Ez sör! Különleges kiállítás nyílt a Szatmár Megyei Múzeumban - KÉPEK


A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum egy igencsak különleges kiállítással érkezett pénteken Szatmárnémetibe, az „Ez sör! A sernevelőtől a sörgyárig” című kollekció ugyanis – ahogyan azt már a neve is sejteti – a magyar nyelvterületen zajló sörgyártás történetét tárja a látogató elé.
A kiállítás megnyitóján elsőként Liviu Marta, az esemény helyszíneként is szolgáló Szatmár Megyei Múzeum menedzsere köszöntötte a vendégeket. Mint elmondta, az általa vezetett intézmény és az említett magyarországi múzeum nem első alkalommal dolgoznak együtt, hiszen korábban már szerveztek közösen egy kávétörténeti kiállítást is. Ez alkalommal a sörkészítés történetét és az italhoz kapcsolódó szociális jelenségeket járja körbe a bemutatott gyűjtemény, mely elsősorban a magyarországi és az erdélyi sörgyártásra fekteti a hangsúlyt.
A kiállítást részletesebben a szatmári születésű Velle-Varga Orsolya, a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum megbízott igazgatóhelyettese ismertette. Mint elhangzott, az első, eredeti kiállítás 2017-ben nyílt meg Budapesten, az elmúlt 7 évben pedig immár 15 különböző városban találkozhatott vele a nagyközönség. Velle-Varga Orsolya tájékoztatása szerint a kiállítás három fő egységre tagolható, amit egyébként a termekben történő elosztás is tükröz. Az első egység a sörfőzés középkori kezdetét mutatja be, a második az ipari sörfőzés kialakulásával ismerteti meg a látogatót, a harmadik rész pedig a kortárs kézműves sörök kultúrájába és a sörfogyasztási szokásokba enged bepillantást.
A budapesti intézmény igazgatóhelyettese után Daniela Culic, a Szatmár Megyei Kereskedelmi és Iparkamara vezetője vette át a szót, aki rövid visszatekintőt tartott a szatmári sörgyártás témájában. Amint arra Culic emlékeztetett, Szatmárnémetiben az ipari sörgyártásnak nincs régre visszamenő hagyománya, mint a szomszédos Magyarországon, hiszen nálunk csak az 1970-es években indult be az ipari termelés, nem sokkal azt követően, hogy a kommunista rezsim vezetője, Nicolae Ceausescu szeretett volna függetlenné válni a sörgyártás tekintetében. A kezdeti években nagy termelői kapacitással dolgozott a gyár, viszont a rendszerváltást követően megtörtént a létesítmény privatizálása – sajnos nem túl sikeres módon. A gyárat egy németországi befektető vásárolta meg, majd néhány évnyi működés után 2012-ben végleg lehúzták a rolót. 2015-ben az egység Adrian Handrau kezébe került, aki Ioan Bercean befektetővel társulva hívta ismét életre a szatmári sörgyártást. A gyártósorról mind helyi, mind országos szinten is nagy népszerűségnek örvendő, szakmai díjakkal jutalmazott kézműves sörök kerültek le.
Daniela Culic elárulta továbbá, hogy a szatmári sörgyárban jelenleg műszaki vérfrissítés zajlik annak érdekében, hogy lépést tudjanak tartani az elmúlt időszakban jelentősen megnövekedett energiaárakkal.
Az iparkamara vezetője által elmondottakat Szőcs Péter Levente, a múzeum aligazgatója annyival egészítette ki, hogy Szatmár megyében az ipari sörgyártás előtt is létezett e hagyomány, hiszen azon hegyvidékeken, ahol a szőlészethez, s így a bortermeléshez sem voltak ideálisak a körülmények, a betelepülő szlovák közösségekben bizony készültek kézműves sörök.
A megnyitó után a közönség szabadon felfedezhette a kiállítást, aki pedig ezt követően szeretett volna felfrissülni kicsit, akár egy pohár helyi sörrel is hűsíthette magát, melyhez némi sörkorcsolya is dukált.
A kiállítás szeptemberig várja a látogatókat.