Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Első szőlészeti és borászati szakmai konferencia Szatmáron: mindenhol készíthető minőségi bor a megfelelő technológiával - Videó

Ilonczai Gyöngyi
Ilonczai Gyöngyi
Február. 29. 2024. Csütörtök 15:40
Első szőlészeti és borászati szakmai konferencia Szatmáron: mindenhol készíthető minőségi bor a megfelelő technológiával - Videó

Szép számmal jelentek meg február 29-én, csütörtökön a krasznabélteki Nachbil pincészetben az első alkalommal megrendezett szőlészeti és borászati konferencián, melynek célja elsősorban a határon átnyúló üzleti kapcsolatok kiépítése és megerősítése, s az aktuális pályázati lehetőségek ismertetése volt.

 

Ahogy az a rendezvényen is számtalanszor elhangzott, Szatmár megye kiaknázatlan értékeinek egyike a helyi borok, s az arra épülő borturizmus. A régió lehetőségeit kihasználva olyan minőségi borok is készülnek a megyében, amelyek nemzetközi versenyeken is megállják a helyüket, csak a megfelelő szakmai felkészültség és technológiai háttér szükségeltetik ehhez. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint maga a házigazda pincészet, amelyiknek már számos bora kapott legjobb, nagyarany minősítést nemzetközi versenyeken. Vagyis a potenciál ott rejlik, csak a szakmai háttér és a technológiai fejlődés nyomon követése hiányzik olykor.

 

 

A régióban rejlő potenciálok felvázolásának szellemiségében nyitották meg csütörtökön délelőtt 10 órakor a krasznabélteki Nachbil pincészet székhelyén az első szőlészeti és borászati konferenciát, amelyet a CED Közép-európai Gazdaságfejlesztési Hálózat Nonprofit Kft. szatmárnémeti regionális képviselete és a Partiumi Falugazdász Hálózat közösen szervezett.

 

Az eseményen nemcsak megyei pincészetek képviselői és helyi ismert borászok vettek részt, hanem a szőlészetben és borászatban is használt eszközöket forgalmazó és gyártó magyarországi cégek is megjelentek.

 

Az eseményen résztvevőket elsőként Veres Norbert, Szatmárnémeti CED regionális, irodavezető köszöntötte, külön üdvözölve Szőke Krisztián, Magyarország kolozsvári Főkonzulátusának konzulját, Magyar Lóránd, szatmári parlamenti képviselőt és Kovács Máté Szatmár megye menedzserét.

 

Neag Adrian, a Szatmár megyei mezőgazdasági igazgatóság részéről tartott előadást, majd Szoboszlai Andrea, a Nagyváradi - Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) tanácsadója ismertette röviden a pályázati lehetőségeket, amelyekről a megjelentek részletesen olvashattak az ügynökség kiadványában is, amely a rendezvényen is elérhető volt.

 

 

Görbe Edgárd, a Nachbil pincészet vezetője röviden bemutatta a Nachbil borászat történetét, külön kihangsúlyozva a pályázatok fontosságát, amely hozzásegítette a borászatot, hogy a megyében ezen szakterület zászlóshajójává váljon. Külön figyelmet szentelt előadásában a borászati eszközökre, amelyek megkönnyíthetik a borkészítők életét, s minőségi termékeket tudnak általuk megalkotni.

 

 

Borászati szemszögből elemezte előadásában a Szatmár megyei régiót Szakács-Orha Imre, borszakértő, Dip.WSET, Master of Wine hallgató, a WINB Development Egyesület (Románia) alapítója és elnöke is, megállapítva, hogy egyre jobbak a szatmári borok. Ezt tapasztalta legalábbis a tavalyi megyei borversenyen, amelynek zsűrielnöke volt. Feltűnt számára, hogy nemcsak a fehérborok minősége javult, de a vörösöké is. A régiók szerinti elemzés során külön kitérve a nagykárolyi, a halmi részekre. Mindenképp izgalmasnak ítélte meg az adottságok sokszínűségét, amiben rendkívüli potenciálok rejlenek.

 

 

Beszélt az eladási és borkészítési trendekről, illetve egy olyan egyesület létrehozásáról, amelynek kimondott célja a helyi borok és borászatok népszerűsítése és minőségi szintre emelése. Ugyancsak ezen egyesület révén szeretnék elérni, hogy a szatmári borok is megkapják az oltalom alatt álló eredetmegjelölés (DOC) minősítést, amivel jelenleg nem rendelkeznek.

 

 

Az előadásokat követően szőlészeti és borászati ágazatban is forgalmazó magyarországi cégek mutatkoztak be a helyi termelőknek, majd kétoldalú tárgyalásokra is sor került a pincészet kistermében.

 

 

 

Az ebéd után, a konferencia résztvevői lesétálhattak a Nachbil pincészet impozáns, még a Károlyi grófok idejéből megmaradt borospincéjébe, amely jelenleg bemutatóteremként működik inkább, hiszen maga a termelés és borkészítés egy erre szakosodott, modern technikával felszerelt csarnokban zajlik.