Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Első díjjal tért haza Székelyudvarhelyről a Kölcsey Ferenc Főgimnázium színjátszó csapata

Bajnai Botond
Bajnai Botond
Június. 21. 2022. Kedd 12:59
Első díjjal tért haza Székelyudvarhelyről a Kölcsey Ferenc Főgimnázium színjátszó csapata

Június 17. és 19. között a Kölcsey Ferenc Főgimnázium színjátszócsapata is részt vett a Székelyudvarhelyen megrendezésre kerülő II. Színfeszt Erdélyi Amatőr Színjátszó Fesztiválon. A szatmári diákok előadása pedig olyannyira jól sikerült, hogy el is nyerték a legjobb előadásnak járó elismerést.

 

Mint arról a Szatmár.ro korábban több ízben is beszámolt már az előző tanévben, „Színház az egész világ”,... de milyen ez a világ címmel nyert Erasmus+ pályázatot a Kölcsey Ferenc Főgimnázium. Ennek időtartama 2 év, így 2021. április 1-jétől 2023. január 31-ig tart.

 

A pályázat célja, hogy a dráma eszközével válaszokat találjanak olyan kérdésekre, amelyeket az internet és a járvány okozta online térbe való költözés indukált, elsősorban az emberi kapcsolatokhoz kötődően. Ez egy komoly kérdéskör, hiszen megváltozott az élet, és ezáltal a szociális körülmények is, ezek pedig hatással vannak a fiatalok életére, társas kapcsolataira, a kapcsolattartás módozataira. Az ennek kapcsán felmerülő kérdésekre a pályázatban részt vevő tanintézmények egy-egy színdarabban reflektálnak, így minden hazai és külföldi iskola más és más témát dolgoz fel. 

 

A Kölcsey csapata A Vírus ellenszer/Te- című darabot korábban már az Első Stage-day kapcsán az iskolában is bemutatta, most pedig ezzel a darabbal részt vettek a II. Színfeszten, egy második Stage-day formájában.

 

Mivel a pályázat előírja a résztvevő csoportoknak, hogy darabjukat legalább három iskolán kívüli helyszínen is bemutassák, ez a fesztivál remek alkalmat kínált ezen feladat teljesítésére is. 

 

A székelyudvarhelyi alkalmon 6 színjátszó csoport vett részt: Szatmárnémetiből, Nagyváradról, Szilágybagosról, Brassóból, Marosvásárhelyről és Székelyudvarhelyről. A 17 fős szatmári csapatot Nagy Tünde és Kürti Tünde pedagógusok, valamint Keresztes Ágnes, a Harag György Társulat színművésze, az iskolai társulat művészeti vezetője, a darab rendezője kísérték el. 




A kölcseysek előadása nagy sikert aratott, a fesztivál zsűrije pedig a legjobb előadás díjával jutalmazta őket, ami lényegében a háromnapos fesztivál fődíjának tekinthető. 

 

A találkozó során három workshopokon is részt vettek a diákok, vegyes csoportokba rendeződve beszédtechnikát, mozgástechnikát és improvizációt gyakorolhattak.

 

„Azért is szerettük volna összekötni a Stage-dayt és a Színfesztet, mert olyan lehetőségek is megnyíltak a diákok előtt, amelyeket másutt talán nem kaptak volna meg: ilyenek voltak ezek a workshopok is, amelyeket a diákok nagyon élveztek, illetve az a visszajelzés és elismerés, amit az előadás kapcsán kaptak, szintén nagyon fontos volt számukra. Természetesen a munka nem ért itt véget, hiszen mindennek komoly utómunkái is vannak még: a projekt során a tanárok közreműködésével olyan kézikönyvek jönnek létre, amelyek a jövő iskolai generációinak is segíteni fognak a színjátszás gyakorlásának elsajátításában, illetve utat mutatnak annak tekintetében is, hogy a színjátszás eszközével miként lehet bizonyos társadalmi kérdésekkel foglalkozni” – fogalmazott Pataki Enikő, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium iskolaigazgatója. 

 

A diákok elmondták, nagy élmény volt számukra ez a fesztivál, hiszen a gyakorlás mellett lehetőségük volt összehasonlítani munkájukat a többi csoportéval, illetve néhány előadás kifejezetten motiválóan hatott rájuk, minek köszönhetően a csapat összhangja és fegyelmezettsége is példátlan volt.

 

A csapat a legjobb előadásnak járó elismerés mellett egy fekete berkenye cserjét is kapott a szervezőktől, melyet a keddi napon el is ültettek az iskola udvarának hátsó részében.