Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Eltűnt a víz a százhektáros kismajtényi halastóból, felelősségre vonják a tulajdonost

Bajnai Botond
Bajnai Botond
Július. 06. 2022. Szerda 12:50
Eltűnt a víz a százhektáros kismajtényi halastóból, felelősségre vonják a tulajdonost

Tévedés, ha azt gondoljuk, csupán csak a hőség az, aminek a számlájára írható a több mint százhektáros majtényi tó szinte teljes mértékben való kiszáradása, a tavat működtető cégnek is lettek volna kötelezettségei az élővilágot sújtó katasztrófa elkerülése érdekében.

 

A Majtény község határában található 105 hektáros tavat bizonyára mindenki látta már, hiszen Szatmárnémeti és Nagykároly között utazva egyszerűen megkerülhetetlen látványnak számít az autóból, főleg, amikor a vasúti átjáróra felhajtva szemléljük a tájat.

 

Általában a tó vízállása kellően magas, élővilága pedig igen színes és változatos. A vízben élő halak mellett madárvilága egyszerűen varázslatos: kócsagok, gémek, vadkacsák, gólyák, és megannyi védett madár népesíti be állandó vagy időszakos jelleggel a tavat.

 

Viszont az elmúlt hetekben tapasztalható szárazság látványosan felborította az élővilág egyensúlyát, elsősorban azért, mert a több mint százhektáros vízfelület hétről hétre csak apadt, olyannyira, hogy mára alig maradt a tóban némi víz, szinte teljesen kiszáradt.

 

A mai napon Majtény község polgármestere és alpolgármestere, a prefektusi hivatal munkatársai, illetve a vízügyi igazgatóság szakemberei is a helyszínre látogattak, hogy szemügyre vegyék a kialakult helyzetet.

 

David Gheorghe, Majtény község polgármestere elmondta szerkesztőségünknek, az aszályon túl elsősorban a Kraszna folyó alacsony vízállása miatt apadt el a tóban a víz, ugyanis ez az egyetlen olyan vízforrás, amelyből táplálni lehet a tavat. Más vízforrás nélkül nehéz bárhonnan is vizet szerezni, viszont jelenleg a Kraszna is éppen hogy csordogál. 

„Ugyanakkor azt nem vitatom, hogy lett volna mód elébe menni a kialakult helyzetnek: még a télen kellett volna növelni a vízszintet, amikor lett volna miből. Viszont ehhez előbb ki kellett volna takarítani a tavat a lerakódott üledéktől, ami miatt a tó mélysége is sokat csökkent.” – magyarázta a községvezető. 

Hozzátette ugyanakkor azt is, az előző években is fordult már elő hasonló, de az esőzések és a beköszöntő ősz megoldott a problémát. 

„Én nem vagyok szakértő, de a majtényi tó elsősorban a madárvilága miatt védett terület, ezért úgy gondolom, olyan nagy tragédia nem történt, hiszen vannak a környéken még kisebb tavak, ahol a madarak átvészelhetik ezt az időszakot, aztán ha újra esik majd az eső, és a Kraszna is tud elegendő vizet adni, idén is megoldódik a helyzet. Bizonyára a halállományt érik veszteségek, viszont a madarak életét olyan nagy mértékben mégsem befolyásolja a kialakult helyzet” – tette hozzá David. 

A téma kapcsán szerkesztőségünk Altfatter Tamás alprefektust is megkereste telefonon, aki elmondta, szintén részt vett a tó ma délelőtti meglátogatásán. Itt találkoztak a tavat koncessziós szerződéssel működtető cég egy képviselőjével is, aki elmondta, a cég tulajdonosa szombaton érkezik Romániába.

„Mivel a koncessziós cég tulajdonosa most nincs az országban, hétfőre hívattuk be őket a prefektúrára, addig mi is kézhez kapjuk a koncessziós szerződést és átnézzük, melyek is lettek volna a tó üzemeltetésével járó kötelezettségeik. Mivel ez már a tavaly is előfordult, úgy gondolom, történtek mulasztások, viszont az aszály is közrejátszott, így az igazság valahol félúton lesz. De ezt majd meglátjuk. Hogy mit lehet ezután csinálni, azt a hétfői találkozó után fogjuk meglátni. Amíg a koncessziós szerződést nem vettük kézbe, nehéz következtetéseket levonni, de amit mi ma a vízügyes kollégákkal konstatáltunk a helyszínen, az a tó nagymértékű üledékesedése, amit évekkel ezelőtt ki kellett volna takarítani. Ez is nagymértékben közrejátszik a helyzet kialakulásában, ahogy az is, hogy amíg lehetett volna, egyszerűen nem volt elegendő víz pumpálva a Krasznából a tóba. Úgy gondolom, azért, mert az energia nagyon drága, és inkább nem költöttek rá. Minden technikai adottság megvan, viszont sem tavasszal, sem pedig ősszel nem érkezett engedélykérés a pumpa használatára, tehát a tavat csak az esővíz táplálta. De mondom még egyszer, konkrét következtetéseket csak a hétfői megbeszélést követően tudunk levonni, ami után arról is határozhatunk, hogyan járunk el az ügyben” – magyarázta szerkesztőségünknek Altfatter Tamás.