Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Felavatták a Constantin Brâncoveanu Általános Iskola új épületszárnyát

Bajnai Botond
Szatmár.ro
Március. 17. 2025. Hétfő 15:11
 Felavatták a Constantin Brâncoveanu Általános Iskola új épületszárnyát

Az új épületszárny biztosítja a szükséges tantermeket, jól felszerelt laboratóriumokat és megfelelő tereket a diákok és a tanárok számára. A Constantin Brâncoveanu Általános Iskola mintegy 700 diákkal a város egyik legnagyobb tanintézménye.
 

„Az oktatásba való befektetés prioritás számunkra, és ez a jövőben is így lesz. A Constantin Brâncoveanu Általános Iskola B épületszárnyának rehabilitációját és bővítését célzó projekt révén, amelyet teljes egészében a helyi költségvetésből finanszíroztunk, sikerült fejleszteni az általános iskolai oktatás infrastruktúráját Szatmárnémeti központi városrészén. A beruházás értéke 8 millió lej" – tájékoztatta szerkesztőségünket a polgármesteri hivatal.

 


Az avatóünnepségen Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti polgármestere meghívására jelen volt dr. Daniel David professzor, oktatási és kutatási miniszter, Kallós Zoltán oktatási államtitkár, és más meghívottak.


„Ez a projekt fontos lépésnek számít városunk oktatási infrastruktúrájának fejlesztésében, és egyértelmű jele annak, hogy az oktatásba való befektetést prioritásként kezeljük. Miniszter úr, az ön látogatása lehetőséget ad arra, hogy egyeztessünk a szatmárnémeti oktatási rendszer valós igényeiről, de arról is, hogyan tudunk szorosabban együttműködni annak érdekében, hogy diákjaink számára modern, biztonságos és ösztönző környezetet biztosítsunk a tanuláshoz. Engedje meg, hogy megragadjam az alkalmat, és az ön figyelmébe ajánljak két kulcsfontosságú kérdést, amelyben a támogatására számítunk. Először is el kell ismernünk, hogy az elmúlt években olykor hiányos volt a kommunikáció a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal és a Szatmár Megyei Tanfelügyelőség között. Az állandó párbeszéd hiánya átgondolatlan döntésekhez vezetett, olyan lehetőségeket szalasztottunk el, amelyek révén a diákok oktatási körülményein javíthattunk volna. Az azonos környéken működő iskolák közötti tisztességtelen verseny miatt egyesek túlzsúfoltak, másokban pedig gyerekhiány van. Szükséges ugyanakkor a szakiskolák átszervezése is, hogy azok a munkaerőpiac igényeihez igazodva, jól képzett szakembereket biztosítsanak.  

 



Az új épületszárny megépítése egy fontos lépés, de sok még a teendőnk. A további infrastrukturális beruházások mellett szükséges a humánerőforrás-fejlesztése is – jól képzett pedagógusokra, innovatív oktatási programokra van szükség, valamint olyan támogatásokra is, amelyek azokat a tanulókat karolják fel, akik a tehetségük kibontakoztatásához több odafigyelést igényelnek. Természetes, hogy a vidéken lévő tanintézményekbe és sporttermekbe is be kell fektetni – bár néhány sajnos nagyon rossz helyen, a mező közepén kapott helyet –, de figyelembe kell vennünk a helyi valóságot is. Tény az, hogy a Szatmárnémetivel szomszédos községekben élő tanulók fele városunk iskoláiba jár, és a szatmárnémeti önkormányzat fizeti az ingázási költségeiket, a különböző ösztöndíjakat. Szükség van a prioritások átcsoportosítására. Az itt megvalósult több mint 8 millió lejes beruházás komoly anyagi erőfeszítést jelentett, de kötelességünk korszerű körülményeket, jól felszerelt tantermeket biztosítani a minőségi oktatáshoz. Végezetül szeretnék köszönetet mondani mindazoknak, akik hozzájárultak a projekt megvalósításához, a pedagógusoknak, a szülőknek és nem utolsósorban a diákoknak, akik a beruházás igazi haszonélvezői" – fogalmazott Kereskényi Gábor polgármester az iskola új épületszárnyának felavatásán.


