Érettségi: tavalyhoz képest 10 százalékot javult a sikerességi arány Szatmár megyében


A Szatmár Megyei Tanfelügyelőség tájékoztatása szerint az érettségizők 73,01 százalékának sikerült megugrani azt a bizonyos lécet, mely mintegy 10 százalékkal magasabb, mint a tavalyi ráta (63,64 százalék).
Természetesen különbséget kell tennünk az idei évben végzett és a korábbi évekből visszamaradt vizsgázók eredményei között. Míg a középiskolát 2022-ben befejező diákok sikerességi aránya 77,63 százalék (2021-ben 68,89 százalék), addig az idősebb generációnak mindössze csak az egyharmada tudta megírni az átmenőt. Esetükben azonban ez is jelentős előre lepésnek számít, hiszen egy évvel ezelőtt mindössze 18,72 százalékuknak sikerült érettségi diplomát szerezni. Az idei évben 1808-an iratkoztak be az érettségire, a sikeresen vizsgázók száma pedig 1320 volt.
A tanfelügyelőség közölte továbbá azt is, hogy román nyelv és irodalomból 9-en, anyanyelvből 14-en, a szaknak megfelelő kötelező tárgyból (matematika vagy történelem) 50-en, az opcionális tárgyból pedig 68-an írtak, 10-est érő dolgozatot.
Két Szatmár megyei diáknak sikerült a maximális jegyet, azaz 10-es szereznie
Mindketten a Ioan Slavici Főgimnázium tanulói, egyikük természettudományok, a másik pedig matematika-informatika osztályban végzett. A képzeletbeli dobogó harmadik helyére a Doamna Stanca Főgimnázium filológia osztályos diákja került 9,90-es médiával, aki román nyelv és irodalomból, illetve történelemből is 10-est kapott, pszichológiából pedig 9,70-et.
A magyar nyelv és irodalomból is vizsgázó fiatalok közül a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum természettudományok osztályának végzőse került az élre 9,73-as médiával, a németből is számot adó érettségizők közül pedig a Johann Ettinger egyik informatika szakos diákja teljesített a legjobban 9,75-ös átlagot érve el.
Akik óvásokat szeretnének benyújtani, hétfőn 12 és 18 óra között tehetik meg. A végleges eredményeket július elsején teszik közzé.
Cimpeanu az eredményekről nyilatkozott
A nyári érettségin részt vevők 73,3 százaléka kapott átmenő jegyet az óvások előtt, ez az elmúlt 10 év legjobb eredménye - jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter. 'Gratulálni szeretnék mind a 89.000 diáknak, akik az érettségi mostani vizsgaidőszakában, az óvások előtt sikeres eredményt értek el. Tavaly 86.000 diák vette sikeresen az akadályt, közel 3000-rel kevesebb, mint most. Pontosabban 2928-cal kevesebben, bár tavaly 7211-gyel több volt a vizsgázó. Az átmenési arány 73,3 százalékos. Az elmúlt tíz évben, 2013 óta ez a legjobb óvások előtti eredmény' - mondta Cîmpeanu.
A miniszter szerint az idén végzetteknek 78,3 százaléka, a korábbi években végzetteknek 32,1 százaléka vizsgázott sikeresen.
A legmagasabb átmenési arányt Kolozs (85,1%), Iaşi (81,7%), Galac (81,6%), Brăila (81,3%) megyében regisztrálták. Bukarestben a diákok 77,4%-a vizsgázott sikeresen. A legalacsonyabb átmenési arányt Ilfov( 47%), Giurgiu (55%) és Călăraşi (53%) megyében jegyezték.
'Gratulálok annak a 162 diáknak, aki 10-es átlagot ért el. Bukarestben volt a legtöbb 10-es átlag, 30. Prahova megyében 15, Galac és Vâlcea megyében kilenc-kilenc, Kolozs és Iaşi megyében nyolc-nyolc diák vizsgázott jelesre' - számolt be a tárcavezető.
Azt is megemlítette, hogy nagyon jól működött Călăraşi megyében a kísérleti jelleggel bevezetett digitális javítás. Jövő évben szeretnék országszerte kiterjeszteni ezt a dolgozatjavítási módot. Leszögezte ugyanakkor, hogy a jó eredmények részben a vizsgaanyag leegyszerűsítésének is köszönhetők. Kivették ugyanis a számonkérendő anyagból azokat a tartalmakat, amelyeket az országos szintű online oktatás ideje alatt tanítottak az iskolákban.
Cîmpeanu szerint már hétfőtől kezdődően meg fogják vizsgálni a helyzetet azokban az iskolákban, amelyekben az eredmények messze elmaradnak az országos átlaghoz képest.
Voltak olyan iskolák, ahol egyetlen diák sem ment át az érettségi vizsgán, és néhány nap múlva meglesz a kimutatás arról is, hogy diákok miért nem iratkoztak fel az érettségire. (...) Nem vagyok hajlandó elhinni azt, hogy vannak esetleg olyan cinikus kollégák, akik nem engedik vizsgára jelentkezni a diákokat, csak azért, hogy megelőzzék az iskola teljes sikertelenségét az érettségin. Nem vagyok hajlandó ezt elhinni, de mégis meg fogjuk vizsgálni a helyzetet' - jelentette ki az oktatási miniszter.
Cîmpeanu azt is leszögezte, hogy leghamarabb 2027-tól változhat radikálisan az érettségi vizsga, miután elfogadják a Képzett Románia projekt következtetéseit felhasználó törvénytervezetet.