Románia egyike volt azoknak a tagállamoknak, amelyekben csökkent az ipari termelés

Júliusban az euróövezet ipari termelése 0,3, az Európai Unióé 0,1 százalékkal csökkent az előző hónaphoz képest; Máltán, Észtországban és Romániában jegyezték a legnagyobb visszaesést - derül ki az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat pénteken közzétett adataiból.
Az adatokat szolgáltató tagállamok közül Írországban (9,2 százalék), Horvátországban (8) és Belgiumban (7,3) nőtt a legnagyobb mértékben az ipari termelés júliusban júniushoz képest, míg a legjelentősebb csökkenést Máltán (mínusz 5,5 százalék), Észtországban (mínusz 4,8) és Romániában (mínusz 3,4) regisztrálták.
Júliusban EU-s szinten a köztes termékek termelése 1,3, a tőkejavaké 1,7, a tartós fogyasztási cikkeké 2,2 százalékkal csökkent, miközben az energiatermelés 0,4 százalékkal, a gyorsan forgó fogyasztási cikkek termelése pedig 2,1 százalékkal nőtt júniushoz képest.
A tavalyi hetedik hónaphoz képest is csökkent az ipari termelés idén júliusban, az euróövezetben 2,2, az Európai Unióban pedig 1,7 százalékkal.
Az adatokat szolgáltató tagállamok közül éves összevetésben a legnagyobb mértékben Dániában (19,8 százalék), Görögországban (10,8) és Finnországban (6,4) nőtt az ipari termelés júliusban, a legjelentősebb csökkenést pedig Magyarországon (mínusz 6,4 százalék), Észtországban (mínusz 5,8), Németországban (mínusz 5,5) és Romániában (mínusz 4,3) jegyezték.
Az EU-ban éves összevetésben a köztes termékek termelése 2,7, a tőkejavaké 5,4, a tartós fogyasztási cikkeké 3,5 százalékkal csökkent, míg az energiatermelés 2,3, a gyorsan forgó fogyasztási cikkek termelése pedig 3,9 százalékkal nőtt.
A román Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai értelmében júliusban júniushoz viszonyítva a nyers adatok szerint 3 százalékkal nőtt az ipari termelés Romániában, miután a villamosenergia-termelés, valamint a hő-, gáz- és melegvíz-szolgáltatás teljesítménye 10,7 százalékkal, a kitermelőiparé 4,6 százalékkal, a feldolgozóiparé 1,9 százalékkal emelkedett.
A kiigazított adatok szerint havi összevetésben 3,4 százalékkal visszaesett az ipari termelés a feldolgozóiparban regisztrált 4,6 százalékos mérséklődés nyomán. Ezzel szemben a villamosenergia-termelés, valamint a hő-, gáz- és melegvíz-szolgáltatás teljesítménye 3,1, a kitermelőiparé 1,2 százalékkal emelkedett idén júliusban az előző hónaphoz mérten.
Tavaly júliushoz képest az idei hetedik hónapban a nyers adatok szerint 0,2 százalékkal nőtt az ipari termelés, miután a kitermelőipar 2,9 százalékkal többet termelt. Másrészt a villamosenergia-termelés, hő-, gáz- és melegvíz-szolgáltatás 0,2 százalékkal csökkent, a feldolgozóipar pedig az előző évi szinten stagnált.
A szezonális és naptárhatásokkal kiigazított adatok szerint 3,9 százalékkal csökkent az ipari termelés júliusban tavaly júliushoz mérten a feldolgozóipar teljesítményének 4,5 százalékos, illetve a villamosenergia-termelés, valamint a hő-, gáz- és melegvíz-szolgáltatás teljesítményének 1,6 százalékos mérséklődése nyomán. Ezzel szemben a kitermelőipar teljesítménye 2,2 százalékkal nőtt.