Elképesztő mennyiségű textilhulladékot termel az ország, de csak a töredéke kerül újrahasznosításra


A Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség (APM) legfrissebb közleményben hívta fel a figyelmet a 2023. január 6-án kelt 17-es számú törvényre, melynek értelmében 2025. január 1-től a textilhulladékot is szelektíven kell(ene) gyűjteni. Annak érdekében, hogy minél magasabb arányban kerülhessen újrahasznosításra a textilhulladék, az állampolgároknak külön, más szemetekkel és anyagokkal nem keverve kell gyűjteniük az e kategóriába tartozó hulladékot.
Az APM szerint a textilipar világszinten is az egyik legnagyobb környezetszennyező szereplő, az olyan textilhulladékok pedig, mint pl. a ruha- és ágyneműk vagy akár szőnyegek, épp olyan súlyos módon szennyezik a környezetet, mint a műanyag.
A textilhulladék általi környezetszennyezés visszaszorítása érdekében 2025. január 1-től minden helyi önkormányzatnak oly módon kell átalakítania a szelektív hulladékgyűjtési rendszert, hogy külön frakciót kaphassanak a textilek is. Emellett biztosítaniuk kell a hulladék szelektív gyűjtéséhez szükséges egységeket, valamint ezeket olyan speciális tárolókkal kell felszerelni, amelyek megadják a lakosság számára a lehetőséget, hogy típusonként külön-külön gyűjtve szabaduljanak meg a papír és karton, üveg, fém, műanyag, fa, textil, elektromos és elektronikus hulladékoktól, a használt elemektől és akkumulátoroktól, a használt étolajtól, valamint az olyan túlméretes hulladékoktól, mint pl. a matracok és bútordarabok.
A környezetvédelmi ügynökség figyelmeztet rá, hogy minden hulladékot termelő magán- és jogi személynek kötelessége az arra kijelölt helyre lerakni a szemetét vagy átadni azt a hulladékgyűjtéssel megbízott cégnek.
A statisztikák egyébként azt mutatják, hogy Romániában évente kb. 160.000 tonna textil kerül kidobásra. Az így keletkező textilhulladékok közül a jelenlegi jogszabályi és piaci feltételek mellett körülbelül 6-10% lenne újrahasznosítható. Ez az arány akár 25%-ra is nőhetne, ha megfelelően fejlesztenék a szelektív gyűjtést, valamint egy nagy kapacitású újrafelhasználási és újrahasznosítási iparágat alakítanának ki, amely a kompozíció és minőség szerinti válogatásra képes.