Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Feltöltődés a Hagyományőrző Íjásztáborban

Bede Emőke
közlemény
Július. 28. 2023. Péntek 10:33
Feltöltődés a Hagyományőrző Íjásztáborban

Hagyományőrző Íjásztáborban vehetett részt a Segíts te is – Ajută și tu Egyesület székhelyén július 17. és 21. között 35, 10–17 év közötti gyerek, akik az egyesült védencei közül kerültek ki, és négy olyan fiatal, akik kifizették a táborköltséget, számolt be Pop Leila, az egyesület vezetője.

 

Idén először szervezték meg úgy a tábort, hogy csak a „nagyok” vettek részt, mely garantálta azt, hogy zökkenőmentes, teljes biztonságban zajlott a nomád tábor. Az egyhetes időszakban a fiatalok ugyanis sátrakban laktak, és belekóstolhattak, mit is jelent a nomád életmód. Természetesen tisztálkodási lehetőség, a mellékhelyiség használata biztosított volt, ugyanakkor a táborban összekoszolódott ruhaneműt is kimosták.

 

A gyerekek a tábor során kézműves foglalkozásokon (pl. gyöngyfűzés) vettek részt, minden nap íjászoktatás és gyakorlás volt a programban, ugyanakkor szigorúan felnőtt felügyelet mellett a kés- (álkéssel) és a kelevészdobálást is kipróbálhatták. Újszerű program volt az ostorcsördítés-oktatás is, melyet meglepő módon a lányok élveztek jobban, és ők bizonyultak a kitartóbbaknak is, számolt be Leila. A nomád tábor jellegéből kifolyólag a táborozó gyerekektől nap közben elvették a telefonjaikat, okos eszközeiket, így valójában összhangba kerülhettek a természettel. A tábor utolsó estéjén hatalmas tábortüzet raktak, mely körül meghitt beszélgetés bontakozott ki, a táborvezetőket is meglepő témák kerültek megbeszélésre. A táborzáró pedig egy házi íjászverseny volt, melyen négy csapatba szerveződve versengtek a legjobbnak járó elismerésért, s végezetül oklevéllel, érmekkel tüntették ki a fiatalokat.

A tábor zökkenőmentes volt, annak ellenére, hogy jégeső és vihar is lecsapott ránk, ám gyerekszemmel nagy élmény volt ez is. Több este is raktunk kisebb tábortüzet, melyben nemcsak pillecukrot és szalonnát sütöttünk, hanem mély, meghitt beszélgetések helyszínéül is szolgált. Bennünket is megleptek a gyerekek feltárt érzései, gondolatai, melyek megerősítettek abban, hogy a nehézségek ellenére is folytatnunk kell az egyesületbeli tevékenységünket” — fogalmazott Pop Leila.

Az egyesületvezető elmondta, volt olyan gyerek, aki tudott hozni sátrat magával, de az egyesület is sikerült három sátrat beszerezzen, így azoknak is biztosítottak sátorozási lehetőséget, akiknek nem volt erre lehetősége. Az íjásztábor nem jöhetett volna létre a G. M. Zamfirescu Kulturális Központ, a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal és  a magánszemélyek támogatása nélkül.

 


További célok


A nyári táborozás azonban nem ér itt véget az egyesületnél, hiszen augusztusban az 5–8 korosztálynak szeretnének szervezni háromnapos nomád tábort, melyen terveik szerint 25-30 gyerek vesz majd részt. Számításaik szerint egy gyerek táboroztatása 300 lejbe kerül, melyből napi háromszori étkezés, szükség esetén újabb sátrak vásárlása, a kézműves foglalkozásokhoz szükséges alapanyagok beszerzése, oktatók kifizetése történik, fogalmazott Leila, aki elmondta, a legnagyobb költséget az élelem előteremtése jelenti, hiszen nagyon megdrágultak az élelmiszerek.

 

„Terveink vannak, de a megvalósítás attól is függ, mennyi támogatást sikerül összegyűjtenünk” — fogalmazott az egyesület vezetője, aki elmondta, sajnos növekszik azon gyerekek száma, akiknek segítségre van szüksége, a támogatóké pedig csökken, ám ők a továbbiakban is mindent megtesznek annak érdekében, hogy legalább heti egyszer foglalkozást szervezzenek a gyerekeknek, melynek során egy tál meleg ételt is biztosítanak, melyet nagyin várnak a gyerekek, fiatalok.


„El kell mondanom, hálás vagyok a kis és nagy önkénteseinknek, akik odaadóan segédkeznek. Férjemnek, Zsoltinak is hálás vagyok, aki nemcsak íjászoktatást végez, hanem szükség esetén meghallgatja a hozzá fordulók problémáját, és igyekszik segíteni is, a kis lelki világukra is figyel” — mondja Leila, aki arra is rávilágít, hogy a gyerekek sokkal jobban megsínylik a változásokat, a nehézségeket, ezért jó, ha valaki meghallgatja őket, olyan felnőtt, akiben megbíznak.


Mindazok akik támogatni tudják és akarják az egyesület munkáját, a táborozási költségeket keressék bizalommal Pop Leilát a 0749-987-875-ös telefonszámon. Felajánlásaikat az egyesület Román Kereskedelmi Bankban (BCR) nyitott számlaszámára RO04RNCB0226154405050001 utalhatják, vagy elvihetik az egyesület székhelyére a Vulturului utca 32/A. szám alá.

 


Íjászoktatás, találkozás a természettel


Pop Zsolt, az egyesület alappillére a hagyományos magyar íjászattal megismerkedve edzői minősítést szerzett annak érdekében, hogy hivatalosan is oktathassa az íjászatot. A S.T.I.E Hagyományörző Íjász Egyesületet egyre többen ismerik, és több rendezvényre hívják őket, hogy íjászbemutatót tartsanak. Legközelebb a Partiumi Magyar Napokon augusztus 18–20. között találkozhatnak az egyesület tagjaival, akik az érdeklődőknek megmutatják az íjászat alapjait. Ezen kívül hétfőnként, keddenként és péntekenként a Vulturului utca 32/A. szám alá várják mindazokat, akik szeretnék kipróbálni az íjászkodást, vagy csak a természetben szeretnének kikapcsolódni, feltöltődni. Egy alkalomra a hozzájárulás 20 lej, melyért cserébe képzett oktató vezeti be az érdeklődőket az íjászat rejtelmeibe, biztosítják az íjakat és nyílvesszőket, a jókedvet. A hozzájárulás értékéből a Segíts te is – Ajută și tu Egyesület védenceinek a meleg étel előállítási költségét is fedezik, szükség esetén, illetve az íjak és nyílvesszők beszerzését.


Az íjászkodás teljesen biztonságos sport, hiszen nem harci íjjal lőnek, hanem egy hagyományőrző magyar íjjal, gyakorlóíjjal, gyakorlónyíllal, ugyanakkor nagyon jó kikapcsolódási lehetőség, s nem mellékesen egészséges a hátgerincnek, ha helyesen csinálják. A hagyományos íjászkodás iránt érdeklődők előzetes egyeztetés alapján — Pop Zsoltot kereshetik a 0754.369.210-es telefonszámon — vehetnek részt az íjászalkalmakon.