Figyelmetlen kerékpáros, óvatlan gyalogos – Így járjon el, hogy elkerülje a balesetet


Banális igazságról beszélünk, amikor azt állítjuk, hogy a gyalogosok és a kerékpárosok is ugyanolyan részesei a közúti közlekedésnek, mint márki más, aki éppen autóval vagy motorkerékpárral közlekedik. Pedig ez egyértelmű és vitathatatlan. A gyalogosokra és a biciklisekre is vonatkoznak szabályok, amelyeket be nem tartva, komoly bajba is kerülhetnek. Nem csak a törvény szemében, de akár az életüket is elveszhetik egy elkövetett hiba miatt.
Az utóbbi időben talán kevesebb elgázolt gyalogosról vagy autó alá esett kerékpárosról számoltunk be, viszont ha visszaemlékszünk tavaly- tavalyelőtt volt olyan időszak, amikor egyre-másra történtek ilyen jellegű balesetek és tragédiák a városban, vagy messzebb tekintve, a megye számos pontján.
Az ilyen jellegű balesetek többsége bizony elkerülhető lenne. Amikor arról szólnak a hírek, hogy gyalogátkelőn gázolt el valakit egy autós, közel sem biztos, hogy egyedül az autóvezető hibázott. Bizonyára ő is, viszont nagy esély van rá, hogy a gyalogos sem nézett szét, vagy ha mégis látta, hogy jön az autó, nem áll meg, mert neki van elsőbbsége. Tényleg neki van, de ha nem adják meg, akkor majd fekszik a földön vérző orral és törött bordával, és még örülhet, hogy ennyivel megúszta. Mert azt hitte, majd a másik megáll és átengedi őt. Sajnos nagyon sok ilyen eset fordul elő.
A kerékpárosokkal sem feltétlenül más a helyzet. Míg sok esetben hibáznak az autóvezetők is, ugyanolyan gyakran a kerékpárra ülők is hibákat követnek el.
Mindezekre ha magyarázatot keresünk, talán elmondhatjuk, sajnos sokan semmiféle közúti szabályokkal kapcsolatos képzést nem kaptak. Ez jól látszik, olyankor is, amikor egy jogosítvánnyal rendelkező kerékpáros vagy gyalogos szemmel láthatóan képes egy autós fejével gondolkodni. Tisztában van azzal, milyen helyzetek adódhatnak, amikor közúton közlekedik, történjen ez bármilyen minőségében.
Szerkesztőségünk Madarász Csaba vezetésoktatóval igyekezett körbejárni ezt a témát, azzal a céllal, hogy olyan kérdéseket tisztázzunk itt, amelyeket tisztán látva mind a gyalogosok, mind pedig a kerékpárosok tájékozottabb résztvevői lesznek a jövőben a közúti közlekedésnek.
„A gyalogosok gyakran hangoztatják, a zebra bizony a gyalogosoké, ott nekik van elsőbbségük. Ez így igaz. De például a gyalogosgázolások többsége elkerülhető lenne, ha vennék a fáradtságot és szétnéznének és figyelmesen kelnek át. Sokan azért, mert elsőbbségük van, úgy gondolják vakon mehetnek, de nem győződnek meg róla, hogy az érkező autós látja-e őket, meg tud e állni. Egy autóvezetőnek szüksége van egy reakcióidőre, amíg lefékez, de eltakarhatja a gyalogost valaki vagy valami, például egy a másik sávon lévő autó, stb. Illetve tapasztaljuk éjszaka, hogy egy-egy sötétebb színű ruhába a gyalogos szinte egészen beleolvad a környezetbe, így nehezen észrevehető. Esőben az esőcseppek, a tükröződés mind rontják az autós látási viszonyait. Az elgázolt gyalogosok legtöbb esetben észreveszik a közeledő autót, viszont nem számítanak rá, hogy talán nem fog megállni. Ő tudja, hogy a gyalogátkelő az övé, viszont azzal, nem számol, hogy az autóvezető esetleg nem veszi észre, vagy nem tud megállni” – fogalmazott a vezetőoktató. Hozzátette: az ügyes és figyelmes gyalogos igyekszik felvenni a szemkontaktust az autóvezetővel, így győződve meg arról, hogy mindketten észrevették a másikat.