Daniel David oktatási és kutatási miniszter gratulált a beruházáshoz, majd a megye pedagógusaihoz intézett beszédet: arra figyelmeztette a tanárokat, hogy az iskola nem maradhat le a világ változásairól, mert különben „akadémiai rezervátummá” válhat, miközben a diákok figyelme máshol jár, például a közösségi médiában. Hangsúlyozta, hogy az oktatásnak kell a fejlődés és a változá motorjává válnia, és a pedagógusoknak aktívan részt kell venniük a reformokban. A kerettantervek átalakítása szerinte nem csupán formális folyamat, hanem egy mélyreható változás, amelynek célja egy korszerűbb, hatékonyabb oktatási rendszer létrehozása. Kezdetben sokan szkeptikusak voltak, azt hitték, hogy csak apróbb módosítások lesznek, de amikor látták, hogy a reform komoly, egyre többen kezdtek új oktatási modelleken dolgozni.
 

A miniszter szerint a középiskolai eredmények nem kielégítőek, a PISA-tesztek és a felnőttek kompetenciái is aggasztóak. Bár a diákok intelligensek és kreatívak, az oktatási rendszer nem hozza ki belőlük a legjobbat, ezért szükség van egy mélyreható átalakításra. Májusra egy új oktatási javaslatot terveznek, amely figyelembe veszi az iskolák, tanárok, diákok és szülők érdekeit is. Arra is figyelmeztetett, hogy ha az állami oktatás nem tud megfelelően reagálni a változásokra, akkor ipari vállalatok és egyéb cégek saját képzési rendszereket hozhatnak létre, ami hosszú távon veszélyeztetheti az állami oktatás szerepét. Szerinte a tanároknak nem szabad félniük a változásoktól, hanem lehetőségként kell tekinteniük rájuk. A diákok már most is sok időt töltenek a digitális térben, ezért az oktatásnak alkalmazkodnia kell a modern technológiákhoz, és a decentralizáció irányába kell haladnia, hogy jobban elérje a tanulókat.


A 2025. március 17-én felavatott új épületszárny a minőségi oktatáshoz való hozzáférés, a korszerűen felszerelt iskolák hiányának akut problémáját oldja meg. Az iskola modern tantermekkel, jól felszerelt laboratóriumokkal és a minőségi oktatás feltételeit biztosító körülményekkel rendelkezik. Az új épületszárny alagsorában 209,10 négyzetméteren található az informatika labor, egy tanári szoba, és egyéb helyiségek, a 351,25 négyzetméteres földszinten két tanterem, egy raktárhelyiség – ahol a kormányprogram keretében biztosított tízórait tárolják – és egy tágas pihenőtér is a diákok rendelkezésére áll. Az első emeleten – 386,70 négyzetméteren – öt tanterem, egy tanszerraktár kapott helyet, a második emeleten – 386,70 négyzetméteren – négy tanterem, egy raktár és egy pihenőtér is található.

 

 

"Szatmárnémeti saját költségén új épületszárnnyal bővítette a Constantin Brâncoveanu Általános Iskolát, mert hisszük, hogy az ilyen befektetések a jövőnket szolgálják. Ma egy olyan város- és megyevezetés fogadta Daniel David oktatási minisztert a megyeközpontban, amely nemcsak beszél az oktatás fejlesztéséről, hanem valóban tesz is érte. A minisztériummal megerősített partnerséget kértünk, hogy még többet tehessünk a szatmári diákokért! A szatmárnémeti Constantin Brâncoveanu Általános Iskola egy több mint 100 éves múltra visszatekintő tanintézmény, amely 1903-ban nyitotta meg kapuit. Az iskola kiválóan képzett tanári karral rendelkezik, a diákok kiemelkedő tudásszintjét jól mutatja az is, hogy az országos vizsgákon a diákok sikerességi aránya 100%-os" - nyilatkozta az avató ünnepségen részt vevő Nagy Szabolcs, RMDSZ-es parlamenti képviselő. 


A Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal továbbra is biztosítja a szükséges forrásokat a város oktatási infrastruktúrájának korszerűsítésére, hogy a diákok és a pedagógusok a lehető legjobb körülmények között végezhessék munkájukat.