Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Ezért szöknek el otthonról a gyerekek. Íme az öt leggyakoribb ok

Bede Emőke
Bede Emőke
Május. 22. 2024. Szerda 12:42
Ezért szöknek el otthonról a gyerekek. Íme az öt leggyakoribb ok

Az eltűnt gyerekek helyzete rendkívül aggasztó Romániában, annál is inkább, mivel a 2023 áprilisától 2024 áprilisáig tartó időszakban, a 9902 eltűnt gyermek közül több mint fele saját elhatározásából döntött úgy, hogy elhagyja a szociális lakást, a iskolai bentlakást vagy a gyermekvédelmi igazgatóság fennhatósága alá tartozó nevelőotthont. 

 

Ezen bejelentések közül 424 jelen pillanatban is aktív, az esetek túlnyomó többségében (295) 14 és 17 év közötti tizenévesről van szó. A Mentsétek meg a gyerekeket Egyesület által megkérdezett szakértők szerint azon esetek hátterében, amikor a gyerek szándékosan válik köddé, elsősorban az őt érő negatív élmények állnak. Az eltűnt kiskorúak kapcsán az egyesület közölte azt is, hogy 95-en 5 évnél fiatalabbak voltak, 163-an 5 és 10 év közöttiek voltak, 2300-an 10 és 14 év között voltak, 7342-en pedig 14 és 17 év közötti tinédzserek voltak.

 

Az egyesület szerint az otthonról való elmenekülés főként 5 okra vezethető vissza.

 

A gyerekek elsősorban az otthoni problémák miatt mennek világgá, legyen szó az erőszak bármely formájáról, családi konfliktusokról, visszaélésekről vagy épp az elhanyagolásról. A családi dinamikában jelentkező változások, a túlzottan autoriter nevelés, valamint a szülők alkohol- és drogproblémái mind olyan tényezők, melyek menekülésre késztethetnek egy kiskorút.

 

Szintén fontos motiváció az „elfutni valami elől” és az „futni valami felé”. Előbbi értelemszerűen a problémáktól való eltávolodást jelenti, a második pedig egy, a gyerek számára kedvezőbb helyzetet vagy személyt. Az „elfutni valami elől” indokkal szorosan kéz a kézben jár a mentális egészség kérdése is, hiszen sok gyerek, aki menekülésre adja a fejét, depresszív, akár az öngyilkosságot is érintő gondolatokkal közd.

 

A gyermekotthonokban élő fiatalokra különösen jellemző, hogy szó nélkül eltűnnek, hiszen nehezebben tudnak segítséget kérni, és az esetek többségében jóval kevesebb figyelmet kapnak, mint azok a társaik, akik a családjukkal élnek. Az állami gondozásban élő gyerekek általában azért menekülnek, mert szeretnének visszakerülni a vér szerinti hozzátartozóikhoz, valamint az otthonban olyan problémákat tapasztalnak, melyekkel szemben más kiutat nem látnak.

 

Ami pedig az iskolában tapasztalt problémákat illeti, a leggyakrabban az úgynevezett bullying (szekálás, zaklatás, stb.) nehezíti meg a gyerekek mindennapjait, és vezet tanulási zavarhoz vagy akár rendszeres lógáshoz is.

 

A Mentsétek meg a gyerekeket Egyesület pszichológusa, Mihaela Dinu az eltűnt gyerekek nemzetközi napja (május 25.) alkalmából arra hívja fel a figyelmet, hogy létfontosságú a megelőzés és a gyerekek nehéz helyzetekben való támogatása. Amikor pedig egy-egy gyerek végül hazatér vagy visszamegy az otthonba, rendkívül fontos, hogy a családtagok/szakemberek fokozott figyelmet fordítsanak rá. Annál is inkább, mivel a fogadtatás nagyban meghatározza azt, hogy a jövőben próbálkozik-e ismét szökéssel vagy sem. A pszichológus hangsúlyozza, hogy továbbra is a családnak és a nevelőknek vagy a legnagyobb szerepe a megelőzésben, melyet nyitott kommunikációval, odafigyeléssel, empátiával és gondoskodásra alapuló jó viszonnyal érhetnek el. A gyerekeknek szükségük van olyan felnőttekre, akikben megbízhatnak - nyomatékosítja zárásként Mihaela Dinu.