Ami a kerékpárosokat illeti, míg évtizedekkel ezelőtt még oktattak nekik szabályokat, ma ez az egyedüli jármű-kategória, amelyre semmilyen képzés nem kötelező, mégis részesei a forgalomnak.
Így szinte teljesen a szülőkre marad az, hogy beavassák a gyerekeket a biciklizés tanulásakor a szabályok ismeretébe is, viszont ha a szülő sem ismeri egészen ezeket, vagy egyik-másik szabályról megfeledkezik, abból később baj lehet.
Ami ezeket a szabályokat illeti: Romániában nincsenek külön szabályozva a gyalogosok és a kerékpárosok, viszont ugyanazok a szabályok vonatkoznak rájuk is, mint az autósokra és a motorosokra. Például: a kerékpárosok mindig az út jobb szélét kell használják, kivétel, amikor balra kanyarodnak, ilyenkor vagy be kell soroljanak arra a sávra, amelyik abba az irányba halad, amelyikre kanyarodni kívánnak, vagy ha nincs több sáv, akkor a felezővonal mellé.
Tilos ugyanakkor a járdán való biciklizés, kivéve ha erre kijelölt biciklisáv van ott kialakítva. A kerékpárosok az autópályák kivételével, minden rangú és típusú úton közlekedhetnek, kivéve ha ezeken táblával korlátozzák a közlekedésüket. Ilyen útszakaszok városokon belül is előfordulhatnak.

Fontos ugyanakkor, hogy a használt kerékpár a szabályoknak megfelelően fel legyen szerelve. Kiemelten fontos a jól működő fékrendszer, viszont a biciklis sisak nem kötelező, de ajánlott.
Fontos a jelzések használata, kanyarodáskor az irányt mutató kar vízszintes kinyújtása, illetve a lassítás a kar fel-le mozgatásával történő jelzése.
,,Sokan talán nem tudják azt sem, hogy nem szabad például ittasan felülni a biciklire. Az elgázolt kerékpárosok többsége ittas állapotban vált baleset áldozatává. Nem szabad ugyanakkor párhuzamosan sem közlekedni, azaz 2, vagy több kerékpár nem mehet egymás mellett az úton. Nem szabad közúton biciklizést tanulni és tanítani - ezt nagyon sokan szintén nem tudják. Egy településen egy nem túlságosan forgalmas mellékutca is közút. Itt elméletileg nem volna szabad biciklizni tanítani a gyereket. Sőt, amit szintén nagyon sokan nem tudnak, 14 éves kor alatt szintén tilos közúton kerékpározni (kerékpárutakon igen). Amikor viszont kerékpárra ülünk, kötelezően nálunk kell legyen a személyink. Nem szabad továbbá, ketten ülni egy biciklin, kivéve ha arra van felszerelve egy gyerekülésen, azon viszont maximum 7 éves korig lehet vinni a gyereket. Nem szabad kerékpárt vontatni sem (értjük ez alatt, egymás után kötni két biciklit, vagy biciklivel egy másik jármű után kapaszkodni. Fontos, a fényvisszaverő mellény használata" - sorolta fel a legfontosabb szabályokat az oktató. Hozzátette azt is: ,,nálunk is egyre több a bicikliút, ezáltal egyre inkább bátorítva vannak az emberek arra, hogy kerékpárral közlekedjenek, ami egy nagyon jó dolog. Viszont ez is, ahogy a közlekedés bármilyen más formája, felelősséggel jár. Ezért kerékpárosként, illetve gyalogosként is fontos az éberség, a figyelem és a szabályok ismerete is. Nem várhatjuk, el, hogy csak mások figyeljenek oda ránk, nekünk is ugyanez a feladatunk amikor a közlekedés részesei vagyunk" – tette hozzá Madarász Csaba.
