Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Figyelem: a kánikula miatt másodfokú riasztást adtak ki Szatmár megyére is

Bede Emőke
Bede Emőke / Agerpres
Június. 28. 2022. Kedd 13:14
Figyelem: a kánikula miatt másodfokú riasztást adtak ki Szatmár megyére is
Szatmár.ro archívum

Kánikulára figyelmeztető másodfokú, azaz narancssárga riasztást adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország kilenc nyugati, északnyugati és központi megyéjére; az ország többi részén sárga riasztás lesz érvényben a következő három nap.


Az előrejelzések szerint szerdán, csütörtökön és pénteken Temes, Arad, Bihar, Kolozs, Szilágy, Maros, Beszterce-Naszód, Máramaros és Szatmár megyében rendkívül meleg lesz, a nappali csúcshőmérséklet eléri a 37-38 Celsius-fokot.


Meleg lesz a következő három nap az ország többi régiójában is, a nappali csúcsértékek 33 és 37 fok között alakulnak, a hőmérséklet-páratartalom index sok helyen meghaladja majd a kritikus 80 egységet. 


A katasztrófavédelem több jótanácsot is megfogalmazott annak érdekében, hogy a lehetőségeinkhez mérten megóvjuk magunkat a rendkívüli meleg negatív hatásaitól.


Ha mennünk kell valahova, azt reggel, árnyékban közlekedve tegyük meg, és menet közben, lehetőség szerint légkondicionált helyeken (pl. boltokban) tartsunk kisebb pihenőket. 11 és 18 óra között kerüljük a forgalmas helyeket és az intenzív fizikai munkát. Ha kimegyünk, viseljünk laza, vékony, világos színű ruhát, kalapot és UV-szűrős napszemüveget.


Fogyasszunk legalább 1,5-2 liternyi, nem túl hideg folyadékot, mely lehet víz, természetes gyümölcslé, esetleg bodza-, kamilla-, vagy csalántea is. Fogyasszunk sok gyümölcsöt, zöldséget vagy joghurtot, és válasszuk inkább a kis kalóriatartalmú ételeket. Ne fogyasszunk nagy mennyiségben koffeintartalmú italokat (kávé, tea, kóla) és cukrozott üdítőket sem. Kerüljük a magas zsírtartalmú, s azon belül is különösképp az állati eredetű élelmiszereket. Ne fogyasszunk alkoholt, ugyanis ez a szervezet dehidratációjához vezethet.


Tartsuk a kapcsolatot az idős rokonokkal, szomszédokkal és mozgáskorlátozott személyekkel, érdeklődjünk egészségügyi állapotuk felől, és nyújtsunk segítséget, ha szükségük van rá. Ne hagyjuk a gyerekeket vagy háziállatokat felügyelet nélkül az autóban. A különböző betegségekben szenvedő páciensek az orvosok utasításának megfelelően, az extrém körülményekhez igazítva folytassák a kezelést. A szabad ég alatt dolgozók csökkentsék a fizikai megterhelés intenzitását, és rendszeresen pihenjenek árnyékos vagy megfelelően szellőztetett helyen.


A munkáltatók felelősséggel tartoznak az alkalmazottak iránt


A munkaügyi felügyelőség (ITM) nemrégiben felhívta a figyelmet a munkáltatók azon kötelezettségeire, melyeknek a rendkívüli melegben eleget kell tenni. Mint írták, a munkáltatók kötelesek biztosítani a minimális körülményeket alkalmazottaik egészségének megőrzése érdekében: csökkenteni kell a fizikai tevékenység intenzitását és ritmusát, biztosítani kell a megfelelő szellőztetést a munkahelyeken, váltogatni kell a dinamikus és a statikus jellegű munkavégzést, szüneteket kell beiktatni a fizikailag megerőltető munkavégzésbe, melyek idején a munkások az árnyékban pihennek, biztosítani kell napi 2-4 liter ásványvizet minden dolgozónak, zuhanyzási lehetőséget, illetve a megfelelő munkavédelmi öltözetet és felszerelést. Amennyiben egy munkaadó nem tudja mindezeket megoldani, akkor a szakszervezetetekkel közösen dönthetnek úgy is, hogy csökkentik a napi munkaórák számát, vagy ideiglenesen teljesen be is szüntethetik azt. Utóbbi azonban csak akkor jöhet számba, ha az extrém meleg - legalább 37 Celsius fok - legalább két napon keresztül tart.


Az a munkáltató, aki mindezen óvintézkedéseket nem teszi meg az alkalmazottai érdekében, akár 1500-tól 2000 lejig terjedő pénzbírsággal is büntethető – hívta fel a figyelmet az ITM.