Évértékelő gálán díjazta a gazdákat a Partiumi Falugazdász Hálózat


Szombat délután a szatmári Megmaradás Házában tartotta évértékelő eseményét a Partiumi Falugazdász Hálózat, melynek keretében a térség legeredményesebb gazdálkodóit és mezőgazdasági vállalkozóit díjazták, de azok is elismerő oklevelet vehettek át, akik búza- és lisztadományukkal hozzájárultak a Magyarok Kenyere – 15 millió búzaszem program, zöldség és gyümölcs adományaikkal pedig az idei Szegények világnapi gyűjtés sikeréhez.
Az eseményen Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke szólt elsőként az egybegyűltekhez. „Egy évvel ezelőtt az Északi Színházban találkoztunk utoljára, és akkor mindenki arra számított, hogy egy jobb és könnyebb év következik, hisz kilábaltunk a vírusból. 2022-ben azonban jött a háború és az aszály, úgyhogy nem volt egyáltalán könnyű, épp ezért szeretném megköszönni mindazoknak, akik itt vannak, és azoknak is, akik ma nem lehetnek köztünk, hogy egész évben ésszel és szívvel dolgoztak azért, hogy ne csak a gazdáknak legyen jó, hanem a Partium minden lakójának” – mondta el köszöntőjében Pataki Csaba. A megyei tanács elnöke nyomatékosította, hogy a szatmári termékeket szeretnék megismertetni az egész világgal, s ennek jegyében egy kis csapat januárban részt vesz a berlini Grüne Woche agrárélelmiszeripari kiállításon is.
A megyei tanácselnök után Magyar Lóránd parlamenti képviselő, a Partiumi Falugazdász Hálózat koordinátora vette magához a szót. A képviselő kifejtette, a mezőgazdaság egy hatványozottan nehéz évet zár 2022-ben, hiszen nem csak az aszály, de az energiaárak elszabadulása és az orosz-ukrán konfliktus is jelentősen megnehezítette a helyzetet.
„Románia parlamentjében igyekeztünk megoldásokat találni erre, ami többé-kevésbé sikerült is. A héten szavaztuk meg a 2023-as költségvetést, amiben szerepel egy összeg, ami a tavaszi vetések kárpótlására hivatott. […] Született egy megoldás az energiaárak maximalizálására is, amire ebben az évben mindenképp nagy szükség van. Ez 2025-ig marad érvényben a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban dolgozóknak” – magyarázta a képviselő, kitérve még az 50 banis üzemanyagárkompenzációra és a múlt héten megszavazásra került Román Nemzeti Stratégiára is, mely által vidékfejlesztési alapok kerülnek majd kiosztásra 2023-tól. Magyar Lóránd arra biztatta a gazdákat, hogy igyekezzenek időben megragadni minden kínálkozó lehetőséget a pályázatok és egyéb programok kapcsán, melyekről a területi felelősök fogják majd őket folyamatosan tájékoztatni.
A képviselő után Kovács Szabolcs szervezeti vezető összegezte az idei év eredményeit. Mint elmondta, az első negyedévben tartott eseményekre, előadásokra még rányomta bélyegét a pandémia, viszont sikerült ezekre okos megoldásokat találni. Már az év elején mind a négy megyében – Szatmár, Bihar, Szilágy és Máramaros - megkezdődtek a metszésbemutatók, mellyel párhuzamosan a gabonatermesztőknek is hiánypótló előadásokat tartottak. Februárban bemutatásra került A szőlőtől a pohárig – Szatmári borászok mesélnek című könyv, mely 17 szatmári borász életét és történetét mutatta be. Tavasszal a Partium több részében is méhészeti napokat tartottak, és tíz Szatmár megyei iskolában méhészeti bemutatókat is szerveztek – ez egyike volt az idei év legnépszerűbb programjainak.
Kovács Szabolcs kiemelte továbbá a Kertésztanoda című gyerekprogramot, mely által egyrészt a kertészkedés örömére és sokoldalúságára, másrészt pedig az egészséges táplálkozás fontosságára szerették volna felhívni a fiatalság figyelmét. Elindult továbbá a gazdasszonyképző programsorozat is, melynek első előadása a hulladékmentes háztartásról szólt, a második arról, hogy miként fér meg egymás mellett a népi és a modern gasztronómia, a harmadik tevékenység témája pedig a mézeskalácskészítés volt.
A szervezeti vezető nem ment el szó nélkül az Ákovita nemzetközi pálinka- és párlatversenyen elért eredmények mellett sem, hiszen az 1262 mintából 306 a Partiumból került ki, melyeket végül 175 éremmel (40 arany, 76 ezüst és 79 bronz) díjaztak. A partiumi pálinkák az Ákovitán túl számos más nemzetközi versenyen is részt vettek, eredményeik pedig magukért beszélnek.
A Partiumi Falugazdász Hálózat 2022-ben immár negyedik alkalommal szervezte meg a Magyarok kenyere – 15 millió búzaszem programon belül a saját búzagyűjtési akcióját. Az idei évben a Partiumban 70.000 kilogramm búza gyűlt, melyért 450 lelkes adakozót illet köszönet. A búzát lisztre cserélték, a lisztet pedig olyan partiumi szervezeteknek osztották ki, amelyek gyerekekkel és idősekkel foglalkoznak.
Kovács Szabolcs kiemelte továbbá az első alkalommal megszervezett Kincses pincét, illetve a Vidék a városban rendezvényt, mely rendkívüli népszerűségnek örvendett az esős idő ellenére is. Végül, de nem utolsósorban, a szegények világnapja alkalmából adománygyűjtésre került sor, a felajánlott zöldségek és gyümölcsök pedig a Máltai Szeretetszolgálat szatmári szervezete által kerültek el azokhoz, akiknek a legnagyobb szükségük volt a segítségre.
Az esemény második felében Szatmár megye legkiválóbb gazdálkodóit és mezőgazdasági vállalkozóit díjazták tizennégy kategóriában, de oklevelet vehettek át azok is, akik önzetlen felajánlásukkal hozzájárultak a már említett Magyarok kenyere program, illetve a szegényes világnapja alkalmából rendezett adománygyűjtéshez. A Partiumi Falugazdász Hálózat vezetőitől ugyancsak ez alkalommal vehették át ösztöndíj-szerződéseiket azok a mezőgazdasághoz, állategészségügyhöz, vidékfejlesztéshez kötődő tanulmányokat folytató egyetemi hallgatók, akiknek a tanulmányi előmenetelét és szakmai fejlődését a Partiumi Falugazdász Hálózat az Agrárminisztériummal közösen 2023-ban 10 hónapig érdemösztöndíjjal támogatja.
Fotók: Magyar Lóránd parlamenti képviselő Facebook-oldala