Éljünk, táplálkozzunk egészséges(ebb)en! - Dietetikus válaszol: mit és hogyan együnk böjt vagy fogyókúra idején


Miért fontos valakinek dietetikushoz fordulnia, hogy szakember segítsen a napi táplálkozása kialakításában, s mi az, amit általánosan elrontunk étkezésünkkel kapcsolatban, mit együnk böjt és fogyókúra idején, illetve a hiedelmekkel ellentétben mi az, ami nem is olyan egészséges, mint ahogy azt hisszük - többek közt ezekről a témákról is kérdeztük Rotmund Hajnalkát, a West Medica Klinika dietetikusát.
Rotmund Hajnalka, szakképzett dietetikus, a kolozsvári Iuliu Hațieganu Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem dietetika szakán, 2010-13. között szerezte meg az alapképzést, majd „Táplálkozás és életminőség" mesterképzésen végzett 2015-ben. Regisztrált dietetikus, az Országos Dietetikus Szövetség kollégiumának tagja, rendelkezik az általuk kiadott engedéllyel. Tíz éve dolgozik dietetikusként, s most a West Medica Klinika csapatát erősíti, ahol hétfőnként várja pácienseit.
Mivel foglalkozik a dietetikus?
A dietetikus egy nagyon szerteágazó szakma, hiszen nagyon sok mindenkivel tudunk foglalkozni. Kompetenciánkhoz hozzátartozik az is, hogy különböző egészségügyi betegségben szenvedők számára diétákat állítsunk össze, elősegítve az érintett egészségi állapotának a javulását. Leginkább a metabolikus betegségek, szív- és érrendszeri, illetve cukorbetegség, magas koleszterinszint, de akár hormonális elváltozások, például pajzsmirigy problémák esetén, inzulinrezisztencia, vesebetegségek, különböző nőgyógyászati betegségek esetén nagy jelentősége van egy megfelelő étrend beállításának. Azért is szükséges dietetikus segítségét kérni, hogy személyre szabott diétát alakítsunk ki, amely segít a gyógyulásban. Emellett azok is hozzánk fordulnak, akik egészségesen szeretnének fogyni, vagyis nem egy gyors, de nem fenntartható diétával akarnak a kilóktól megszabadulni. Olyan betartható, egyéni igényekre szabott diétát tudok összeállítani, amely hosszútávra szól, fenntartható, ugyanakkor látható, hosszan tartó eredménye van.
Miért fontos, hogy valaki dietetikushoz forduljon, hiszen nagyon sok információ megtalálható az interneten, mindenféle tanácsok és diéták?
Valóban nagyon sok az információ az interneten, viszont egy nem szakképzett személy nem tudja pontosan megítélni, hogy ebből mi a valós tény és mi nem az, s nagyon sok a téves információ. Ugyanakkor egy dietetikus tudományosan alátámasztott információkkal dolgozik, amelyeknek nincsenek mellékhatásai, s nem veszélyeztetik az egészséget. Nagyon sok esetben, amikor korlátozó, megszorító diétát tart valaki, akkor annak komoly hatásai lehetnek a szervezetére, akár egészségügyi problémák is kialakulhatnak. Egy példát említve: cukorbetegség esetén, nem elég csak a szénhidrátok mennyiségét lecsökkenteni, illetve teljesen kerülni, hanem oda kell figyelni arra is, hogy kevés zsíros ételt együnk, hiszen ez a betegség sok esetben együtt jár a szív- és érrendszeri megbetegedésekkel, illetve a magas koleszterinszinttel, magas vérnyomással, hiszen ezek a leggyakoribb szövődményei a cukorbetegségnek. Nagyon fontos az orvos és a dietetikus együttműködése: miközben az orvos a gyógyszeres kezelést adja, addig a dietetikus egy személyre szabott diétával rásegíthet a gyógyulásra. Ezért is fontos, hogy valaki szakember segítségét kérje, mivel a személyre szabott diétánál, akár betegség, akár fogyás esetén, figyelembe tudunk venni nagyon sok egyéni tényezőt, amit az interneten való információk nem tartalmaznak. Figyelembe vesszük az érintett esetében a fizikai aktivitást, étkezési szokásokat és preferenciákat, az életkörülményeket, de akár azt is, hogy anyagilag mennyit tud ráfordítani. Fogyásra visszatérve: nagyon sok olyan páciensem is van, aki mindenféle diétát kipróbált az internetről, de egyik sem hozott hosszan tartó eredményt. Gyorsan leadta a kilóit, majd újra felszedte. Nem fenntartható, korlátozó diétákkal hosszan tartó eredményeket nem lehet elérni.
Mennyire szigorú egy személyre szabott diéta?
Nem adok szigorú és pontosan betartandó étrendet. Nem az a lényeg. Ajánlásokat adok, egy keretet, amelyen belül megvan az egyéni választási lehetőség. Például, hiába mondanám valakinek, hogy egyen egyfajta ételt, például sok halat, ha valaki nem szereti. Mindig ajánlásokat állítok össze, megmondom, mely ételeket kell ritkábban fogyasztani, s melyeket lehet gyakrabban vagy bármikor enni, és ezen belül megvan mindenkinek a saját választása és úgy alakíthatja a napi menüjét, ahogy szeretné. Adok persze konkrét ötleteket is, teljes napi menüt, hogy legyen egy viszonyítási alap, de nem az a cél, hogy konkrét és szigorúan vett betartandó étkezési modell legyen, hanem együtt az érintettel kialakítsunk egy hosszútávon és kényelmesen fenntartható utat, amely elősegíti adott esetben a gyógyulást vagy fogyást.
