Elstartolt a Folyómentő Iskolák című környezetvédelmi projekt


Egy újabb nagyszerű, a Szatmár megyei, oktatást is érintő környezetvédelmi kezdeményezés vette kezdetét február 9-én, pénteken. A projekt nyitórendezvényét a Szatmárudvariban, a Szamos Varázsa öko-turisztikai övezetben, az Amurg panzióban tartották meg.
A határon átívelő kezdeményezés öt partner együttműködése révén valósul meg, az Európai Unió Erasmus+ 2023 finanszírozásával. Az együttműködő partnerek: az Élet Fája Egyesület (Szatmárnémeti, Románia), a PET Kupa Egyesület (Magyarország), az Ungvári Drugeth Iskola (Ukrajna), a Természetjáró Egyesület (Szerbia), valamint a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetsége (Magyarország).
A pénteki rendezvényt a február 2-ai Vizes Élőhelyek Világnapja keretében szervezték meg.
Az udvari panzióban tartott projektbemutató keretében elsőként Békéssy Erzsébet, az Élet Fája Egyesület elnöke köszöntötte az egybegyűlteket, többe között Pop Dumitrut, Szatmárudvari polgármesterét, Ienei Timeát, Vonet Ramonát és Capac Cristinát a megyei környezetvédelmi ügynökség képviselőit, Mașca Adriant a Vízügyi Igazgatóság vezetőjét, Săsăran Mariana biológia szakos szaktanfelügyelőt, Culda Adrianát, a Védett Területek Felügyelőségének igazgatóját, Cizma Beátát, az Erdélyi Kárpát Egyesület Képviselőjét, Fülöp Szabolcsot, a Multisalva Egyesület képviselőjét, valamint annak a 11 Szatmár megyei tanintézménynek az igazgatóját, és/vagy tanárát, akik részt vesznek a pályázatban (Egri Általános Iskola, Aurel Popp Művészeti Líceum, Szamoskrassói Bem József Általános Iskola, Túrterebesi Általános Iskola, Halmi Általános Iskola, Krasznabélteki Általános Iskola, Kismajétnyi Általános Iskola, Óvári Általános Iskola, Ombodi Általános Iskola, Hám János Líceum, valamint Börvelyi Általános Iskola).
A résztvevők köszöntése után az egyesület vezetője bemutatta magát a projektet, mely 2023 szeptemberétől 2025 augusztusáig tart.
Mivel a Szamos folyó, mind Románia, mind Magyarország területén, természetvédelmi folyosó szerepét tölti be, biztosítva számos madár, valamint emlős vándorlását (vidra, hód, denevér stb.), de fontos szerepet játszik a kétéltűek, hüllők, halak, valamint különböző növények életében is.
A Szamos holtágai különleges jelentőséget hordoznak egyes élőhelyek, valamint a vadon élő flóra és fauna védett egyedei számára, amelyek helyi vagy nemzeti jelentőséggel bírnak, úgy a Szamos romániai, mind magyarországi szakaszain egyaránt. Ezen élőhelyek jellegzetességeinek megfelelően, itt találhatóak meg olyan területek, amelyek optimális körülményeket biztosítanak az élő fauna egyes védett egyedei számára, táplálva őket és elősegítve azok szaporodát (vidra, hód, kétéltűek, halak, vízimadarak, stb).
Ami a projekt célját illeti: a folyókkal, vízszennyezéssel, a műanyag használattal és újrahasznosítással kapcsolatos ismeretanyag átadása a résztvevő iskolák diákjai számára, és ezen ismeretanyag adaptív alkalmazása. Az EU fenntarthatósági és klímavédelmi célkitűzéseivel összhangban a program résztvevői – a diákok és a tanárok – megismerkednek a folyók gazdasági, ökológiai és kulturális szerepével, a folyami és tengeri műanyaghulladék keletkezésével és viselkedésével, valamint a környezeti problémákra kidolgozott hatékony megoldásokkal.
A megszerzett ismeretanyagot azonban nem csak elméletben, de gyakorlatban is kamatoztatni fogják: a programban tananyagok, oktatási segédanyagok, köztük Folyóműveltségi Eszköztár és mobil Műanyag Műhely készül a 6-14 éves korosztály számára magyarul, románul és angolul. Ezek mellett folyómentő iskolák alakulnak. Az oktatási intézmények hálózatba tömörülnek, és folyó örökbefogadással, folyótisztító akciókkal, innovatív műanyag-újrafelhasználással nyitnak új távlatokat a folyóvédelem és műanyag újra felhasználásban.
A résztvevő tanintézménye mindegyike 500-500 méternyi folyószakaszt „fogad örökbe”, a Szamos, a Kraszna és a Túr területein. Itt különböző környezetvédelmi akciókat szerveznek majd a projekt ideje alatt.
A projekt ismertetését követően kötetlen beszélgetés, majd közös séta következett a Szamos Varázsa Ökoturisztikai Övezetben, amely a Szamos folyó egy holt ága körül jött létre, mely ma is számos vízimadár élőhelye.
A projekt következő mérföldköve a partneriskolák meglátogatása lesz, ahol a pályázatszervező csapat egyeztetni fog a fent említett tanintézményekkel közös együttműködés lebonyolítását illetően.