Felmérés: háromból két alkalmazott elégedetlen a jelenlegi fizetésével


Noha egymás fizetésének meg- és kibeszélése általában még mindig tabunak számít, a romániai alkalmazottak igenis szeretnék tudni, pontosan mennyit érnek szakmai szempontból. Míg 10-ből 9 munkavállaló elsősorban azt kívánja a munkáltatótól, hogy korrekt, a munkapiachoz igazított fizetést adjon, az embereknek azonban csak a 30 százaléka tudja, hogy egy állásinterjún mégis mekkora bérigényt jelölhet meg.
Egy, a BestJobs által végzett felmérés szerint 3-ból 2 alkalmazott elégedetlen jelenlegi fizetésével, sőt 71 százalékuk erősen fontolgatja, hogy a közeljövőben fizetésemelést kér a munkáltatójától. De mégis mennyit lehet kérni? Nos, a legtöbben (59 százalék) a hasonló munkakörben dolgozó barátokat, ismerősöket faggatják ki e téma kapcsán, 40 százalékuk hivatalos statisztikai adatbázisokat vagy munkaerő-toborzó platformokat keres fel, és mindössze 37 százalék azoknak az aránya, akik online bérösszehasonlító eszközöket használnak.
A bérrel kapcsolatos alkudozás során az alkalmazottak fele a munkában elért jó eredményekkel indokolja a fizetésemelés szükségességét, 16 százalékuk arra hivatkozik, hogy többet dolgozik, mint a kollégái, és kb. ugyanekkora azoknak az aránya, akik azzal hozakodnak elő, hogy a saját munkájuk elvégzésén túl a kollégáiknak is be-besegítenek. Mindezeken túl a fizetésemelést kérő alkalmazottak az alábbi faktorokkal is számolnak: szakmai tapasztalat (63 százalék), fejlődés (53 százalék), kompetenciák (47 százalék), „régiség” (közel 38 százalék), a hasonló munkakörben dolgozók és saját bére közti különbség (19 százalék), illetve az egyre drágább megélhetés (12 százalék).
A felmérés szerint a fizetésemelést kérő munkavállalók egynegyedének 10 százalékos emelést sikerült elérniük, ugyancsak egynegyedük több mint 20 százalékkal kapott többet következő hónapban, 15 százalékuk pedig egy kereken 20 százalékos fizetésemelésnek örvendhetett.
Felmondani? Miért ne?
Amennyiben sehogy sem sikerül összehangolni a munkáltató és a munkavállaló elképzeléseit a bérezést illetően, ma már nem ördögtől való az sem, ha az ember felmond és máshol néz jobb lehetőségek után. Az álláshirdetési oldal által végzett felmérés szerint a válaszadók 63 százaléka, azaz közel kétharmaduk komolyan fontolóra veszi, hogy a következő 5 évben szakmailag átképezze magát. 62 százalékuk a fizetést mérlegelve választ új helyet, 48 százalékuk a szakmai előrelépési lehetőségeket is mérlegeli, közel 45 százalékuknak pedig az is fontos, hogy flexibilis munkaprogram és jó munkakörülmények várják.
A munkerő-foglalkoztatási ügynökség is segíthet
Az álláshirdetési oldalak mellett az sem árt, ha az új munka után keresgélők regisztrálnak a munkaerő-foglalkoztatási ügynökségnél (AJOFM) is, melynek számos foglalkoztatásélénkítő intézkedése van. Ezek révén, 2023 első két hónapjában 642 főt, köztük 374, 45 évesnél idősebb személyt juttattak álláshoz. Az állást talált Szatmár megyeiek többsége (213) középiskolai végzettséggel rendelkezett, 175-en csak az általános iskolát járták ki, 135-en szakiskolában végeztek, 46-an egyetemi diplomával rendelkeztek, 57-en a négyosztálynál kevesebbet jártak ki, 16-an pedig posztlíceális képzésben vettek részt. Azoknak pedig, akik ezután képeznék át magukat vagy tennének szert némi plusz tudásra, ajánljuk az alábbi cikkünket, melyben az idei évre tervezett tanfolyamokról írtunk: Harmincnál is több tanfolyamot szervez 2023-ban az AJOFM