Eredményesen zárult a határon átnyúló projekt


Kedden került sor a „ROHU-370: A Szatmár megyei és a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei kamarák közötti együttműködés erősítése a lakosság foglalkoztatottságának javítására” nevet viselő projekt hivatalos lezárására. A határon átnyúló együttműködés eredményeiről sajtótájékoztató keretében számoltak be a partnerek.
Az esemény résztvevőit Daniela Culic, a Szatmár Megyei Kereskedelmi, Agrár- és Iparkamara igazgatónője köszöntötte, majd ismertette mindazokat a tevékenységeket és kézzel fogható eredményeket, melyeket e projektnek köszönhetően sikerült megvalósítani.
Mint elhangzott, a projekt költségvetése 1.413.969 euró, melyből 1.201.873,65 euró az Európai Regionális Fejlesztési Alap vissza nem térítendő támogatása. A 2020. február 1. és 2022. december 31. között futó projekt általános célkitűzése a Szatmár Megyei Kereskedelmi, Agrár- és Iparkamara, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Kereskedelmi- és Iparkamara, valamint a szatmári Kisiparosok Kamarája Egyesület és más munkaerő-piaci szereplők közötti együttműködés elősegítése a határ menti régió munkaerő-foglalkoztatottságának és mobilitásának támogatása érdekében, közös tevékenységek szervezése által és új kapcsolatok létrehozása révén a gazdasági szektorban.
A Szatmár megyei intézmény a projekt keretében létrehozott egy határon átívelő mobilitási központot és egy online platformot, melyek megfelelő helyet biztosítanak a munkaadók, a munkavállalók és az álláskeresők számára az oktatási és szakmai ismeretek, készségek megszerzésére, a szomszédos országba irányuló mobilitás akadályainak leküzdésére. A Vasile Goldis Nyugati Egyetem segítségével elkészítettek egy elemzést a munkaerőpiacról a határmenti régióban. Létrehoztak egy online, folyamatosan frissülő adatbázist a szabad állásokról, illetve a munkát keresőkről, valamint kidolgoztak egy integrált stratégiát a mobilitást támogató szolgáltatások és cselekvési tervek fejlesztésére. Kidolgozták a Jó gyakorlatokról szóló, a Helyi termékek és szolgáltatások népszerűsítésére vonatkozó, valamint a Befektetések népszerűsítésére vonatkozó útmutatókat.
Vállalkozói fejlesztési programot szerveztek a Plato modell alapján, 4 csoportban, egyenként 10 vállalkozó számára. Közös rendezvényeket szerveztek a határon átnyúló lehetőségek népszerűsítése érdekében, mint pályaválasztási tanácsadás, 4 kétoldalú állásbörze, 10 határon átnyúló munkalátogatás, 198 résztvevővel. Két fórumot is szerveztek, amelyek összegyűjtöttek minden érintett munkaerő-piaci intézményt a határ mindkét oldalán, melyeken több mint 100-an vettek részt. Vállalkozói és szakmai tanfolyamokat szerveztek a határon átnyúló térség munkaerőpiacához való hozzáférés megkönnyítése érdekében, a következő területeken: projektmenedzsment, GDPR, informatikai készségek, HR-felügyelő, az alapokhoz való hozzáférés és a vállalkozói készségek szakértője, melyeken összesen 124-en vettek részt.
Daniela Culic után a Kisiparosok Kamarája Egyesület képviseletében Josef Hölzli összegezte az elmúlt időszak eseményeit. Hölzli mindenekelőtt köszönetet mondott a projektvezető iparkamarának a kiváló együttműködésért és a közösen elért eredményekért. A projektnek köszönhetően ugyanis sikerült két termet is kialakítani, ahol megfelelő körülmények között, korszerű felszereléseket használva folyhat a továbbképzés, mi több, már sikerült négy tanfolyamot is szervezni, melyek által a fiatalok szakács-, vízszerelő-, targoncás-, illetve eladói szakképzésben vehettek részt. A Kisiparosok Kamarája Egyesület nevében Josef Hölzli elmondta, bízik benne, hogy a jövőben, a projekt lezárta után is folytatódhat a partnerek együttműködése, különös tekintettel a hiánypótló szakképzésekre.
A projektben résztvevő magyarországi partner, pontosabban szólva a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kereskedelmi és Iparkamara főtitkára, Párkányiné dr. Csurka Edina pedig a a határ másik oldalán található megyében megvalósuló tevékenységeket ismertette.