„Fennmaradni az oktatási rendszer sodrában“ - X. Magyar Tudományok Ünnepe a BBTE Kihelyezett Tagozatán


„Fennmaradni az oktatási rendszer sodrában“ - ezen mottó szárnyai alatt számos remek és sokszínű előadásra került sor november 23-án, csütörtökön délután három órai kezdettel a BBTE Szatmárnémeti Kihelyezett Tagozata által tizedik alkalommal megrendezett Magyar Tudományok Ünnepén.
Az egybegyűlteket Szabó Thalmeiner Noémi, a BBTE kihelyezett tagozatának az igazgatónője köszöntötte elsőként. Visszaemlékezett arra, hogy az első konferenciát még 2014-ben szervezték meg Bura László, a kihelyezett tagozat beindítójának és tanárának a tiszteletére és emlékére. Kitért az előadások sokrétegűségére, színességére. Az idei esemény mottójára utalva, méltatta röviden, hogy mennyire nehéz megtalálni manapság az egyensúlyt és minőségi oktatásban részesíteni a diákokat.
A konferencia első előadója Baranyai Tünde Klára, a BBTE kihelyezett tagozatának tanára „a semmiből egy új világot teremtettem” címmel tartott előadást Bolyai János matematikusról, ismertetve rendkívül érdekes életútját. Hiszen mai napig Bólyai Jánost tartják a magyar matematika legnagyobb alakjának, s azt is megtudhattuk, hogy maga a Babes-Bolyai Tudományegyetem is róla kapta a nevét.
Nagyon aktuális témát dolgozott fel az egyetem igazgatónője, Szabó Thalmeiner Noémi „A közösségépítés szerepe az iskolai zaklatás megelőzésében“ címmel. Muhi Sándor pedig „Miért fogunk fennmaradni az oktatási rendszer sodrásában?“ címmel tartott előadást.
Frigy Szabolcs ugyancsak egy rendkívül aktuális témával készült, hiszen egyre nagyobb teret hódít a mesterséges intelligencia, s a pedagógus szerep kihívásait elemezte. Ami persze számos kérdést vet fel. Mennyire lehet érdekelté tenni a diákot a tanulás iránt, s hogyan használható ezen új technológia.
Stark Gabriella, Barabási Tünde: A bölcsődei nevelés a pedagógusjelöltek szemszögéből címmel tartott előadást.
A Kölcsey Ferenc Főgimnázium pedagógusai - Franczia Réka, Tempfli Gabriella, Kui Rita - pedig a tanintézményben zajlott az Edugraaal Eramus+ projektet és annak eredményeit ismertették: Játékkal a tanulás öröméért- a gamifikáció lehetőségei a házi feladatokban címmel.
Rövid szünet után folytatódtak az előadások sora. Lakatos Fleisz Katalin a Szatmár környéki falvak lakóinak a nyelvhasználatáról és gondolkodásmódjáról tartott előadást. Kardos Melindától pedig arról kaphattunk képet, hogy mi a szemléletmód és milyen szemlélet váltás történik a pedagógusi munkában.
Szilágyi Noémi, a református óvoda igazgatónője az oktatási rendszerben történő kora gyermekkori nevelésről beszélt. Mely előadást Chiș Andrea óvónő követte, s ebben pedig bemutatta a népi mondókák szerepét az óvodai oktatásban.
Szőke Réka és Sárosi Melinda, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium tanítónői ugyancsak egy nagyon érdekes, több országot átfogó projektet és annak eredményeit ismertették, s hogy hogyan lehet a nyelvi kompetenciákat fejleszteni robotokkal.
Fotók: a szerző saját és BBTE kihelyezett tagozatának a felvételei