Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Fábián Tibor két könyvét mutatják be Szatmárnémetiben

Bajnai Botond
Szatmár.ro
December. 08. 2022. Csütörtök 09:18
Fábián Tibor két könyvét mutatják be Szatmárnémetiben

December 8-án, csütörtökön, azaz ma délután 17 órától az Árpád (Vasile Lucaciu) utca 18 szám alatt működő Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács székházában mutatják be Fábián Tibor a Ceausescu elvtárs, pajtás és az Ilyenek voltunk című köteteit.


A szerzőről: Fábián Tibor 1974-ben született Nagyváradon. Újságíró, publicista, református lelkész. Gyermekéveit a Bihar megyei Fugyivásárhelyen töltötte. Korábban több lap és rádió vezető munkatársa, tudósítója, publicistája. Jelenleg a Magyar Nemzetben, a Tiszatájban, az Erdély.ma portálon és egyházi lapokban publikál. Lelkészi pályája elején több helyen volt segédlelkész. Jelenleg nagyszántói lelkipásztor.


A kötetekről:


Ceausescu elvtárs, pajtás

Humor nélkül lehetetlen átevickélni az életen. Akit pedig e tájakra csöppentett a gólya, annak igencsak erős humorérzéke kell hogy legyen a mindennapok túléléséhez. Abban különbözünk másoktól, hogy itt annyira állandósult a nyomorúságos helyzet, hogy éjjel-nappal vigyorognunk kell, ezért aztán kívülállóknak akár úgy is tűnhet: akik itt élnek, hihetetlenül vidám emberek. Amit nem tudhatott annak idején az idegen: a kommunista lágerben a legtöbben és legtöbbször kínjukban vigyorogtak, és ezt a jó szokásunkat megtartottuk mind a mai napig. Amikor nincs már diktatúra, de van elég egyéb baj... Fábián Tibort a mélységeiben foglalkoztatja az a korszak, amelyben gyerekeskedett, nevelkedett, ráeszmélt a világra. Ám milyen világra! Amikor a hetvenes évek közepe táján megszületett, már javában tombolt a Ceaușescu-féle rezsim őrülete, a "kultúrforradalom", a nacionalizmus, a sovinizmus, a polgárokra erőltetett, tartalom nélküli patriotizmus. Túl voltunk a 60-as évek viszonylagos jólétén, az úgynevezett nyitáson, mi több, éppen akkoriban zárult be teljesen világunk. Fábián még azt a korszakot sem foghatta ki, amikor legalább egy narancsot tehettek a szülők a gyerekeiknek a karácsonyfa alá, és azokban a boldog időkben sem részesülhetett, amikor halkonzerv nélkül árulták a vécépapírt, vagy jegy nélkül vehettünk vajat és kenyeret. Kiskorában már karácsony sem volt, csak téli ünnep, és a Télapó helyett a lefordíthatatlan nevű Moș Gerilă hozta zsákjában a képzeletbeli mogyorót. A kaja úgy általában képzeletbeli volt, ezek pótlására a rezsim kitalálta a hosszan tartó tapsot. Amivel viszont nem lehetett jóllakni.

Ilyenek voltunk
Eltűntek az osztálytársaim. Az iskolatársaim. A tanáraim. A srácok a szomszédból. Hol vagy, régi padtársam, kedves druszám a negyedik B-ből? Csehországból küldi a lájkolnivalót. Az osztály eminens tanulói közül az egyik Magyarországról, a másik Hollandiából integet. A rossz tanulók is elmentek. Amerika, London, Párizs... Aki maradt, nem normális? Néha hazajönnek és beülnek a kocsmába, mint régen. Élőben közvetítik. Nézzük, lájkoljuk, itthonról, a konyhaasztal mellől koccintunk, kész is a rögtönzött osztálytalálkozó. Lélekben megint együtt vagyunk egy kicsit.


A köteteket bemutatja Rácz Ervin lelkipásztor, generális direktor, valamint Gellért Gyula nyugalmazott esperes. Felolvas Tóth-Páll Miklós és Méhes Kati színművészek. A bemutató alkalmával mód nyílik a könyvek megvásárlására, a szerző dedikál is.


Minden kedves érdeklődőt szeretettel várnak a szervezők!