soron következő eseményen vagy sem. Az intézkedés bevezetésére azért volt szükség, mert korábban gyakran előfordult, hogy a helyeket olyan bérleteseknek tartották fent, akik végül meg sem jelentek, ezzel kiszorítva olyanokat a koncertteremből, akik ezer örömmel váltottak volna jegyet az eseményre.
A vezetőség reményei szerint az új rendszer elősegíti majd a szabad helyek minél hatékonyabb kihasználását, így még többeknek lehetőséget teremtve a koncerteken való részvételre. S habár akadtak olyan bérletesek, akik első körben nem látták be, miért került bevezetésre ez az intézkedés – és ennek hangos véleményt is adtak –, a vezetőség mégis bízik benne, hogy a közönség hamar megbarátkozik az újítással és belátja annak hasznát is.
Kovács Emőke a jegyek és bérletek kapcsán örömmel számolt be arról is, hogy még Nagybányáról, Máramarosszigetről, Zilahról és Margittáról is vannak rendszeres látogatóik. Ezt rendkívül fontos visszajelzésként értékeli a Dinu Lipatti Filharmónia, hiszen jól mutatja, hogy az általuk nyújtott zenei élményre nem csak helyi, de már regionális szinten is nagy igény van.