Emberileg és szakmailag is gyarapodtak a két éves SZIV projektnek köszönhetően


Véget ért az a 2019-ben indult Erasmus+ projekt, melynek a Református Gimnázium óvodája is partnere volt. A SZIV (Szeresd, Ismerd, Védd) nevet viselő környezetvédelmi pályázatban két romániai és két magyarországi óvoda cserélt tapasztalatot egymással a különböző mobilitási programok keretében.
Hírportálunk az elmúlt két évben több ízben is beszámolt a projekt alakulásáról, most pedig ennek lezárását követően szeretnénk összegezni az elért eredményeket. Minderről Szilágyi Noémi óvodapedagógus számolt be szerkesztőségünknek.
A 2019-ben indult projektből az első évben a bekövetkezett pandémia miatt nagyon sok mindent nem lehetett megvalósítani, viszont sikerült meghosszabbítani a lebonyolítási határidőt egészen 2022. október 30-áig, minek köszönhetően az elmúlt két évben sikerült mindent megvalósítani, ami eredetileg is a program része lett volna.
A projekt legfontosabb eseményei azok a mobilitási alkalmak voltak, amelyek során a résztvevő tanintézmények egymáshoz látogatva szereztek új tapasztalatokat.
„Nagyon sok mindent kaptunk, nagyon hasznosak voltak számunkra ezek a mobilitási programok. Mind a négy tanintézmény más és más színt hozott ebbe a programba” – mutatott rá Szilágyi Noémi.
A projekt partnerei egyébként a Református Óvodán túl a Debreceni „Mesekert” Óvoda, a Gyomaendrődi és Csárdaszállási Óvoda, valamint a Nagyenyedi „Első lépések” Óvoda voltak.
- A debreceni mobilitási program keretében egy magyarországi képzésen vettek részt a partnerintézmények óvónői, ahol egy környezetvédelemmel kapcsolatos, innovatív eszközökkel tanítható környezetismereti tevékenységet sajátíthattak el.
- A szatmári mobilitási program során, ahol Kádár Annamária volt a meghívott, az érzelmi intelligencia szerepe volt a központi téma, illetve megismerkedtek a természetvédelem fogalma mellett a teremtés-védelem fogalmával. „Felekezeti óvodaként fontosnak tartjuk, hogy a világot és azt a környezetet, amit a Jóisten ránk bízott, ápoljuk, óvjuk és védjük.” – magyarázta Szilágyi Noémi.
- A nagyenyedi látogatás alkalmával a szülőkkel való kapcsolattartáson volt a fő hangsúly, ennek kapcsán egy öko-divatbemutatóra is sor került, ahol újrahasznosított anyagokból készített jelmezeket és díszleteket tekintettek meg.
- A gyomaendrődi mobilitás program alkalmával szintén nagyon sok élménnyel gazdagodtak: a szatmári pedagógusok magukkal hozták a fürkész-napok ötletét, mely az óvoda egy-egy hétre kivonul egy közeli tópartra, ahol a természetben tartják meg a tevékenységeket, ezáltal egy erdei óvodaként ismerkednek a környezettel.
A négy mobilitási nap rövid összegzése után Szilágyi Noémi azt is elmondta, mit adott ez a projekt a szatmári óvónők számára. „Nagyon sok mindent lehetőségünk volt megismerni. Úgy önmagunkat, mind saját korlátainkat, de nagyon sokat fejlődtünk és tapasztaltunk. Ami pedig nagyon fontos: szélesedett a szakmai látókörünk. Olyan tudást sikerült szereznünk, amit fontosnak tartunk és szívesen adjuk át a gyermekek által a jövő generáció számára. Jó oktatási gyakorlatokra tettünk szert, nem csak idehaza, de külföldön is, aminek a következményeként eredményesebben tudjuk majd végezni munkánkat” – tette hozzá az óvónő.
A Református Gimnázium négy épületben működő óvodáinak az összes, azaz 16 pedagógusa részt vett a projektben.
A pályázat lebonyolítása Európai Uniós pénzügyi támogatásból Erasmus+ stratégiai partnerségek keretében valósult meg. A közleményben megjelentek nem szükségszerűen tükrözik az Európai Bizottság nézeteit.