Ezért nincs elegendő orvos a sürgősségi osztályon


Ahogyan arról korábban már beszámoltunk, a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház súlyos orvoshiánnyal küzd, mi több, annak érdekében, hogy a folyamatos orvosi ellátást fenn tudják tartani, kénytelenek voltak olyan periódusokat bevezetni, amikor egyetlen orvos van ügyeletben.
Ennek kapcsán a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház közösségi oldalán nemrégiben egy rövid, ám annál érzékletesebb üzenet jelent meg azzal kapcsolatban, hogy miért nincs elegendő orvos a sürgős eseteket fogadó osztályon.
„Köztudott, hogy az egészségügyi hivatás az egyik legkiszolgáltatottabb a szakmai stressznek, a sürgősségi orvoslás pedig azon belül is az egyik legmegterhelőbb: az itteni szakemberek folyamatosan élet és halál mezsgyéjén dolgoznak” – írja a kórház, majd több olyan stresszfaktort is megemlítenek, melyek miatt a gyógyászat ezen iránya az egyik legkevésbé vonzó az összes közül.
Mindenekelőtt kiemelik, hogy a sürgősségi betegellátásban dolgozókra óriási nyomás nehezedik annak kapcsán, hogy egyetlen apró hibát sem szabad véteniük, és legalább ekkora nyomást jelent az is, hogy döntéseik nem csak a beteg aktuális egészségügyi állapotára, de akár az egész életére is kihatással lehetnek. S noha sokan kételkednek ebben, az orvosokat igenis megviselheti a páciensek és hozzátartozóik érzelmeinek történő hosszútávú kitettség. A legfontosabb tényezők között szerepelnek továbbá az magas esetszámok, a hosszú műszakok és az éjszakai ügyeletek is. Végül, de nem utolsó sorban kiemelik azt is, hogy ezen orvosok a befektetett munkáért semmiféle tiszteletet nem kapnak a közösségtől, sőt nem ritkán képezik szidalmak céltábláját is.
Mindezeket együttvéve, a sürgősségi betegellátásban dolgozó orvosok fokozottan ki vannak téve a szakmai kiégésnek, melyet nem ritkán fizikai és érzelmi kimerülés kísér. Sajnos a helyzet különösen súlyossá válik, ha az emberhiány miatt a még maradóknak át kell vállalniuk azon kollégáik terheit is, akik a megfelelő regenerálódás hiánya miatt „kidőltek” vagy inkább úgy döntöttek, máshol folytatják az orvoslást. Azon kevesek pedig, akik pedig még e körülmények között is gályáznak, nem ritkán törvény által biztosított szabadságukról, a családdal töltött pillanatokról és az ünnepekről is kénytelenek lemondani az ellátás biztosítása érdekében.
Nem csak az orvoshiány a probléma
Dr. Moldovan Adriana, a megyei kórház sürgősségi osztályának vezető főorvosa korábban arról beszélt a Szatmár.ro-nak, hogy nemrég ő maga készített egy kimutatást, melyből az derült ki, hogy az sürgősségin ellátott betegek legalább 20%-a teljesen indokolatlanul érkezik.
„Ezek egy része egyáltalán nem indokolt, sok esetben nyilvánvalóan először a háziorvost kellene felkeresni. Ha a betegnek fáj a háta, a lába, vagy egy-, akár több hete tartó problémája van, az már rég nem sürgősségi eset. Ha a családorvos úgy gondolja, szükség volna egy sürgősségi kivizsgálásra, akkor majd ő beküldi hozzánk. A legnagyobb baj pedig azzal van, hogy a számos »nem sürgős« eset miatt növekszik a várakozási idő is, majd következik a zúgolódás, hogy miért kell várni, hiszen a sürgősségire jöttek. Erre a kérdésre a válasz pedig, hogy a sürgősségin nem csak sürgősségi eseteket kell ellátni, hanem egy kvázi családorvosi ellátás is zajlik, amit viszont nem mi kellene csináljunk. [...] Sajnos vagyunk mi emberek olyan önzők, hogy mindig a magunk baja legyen a legfontosabb, de ha társadalomként állnánk hozzá egy-egy problémához, és elgondolkodnánk rajta, hogy adott esetben indokolt-e vagy sem bejönni a sürgősségire, sokkal jobban állna ez a helyzet. [...] Nagyon fontos volna ugyanakkor a megelőzés, elmenni a családorvoshoz, hogy a krónikus betegségeket karban tartsuk, megkapni a megfelelő kezeléseket, időben eljutni a járóbeteg rendelőbe a szakorvosokhoz, rendszeresen kontrollra járni. Így sokkal kevesebb ember kerülne a sürgősségire. Azt tapasztaljuk, gyakran egy-egy krónikus betegség elhanyagoltságából fakad a baj.”
A szatmári sürgősségi osztályon naponta átlagosan 150-160 beteg fordul meg, de húzósabb napokon, pl. ünnepekkor nem ritka az sem, hogy 180-200 főt kell ellátni.