Ezért nem mindegy, mit iszunk, ha egészségesek akarunk maradni


Az emberi test és a szövetek jelentős mennyiségben tartalmaznak vizet. Ha csökken a testünkben lévő víz mennyisége, az gyakorlatilag minden szervünkben zavart okozhat – fontos tehát odafigyelni arra, hogy megfelelő mennyiségű folyadékot igyunk. Nem mindegy azonban, hogy mivel oltjuk a szomjunkat: cikkünk segít abban, mit és mennyit igyunk, hogy egészségesek maradjunk.
A hidratálás fontossága
Minden egyes életfolyamatunk fontos eleme a víz. A vérünk több mint 80, az agyunk közel 70 százaléka ebből a folyadékból áll. A bőrünk, az izmaink és az emésztésünk egyaránt rengeteg vizet igényel a megfelelő működéséhez. Ha nem jutunk elég folyadékhoz, a vérünk sóháztartása felborulhat és vérnyomásproblémák is felléphetnek. Gondolkodásunk zavarttá válik, fizikai teljesítőképességünk pedig romlik. Egy-két pohár víz elfogyasztása után azonban gyorsan helyreállhat az egyensúly.
A hosszú távon fennálló dehidratáltság viszont betegségek kialakulásához vezethet. Méreganyagok halmozódhatnak fel a májban, megnőhet a vesekő kialakulásának lehetősége. Emésztési problémák, székrekedés kiváltó oka is lehet, ha huzamosabb ideig fennáll a dehidratáltság állapota. Az idegrendszeri tünetek közül a rendszeres fejfájás, migrénes tünetek vagy a demencia hátterében is állhat a kiszáradás.
Az ízületi problémákat is súlyosbítja, ha kevés vizet fogyasztunk, hiszen az ízületi folyadék lecsökkenése miatt a porcszövetek súrlódása megnövekszik, így a porckopás folyamata felgyorsulhat. A felsoroltakon kívül gyakorlatilag minden szervünkre rossz hatással van a dehidratáltság, ezért elengedhetetlenül fontos a rendszeres folyadékfogyasztás.
Mit és mennyit?
Nemtől, életkortól, egészségi állapottól is függ, hogy kinek mennyi az ideális folyadékmennyiség. A rendszeres sportolók, a fizikai munkát végzők, az idősebb korosztály vagy a várandós nők szervezetének vízigénye általában magasabb. Nyári időszakban amikor verejtékezéssel több folyadékot veszítünk, mindenkinek érdemes növelnie a folyadékfogyasztását. Általánosságban elmondható, hogy napjában körülbelül 2 liter víz az ideális mennyiség. Természetesen ez lehet több is, ha nyáron intenzíven sportolunk, vagy megbetegedés miatt a szervezetünk nagyobb igénybevételnek van kitéve.
Az izzadás mellett kilégzéssel, vizelettel is folyamatosan ürül a szervezetünkből a víz, ezért is kell folyamatosan gondoskodnunk a pótlásáról. A legjobb az, ha tiszta vizet fogyasztunk. De a táplálkozással – zöldségek, gyümölcsök fogyasztásával – is hozzájárulhatunk a szervezetünk hidratáltságához. Az, hogy mit eszünk, szintén befolyásolja, hogy mennyi vízre van szükségünk. Ha nagyon sós ételeket fogyasztunk, akkor a vér nátriumion-tartalma megemelkedik, amely szomjúságérzetet vált ki.
A húsok és egyéb fehérjedús ételek szintén igénylik a több folyadékot. A fehérjék emésztéséhez és aminosavakká bontásához ugyanis víz jelenléte szükséges. Az aminosavak a testben lévő fehérjék építőelemei, az immunrendszer, az izmok vagy a hormonális szabályozás elengedhetetlen részei.
A folyadékigény és a szomjúságérzet szorosan összefügg. Ha nem a testünk számára ideális folyadékot fogyasztjuk, könnyen zavar keletkezhet ebben a rendszerben, hiszen tiszta vízre van optimalizálva. Az üdítőitalok még növelhetik is a dehidratáltságunkat, a magas cukortartalmuk miatt. A szénsavas vizek gyorsabban oltják a szomjat, viszont így kevesebbet iszunk, mint amire valójában szükségünk lenne. Az alkoholtartalmú italok szintén vízelvonó hatásúak, így például a nyári melegben nem biztos, hogy egy hideg, szénsavas sör a legjobb szomjoltó.
A legjobb választás tehát a tiszta víz, ami még jobb, ha valamilyen víztisztító berendezéssel szűrt formában fogyasztjuk. A tej, a tea, illetve a frissen, házilag készített gyümölcslevek is kiválóan oltják a szomjat. Ráadásul vitaminokkal, ásványi anyagokkal is ellátnak bennünket. Egy pohár vizet pedig néhány kanál citromlével tudjuk C-vitaminnal dúsítani és kellemes ízűvé varázsolni. Ezekkel az italokkal tehát olykor-olykor kiválthatjuk a vízivást.
Télen is fontos az odafigyelés
A téli időszakban sem szabad megfeledkeznünk a folyadékpótlásról. A nyári melegben hamarabb eszünkbe jut, hogy igyunk, azonban télen is ugyanúgy szükségünk van a rendszeres folyadékpótlásra. A forró tea tipikusan a téli időszak kedvelt itala, azonban figyeljünk arra, hogy ne vigyük túlzásba ezen keresztül a cukorbevitelt. Használjuk az ízesítésre inkább mézet vagy sztíviát. Lédús déli gyümölcsök fogyasztásával is hozzájárulhatunk szervezetünk hidratáltságához, akárcsak egy tál finom, forró leves kanalazásával.
Ha rendszeresen sportolunk, akkor nagyon hasznosak az aminosavtartalmú sportitalok. Ezek nemcsak a folyadékpótlásban segítenek, hanem az izmok számára azonnal hasznosítható aminosavak révén az izomtömeg megtartásához és fejlesztéséhez is hozzájárulnak.
Egészségünk hosszútávú megőrzéséhez elengedhetetlen, hogy testünket ellássuk a számára fontos tápanyagokkal. Az egyik legalapvetőbb tényező pedig a megfelelő mennyiségű és minőségű folyadékfogyasztás. Ahhoz, hogy a kívánt hatást elérjük nem mindegy, hogy mivel csillapítjuk a szomjunkat. A szakértők talán ebben a kérdésben értenek leginkább egyet: ha szomjasak vagyunk, akkor a legjobb, ha tiszta vizet iszunk, naponta legalább két litert.