Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Felfüggesztett börtönre ítéltek egy Szatmár megyei polgármestert munkatársa bántalmazása miatt

Bede Emőke
Bede Emőke
Július. 25. 2024. Csütörtök 07:25

Az Avasfelsőfalui Bíróság néhány nappal ezelőtt mondott ítéletet annak a Szatmár megyei polgármesternek az ügyében, aki bántalmazta egyik beosztottját, mivel az nem volt hajlandó áthágni a törvényeket. 

 

A vádhatóság szerint az incidensre a Bikszádi Polgármesteri Hivatalban került sor még 2019 decemberében. Reggel 9 óra körül a beosztott irodájában megjelent a polgármester egy helyi cég adminisztrátorának társaságában, majd arra kérte a nőt, hogy a helyi önkormányzat adózási nyilvántartásából törölje az adott vállalkozás tartozásait. A nő erre nem volt hajlandó, mondván, először a községi jegyzőnek kell kiállítania egy igazolást arra vonatkozóan, hogy a nevezett tartozások legálisan törölhetőek.

 

A polgármester ezen olyannyira feldühödött, hogy karon ragadta az alkalmazottat, majd kidobta az irodából a folyosóra. A meglökött nő a földre esett és könnyebb sérüléseket szerzett. Amikor azonban feltápászkodott, hogy visszamenjen az irodájába, a község vezetője a kezébe nyomta a válltáskáját és a kabátját, majd kitoloncolta őt a polgármesteri hivatal épületéből, miközben – egyéb cifraságok mellett – azt kiabálta, hogy „én vettelek fel, én is doblak ki innen!”

 

Noha mindezt több szemtanú és a biztonsági kamerák felvételei is megerősítették, a polgármester nem ismerte be bűnösségét. Vallomása szerint nem lökte meg a sértettet, a nő nem esett a folyosó padlójára és meg sem ütötte magát.

 

A polgármestert közfeladatot ellátó személy elleni erőszak és hatalommal való visszaélés miatt állították bíróság elé, melynek tárgyalásán a sértett nem fogalmazott meg kártérítési igényt. Nem azért, mert anyagi kár nem érte őt, hanem azért, mert nem szerette volna, ha az elöljáró a későbbiekben azt terjeszthetné a helyi közösségben, hogy csak azért jelentette fel őt, mert így szeretett volna anyagi haszonhoz jutni.

 

Félnek az alkalmazottak

 

A tárgyalás során meghallgatott közalkalmazottak közül többen is elmondták, hogy teljesen sokkolta őket az eset, hogy a polgármester a hivatal épületében képes volt nekiesni egy kollégának. Annál is inkább, mivel elmondásuk szerint a férfitól nem áll távol az ilyesmi, agresszív magatartása pedig állandó félelmet keltett bennük.

 

Amint arra az ügyész felhívta a figyelmet, a polgármesteri tisztség a törvények betartásának záloga, az e funkcióba került személy pedig követendő példa kellene legyen az egész közösség számára. Ebben az esetben azonban a községvezető a betöltött tisztséggel járó jogokat személyes célokra használta fel, és úgy tekintett pozíciójára, mint amely bármiféle jogi felelősségre vonás alól mentességet kínál.

 

Az emberek a megválasztott vezetőben a becsület és a tisztesség mintaképét látják, egy olyan embert, aki meghallgatja az igényeiket és véleményüket, megértéssel és empátiával fordul hozzájuk, a község olyan lakója, akitől kétség kívül elvárható a törvények betartása. Jelen esetben azonban a vádlott erőszakkal érvényesíti akaratát, eltér a jogi szabályok és normák betartásától és figyelmen kívül hagyja a körülötte lévő személyeket. Ami a helyi közigazgatásban történik, az visszaköszön a közösségben, mély hatással van a polgárokra. Mire következtethetnek tehát a lakók a polgármester magatartásából? Hogy olyan »tekintélye« van, melynek okán senki nem mer visszaszólni neki, és mindent megkap, amit csak szeretne, még ha ehhez erőszakhoz is kell folyamodnia – fogalmazott az ügyész, mely mindezek alapján arra kérte a bíróságot, hogy a kiszabható büntetési tétel felső határához közelítő ítéletet szabjon ki.

 

Hogyan mérlegelt a bíróság?

 

Az 54 éves férfi mintegy 20 éven keresztül vezette a szóban forgó községet, viszont ezen évek alatt többször is meggyanúsították azzal, hogy erőszakosan viselkedik. S noha két évtizedes községvezetői múltja akár azt is jelenthetné, hogy kellő tapasztalattal rendelkezik a feszült helyzetek rendezésében, az esetek mégis azt mutatják, hogy a polgármester hajlamos erőszakkal pontot tenni a konfliktusok végére.

 

Mindezek fényében a büntetlen előéletű elöljárót közfeladatot ellátó személy elleni erőszak és hatalommal való visszaélés miatt 2 év 8 hónap szabadságvesztésre ítélték, 3 évre felfüggesztve, illetve a következő 3 évben nem tölthet be semmilyen köztisztséget sem. Emellett vár rá 90 nap közmunka, az 1305 lejes perköltség megtérítése, illetve neki kell fizetnie a bántalmazott beosztott ügyvédjének honoráriumát is, mely 5000 lejre rúg.

 

A döntés nem jogerős, a feleknek a kihirdetéstől számítva 10 napjuk van fellebbezni.

 

A PNL-s polgármester egyébként a június 9-i helyhatósági választásokon ismét indult a községvezetői székért, viszont alulmaradt a Szociáldemokrata Párt jelöltjével szemben.