Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Ezek a tényezők határozzák meg, milyen pályát választ ma magának egy Szatmár megyei fiatal

Bede Emőke
Bede Emőke
Március. 27. 2023. Hétfő 09:17
Ezek a tényezők határozzák meg, milyen pályát választ ma magának egy Szatmár megyei fiatal
Illusztráció. Forrás: Szatmár.ro archívum

A szatmári AGES egyesület 2022 novembere és 2023 februárja között egy 173 Szatmár megyei diákot bevonó, online felmérést végzett, melyben arra keresték a választ, hogy milyen forrásokból tájékozódnak, illetve milyen faktorokat szem előtt tartva döntenek a mai fiatalok a pályaválasztást illetően.


Az egyesület felmérésének eredményei szerint a megkérdezett diákok kb. 80 százaléka úgy nyilatkozott, szeretne egyetemre menni a középiskolai tanulmányok befejezése után. Ami konkrétan a pályaválaszt illeti, a beérkezett válaszok alapján elmondható, hogy a fiatalok elsősorban az anyagiakat tartják szem előtt, azaz azt mérlegelik, egy-egy adott szakma milyen bevétellel kecsegtet majd a jövőben. A pályaválasztást ugyanakkor nagyban befolyásolja az is, hogy a kiszemelt egyetemek milyen képzési kínálattal várják a leendő hallgatókat, a harmadik helyre pedig a tanárok, osztálytársak és barátok hatását sorolták a megkérdezettek, de legalább ennyire fontos szempontként jelölték meg a személyes motivációt, az oktatási körülményeket vagy épp azokat a tapasztalatokat, melyekről másoktól hallottak.


A fiatalok több mint egyharmada (kb. 35 százalék) a közösségi médián keresztül tájékozódik, amikor olyan információk után kutat, melyek esetleg segíthetik őt a pályaorientációs folyamatban, 22 százalékuk pedig a „más online forrásokat” jelölte meg e kérdésben. Ennek ellenére nagyon sok fiatal úgy érzi, hogy nem állnak rendelkezésére azok a szükséges és konkrét információk, melyek segíthetnék őt e döntés meghozatalában.


A fiatalok nagy része, pontosabban szólva 60 százalékuk úgy nyilatkozott, hogy kaptak némi iránymutatást a pályaorientációban, viszont sokan úgy gondolják, hogy nagy hasznukra válna, ha olyan szakmabeliekkel is megbeszélhetnék a kérdéseiket, akik az általuk mérlegelt hivatást űzik. Szeretnék továbbá, ha az iskolában is több információ volna hozzáférhető egy-egy foglalkozással kapcsolatban.


A felmérés során a fiatalok megközelítőleg 40 százaléka valamelyik családtagját jelölte meg mint követendő példa a sikeres karriert illetően, 24 százalékuk különféle celebritásokat vagy más, a médiából ismert híres embereket jelölt meg, 22 százalékuk pedig a saját közösségükben élő vállalkozókra és szakemberekre tekint követendő példaként.


Az AGES Egyesület megállapítása szerint tehát a mai fiatalok nagy része az online világban tájékozódik a pályaválasztást megelőzően, ugyanakkor a felmérés során kapott válaszok egyértelműen azt mutatják, hogy hasznos volna a diákok számára, ha a közösség tagjai is támogatnák, segítenék őket ebben a feladatban, de hasonlóan értékes tapasztalat lenne, ha különféle munkáltatókkal és alkalmazottakkal is kapcsolatba kerülhetnének.