Mi a tapasztalata, az általános táplálkozás esetében, mi a legnagyobb probléma, mi a legnagyobb gond jelenleg?
Az, hogy sietünk. Nagyon felgyorsult világban élünk, s mindenki a gyors ételeket keresi, ami bárhol megkapható és gyorsan elfogyasztható. Nagyon népszerűek lettek a fast foodok, a gyorséttermek, ezzel együtt a gyorsan felszívódó szénhidrátok és a nagyon rossz minőségű olajban készült ételek is, gondolok itt akár a sült krumplira, rántott húsokra. A legnagyobb gond, hogy az étkezések java részét ilyen ételek töltik ki. Nincs azzal probléma, ha időnként, ilyen ételeket fogyasztunk. Igazából jó lenne, ha étteremben eszünk, akkor is törekedjünk arra, hogy a szervezetünknek tápláló és nemcsak laktató ennivalókat válasszunk. Az üres kalóriákat, például szalmakrumplit kerülni kellene, vagy jó lenne olyan húsokat választani, amelyek nem olajban sültek, például egy grillezett húst választva salátával, akár kenyérrel, pitával, mellőzni kellene a sült krumplit és a cukros üdítőt és akkor már sokkal egészségesebbé válna az adott étkezésünk. Sokan nincsenek is tudatában annak, hogy egészségtelenül táplálkoznak. Itt a nevelés fontosságára is gondolok, nincs honnan tudják, hogy az, amit éppen esznek az egészségtelen.
Mi az, amit nagyon elhanyagol mindenki az étkezése során?
A zöldségfogyasztást. Nagyon kevés zöldséget és gyümölcsöt eszünk, kevés rostot viszünk be, ezzel ellentétben viszont nagyon sok szénhidrátot, lisztből készült terméket eszünk. Felborult az egyensúly. Ha nem is állapítottak meg valakinél valamilyen betegséget, sokszor nagyon sok tünet előkerül, ami a helytelen táplálkozásnak köszönhető. Többek között a krónikus fáradság, hangulat ingadozás, puffadás, emésztési problémák mind visszavezethetők erre. Egy másik általános probléma, hogy nagyon kevés folyadékot, elsősorban kevés vizet iszunk egy nap. Általános, hogy aki hozzám fordul, szinte mindenkinél meg kell növeljem a vízbevitelt. Sajnos olyan is igen gyakran előfordul, hogy vizet egyáltalán nem iszik valaki egy nap, viszont helyette cukros vagy cukorpótlós üdítőket fogyaszt, például Cola zérót vagy Nesteat, mindkettő ugyanaz a kategória.
Nagyon sokan azzal a kifogással élnek, hogy nem bírnak sok vizet inni. Hogyan szoktassuk rá a szervezetünket, hogy egyre több vizet igyunk, fokozatosan vagy gyorsan?
A fokozatosság nagyon fontos. Úgy a táplálkozás során, mint a vízbevitelnél. Nem is szabad egyik napról a másikra drasztikusan megemelni a vízbevitelt, csak fokozatosan. A leghatékonyabban pedig úgy lehet, ha már meglévő szokásokhoz kötjük. Például telefonhasználatkor: ahányszor a kezünkbe vesszük a telefonunkat, annyiszor igyunk egy kevés vizet; vagy étkezéskor, akármilyen kicsi legyen az, akár egy falat valami, igyunk vizet is mellé. Ha ilyen meglévő szokásokhoz kötjük, különösebb odafigyelés és megerőltetés nélkül sikerül megnövelni a napi vízbevitelt.
Böjti időszakban vagyunk, de akár fogyókúra esetén is, mire kell vigyázzunk a táplálékmegvonások során?
Mindkét esetben megvonjuk a szervezettől a kalóriát, az élvezeteket. A klasszikus értelemben vett böjt azt jelenti, hogy nem fogyasztunk állati eredetű termékeket. Csakhogy a boltban kapható, feldolgozott vegán ételek sok esetben nem egészségesek, sőt egészségtelenebbek, mint az állati eredetű termékek, mivel sok adalékanyagot tartalmaznak. A készítményben fellelhető állati eredetű anyagokat, gondolok itt tojás, tejtermékek, valamivel helyettesíteni kell, ilyenkor sok adalékanyagot használhatnak, s így egészségtelenebbé válhat az a termék. Ha már böjtölünk, akkor nagyon figyeljük oda, hogy ha már nem is eszünk állati eredetű ennivalót, akkor azt ne lisztből készült, illetve nagy mennyiségű cukrot tartalmazó ennivalókkal pótoljuk. Együnk sok zöldséget, gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonából készült termékeket, olajos magvakat, magas rosttartalmú ételeket. Akárcsak a húsok, a zöldségek, gyümölcsök és olajos magvak egyfajta telítettség érzetet is adnak, nem vagyunk éhesek tőlük. Ekkor lesz tápláló a szervezetnek, s nem alakul majd ki semmilyen hiányállapot. Nagyon fontos odafigyelni, hogy bevigyük a szervezetünkbe azokat az ásványi anyagokat, vitaminokat és nyomelemeket, amire szükségünk van.
Előjegyzést kérni személyesen a klinika székhelyén, Szatmárnémetiben, a Károlyi út 3. szám alatt, illetve telefonon, a 0261.769.725-ös, 0361.409.222-es és 0745.572.099-es számokon lehet.