Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Első alkalommal szerveztek román nyelvi versenyt magyar tannyelvű iskolák diákjai számára

Bede Emőke
Bede Emőke
Március. 09. 2023. Csütörtök 17:30
Első alkalommal szerveztek román nyelvi versenyt magyar tannyelvű iskolák diákjai számára

Zsúfolásig telt csütörtök délután a szatmári Kölcsey Ferenc Főgimnázium díszterme, ugyanis egy díjazás keretében lezárult egy igencsak formabontó verseny.


Az első alkalommal megszervezett próba különlegességét egyrészt az adta, hogy a diákok román nyelvi kompetenciáit az Európa Tanács által jóváhagyott Közös Európai Referenciakeretnek megfelelően (KER) mérték fel, másrészt viszont fontos sajátossága volt a versenynek az is, hogy a szervezők kifejezetten a magyar tannyelvű iskolákból várták a jelentkezéseket. Ebből pedig nem is volt hiány, hiszen amint arra Pataki Enikő igazgatónő köszöntőjében rávilágított, a versenybe a megye 26 tanintézményéből nem kevesebb mint 300 diák jelentkezett az alábbiak szerint: az A2-es szintű kategóriában 124-en indultak, a B1-esben 107-en, a B2-esben 50-en, a C1-esben pedig 19-en. 


„Mi a Kölcseyben nap mint nap iskolánk névadója, Kölcsey Ferenc elvei alapján próbálunk meg élni és dolgozni: Tiszteld és tanuld más népek nyelvét. Ez rendkívül fontos mindannyiótok számára, akik a román nép mellett éltek, és akik szeretnétek itt maradni, hiszen csak így tudtok fejlődni, így találhatjátok meg a helyeteket ebben a világban. Nagyon fontos, hogy beszéljétek a román nyelvet, és hogy az irodalom mellett ismerjétek a hétköznapokban használt nyelvváltozatot is” – hangsúlyozta Pataki Enikő.


Az igazgatónő után Anișoara Boitor főtanfelügyelő köszöntötte a diákságot. Mint elmondta, örömmel értesült róla, hogy a román nyelvet nem anyanyelvként tanuló diákok számára egy ilyen versenyt szerveznek, annál is inkább, mivel ő maga is román nyelv- és irodalomtanárként dolgozott. Boitor a verseny további kiadásaira nézve támogatásáról biztosította a szervezőcsapatot, hiszen - mint mondta - Romániában mindenkinek meg kell tanulnia legalább társalgási szinten románul.

 

 

A főtanfelügyelő után ismét Pataki Enikő vette magához a szót, ismertetve röviden a versenyt, illetve azon belül is a feladatokat. Mint elárulta, a tételsorok a Román Nyelv Intézete által biztosított modell alapján kerültek összeállításra, mind a négy nyelvi szinten ugyanazokkal a típusfeladatokkal: hallás utáni szövegértés, szövegértelmezés olvasás szintjén, nyelvtan- illetve szókincsismeret, valamint szövegalkotás egy megadott téma alapján. A versenyben elérhető maximális pontszám a 100 pont volt, de díjaztak minden olyan diákot, aki 80 pontnál magasabb eredményt ért el, illetve összességében minden 60 pont feletti eredmény sikeresnek tekinthető. Ez azt jelenti, hogy minden nevező, akinek sikerült megugrania a 60 pontos lécet, elismerő oklevelet kapott az adott szinten nyújtott teljesítményéről, mely természetesen nem egyenértékű egy hivatalos vizsgaközpontban szerzett nyelvdiplomával, viszont jó tájékozódási pont lehet azoknak, akik a jövőben szeretnének románból nyelvvizsgát tenni.


A verseny menetének ismertetése után Anișoara Boitor főtanfelügyelő és Năstaca Pişcoran román nyelvi szaktanfelügyelő átnyújtották a diákoknak a diplomákat, illetve a legjobb eredményeket elérő versenyzők könyvjutalomban is részesültek.


Az első alkalommal megrendezett versenyt a Kölcsey Ferenc Főgimnázium román nyelv és irodalom munkaközösségének tagjai szervezték, név szerint Dr. Maier Arnold, Anderco Dana, Ballos Camelia, Bumb Viorica, Bozga Anda és Luca Laura, ugyanakkor köszönet illeti az iskola szülői bizottságát is, mely támogatásával hozzájárult a verseny megvalósításához, beleértve a díjazást is.