Ezért világítják meg vörös fénnyel kedd este a Közigazgatási Palotát


A Különleges Távközlési Szolgálat (STS) idén is arra kérte Románia állami intézményeit és magánszervezeteit, hogy csatlakozzanak a 112-es segélyhívószám felelős használatát népszerűsítő kampányhoz.
Ennek megfelelően 2024. február 11-én, az Európai Segélyhívószám Napja alkalmából több mint 100 középület – köztük állami hatóságok, pénzügyi és kulturális intézmények, turisztikai látványosságok, valamint magánvállalatok épületei – vörös megvilágítást kapnak Bukarestben és az ország 30 megyéjében. Szatmár megyében a szatmári Közigazgatási Palotát világítják meg, e szimbolikus gesztussal hangsúlyozva a segélyhívószám fontosságát és helyes használatának szükségességét.
2024-ben a Különleges Távközlési Szolgálat és a beavatkozó szervek (rendőrség, ISU-SMURD, mentőszolgálat, csendőrség és hegyimentők), valamint a kormányzati partnerek és magán távközlési szolgáltatók együttműködésének eredményeként a nem sürgősségi hívások száma közel egymillióval csökkent az előző évekhez képest. Az STS operátorai összesen 9 763 443 hívást fogadtak, amelyek 60,45%-a sürgős esetnek minősült. Ennek ellenére több mint 3,8 millió hívás nem igényelte a mentőszolgálat, a rendőrség, az ISU-SMURD, a csendőrség vagy a hegyimentők beavatkozását sem.
Felütve a STS statisztikáit, kiderül, hogy Szatmár megyében a nevezett évben 126.826 alkalommal tárcsázta a lakosság a segélyhívót, s ebből 75.823 valóban indokolt volt. Ez százalékos arányban kifejtve 59,78 százalékot jelent. A legtöbb hívást egyébként az augusztusi hónapban jegyezték, amikor is 12.807 hívást indított a lakosság, ennek 57,31 százaléka esett a tényleges sürgősségek kategóriájába.
Mit kell elmondanunk a diszpécsernek?
A Különleges Távközlési Szolgálat egy korábbi közleményében mindenkit arra kér, csak valódi veszélyhelyzetben tárcsázza a 112-es segélyhívót. Olyan esetekre kell itt gondolunk, amelyekben a mentők, a rendőrök, a tűzoltók vagy a csendőrök közbelépésére van szükség, tehát pl. tűzesetek, balesetek, súlyos orvosi problémák, öngyilkossági kísérletek, agresszió, árvizek vagy épp rablások kapcsán.
Annak érdekében, hogy a telefon még véletlenül se tárcsázza a segélyhívót, a nyomógombos készülékeket érdemes billenytűzárral ellátni. Ha pedig az operátor már fogadta az akaratlanul indított hívást, ne tegyük le, hanem közöljük, hogy csak véletlen volt, vészhelyzetről nincs szó.
Amennyiben mégis sürgős helyzet miatt kell tárcsáznunk a 112-t, működjünk együtt a hívásfogadóval és a lehető legpontosabban válaszoljunk a feltett kérdésre. Adjuk meg a címet, és a fontos részletekre koncentrálva mondjuk el, mi is történt. Az operátor által feltett kérdések rövidek és világosak, a gyors reakció érdekében igyekezzünk mi is hasonló válaszokat adni. Azt pedig már magyarázni sem kéne, viszont a statisztikák alapján úgy tűnik, mégis el kell mondanunk: ne hívjuk a 112-t csak azért, hogy szidalmazhassuk az operátort, vagy hogy olyan kérdésekben kérjünk választ, melyek nem jelentenek vészhelyzetet, pl. vonatok menetrendje, időjárás vagy egy-egy hatóság elérhetősége.