Elözönlötték a közösségi médiát az „érvényes” vezetői engedélyt kínáló hirdetések

A Szatmár.ro nem egy olyan esetről számolt már be az elmúlt időszakban, amikor valaki hamis, interneten vagy „ismerősön” keresztül szerzett jogosítvánnyal bukott le a hatósági ellenőrzésen. Voltak, akiket a határon szűrtek ki, mások közúti ellenőrzésen buktak le, de voltak olyanok is, akik házhoz mentek a pofonért, és megpróbálták a helyi hivatalban honosítani a külföldi okmányt.
Annak ellenére azonban, hogy minden józan gondolkodású polgár számára világos, hogy az ily módon szerzett vezetői engedély nem eredeti, maga a hamisítás és a hamis okmány felhasználása pedig bűncselekmény, az üzletelők köszönik szépen, megvannak, mi több, az interneten nyíltan hirdetik szolgáltatásaikat.
A Facebookon egy egyszerű keresés több száz olyan hirdetést dob elő, melyben a már első ránézésre is kamu profilok „teljesen legális” vezetői engedélyeket kínálnak „versenyképes” áron, a fizető ügyfelek pedig alig egy hét múlva már át is vehetik az okmányt, melyért mások heteket, akár hónapokat készülnek mind elméleti, mind gyakorlati szinten. Az eladók egyébként sok esetben nem egyebet állítanak, minthogy a megvásárolt jogosítvány be van jegyezve a rendőrségi adatbázisába, mi több, nem csak személyautóra szóló, B kategóriás okmányt kínálnak, hanem akár teherautó vagy busz vezetéséhez szükséges, C-s és D-s vezetői engedélyt is.
Amellett, hogy az efféle jogosítványok beszerzése igencsak drága mulatság - akár 1000 eurót is kérnek egy-egy okmányért -, fontos tudni, hogy nem csak a hamisítás és a hamis jogosítványok értékesítése számít bűncselekménynek, hanem ezek megvásárlása és használata is, a büntetés pedig akár letöltendő szabadságvesztés is lehet.
Volt ilyenre precedens Szatmár megyében is
2020 februárjában Mezőterem közelében a közlekedésiek félreállítottak egy Jaguárt, ám a sofőr által átadott vezetői engedélyről csakhamar kiderült, hogy hamisítvány. Amikor az autó vezetőjét e tekintetben számonkérték, bevallotta, hogy 1300 euróért vette egy egyéntől, akit személyesen nem ismer, csak egy kifejezetten vezetői engedélyekkel való üzletelésre specializálódott Facebook-oldalon keresztül vette fel vele a kapcsolatot. A két férfi hamar nyélbe ütötte az üzletet: míg egyik elküldte a személyazonossági igazolványa fotóját és utalta a pénzt, a másik rövid időn belül postázta a „frissen megszerzett” jogosítványt.
A bíróság megállapítása szerint a bűncselekmény elkövetésekor 29 éves férfi kellő belátással rendelkezett ahhoz, hogy felmérje, cselekedete törvénybe ütköző, mi több, az illető még csak nem is első alkalommal került összetűzésbe a törvénnyel. Egy hónappal korábban ugyanis épp jogosítvány nélküli vezetés miatt szabtak ki rá egy 8 hónapos börtönt, melynek letöltését 2 évre felfüggesztették.
Mindezeket figyelembe véve, az ügyben eljáró bíró úgy döntött, ez alkalommal a korábbinál hatékonyabb büntetésre van szükség: noha a férfi beismerte az ellene felhozott vád elkövetését, és persze szánja-bánja is azt, a pénzbírság vagy a próbaidő helyett most letöltendő szabadságvesztéssel kell jobb belátásra téríteni a fiatal férfit. A korábbi büntetést is figyelembe véve, a vádlottat első fokon 1 év 4 hónap börtönben letöltendő szabadságvesztésre ítélték, és természetesen az okmányt is megsemmisítették.
S hogy mennyire vonzóak ezek az ügyeskedéssel szerzett jogosítványok? Mi sem bizonyítja jobban, minthogy a hasonló ügyekről tudósító cikkeinket néhányan hirdetésként értelmezték, és privát üzenetben fordultak hozzánk, hogy érdekli őket egy ilyen vezetői engedély. Kár, hogy nem olvasták végig, miről is írtunk pontosan, hiszen, ha így tettek volna, megtudhatták volna, hogy sorstársaik bizony börtönbüntetést kaptak egy hasonló „üzlet” miatt.