Elítélték az embercsempészeket, akik 28 migránst próbáltak átjuttatni Magyarországra


A Szatmár Megyei Törvényszéken az elmúlt héten elítélték azt a két férfit, aki 3 évvel ezelőtt közel 30 illegális bevándorlót próbált meg Szatmár megyén keresztül Magyarországra csempészni.
Az ügyészség által összeállított vádirat szerint a két férfi egy furgon és egy személyautó segítségével, egy ez idáig be nem azonosított személlyel kötött megállapodásnak megfelelően 28 migránst szállított el a román-magyar határ közelében található Csomaközig. Ott aztán az illegális bevándorlókat kitették, majd észrevétlenül távozni szerettek volna. Pechükre egy határrendészeti egység félre akarta őket állítani, ám ahelyett, hogy tényleg lehúzódtak volna, a sofőrök gázt adtak és megpróbáltak elszelelni a helyszínről. Nem jutottak azonban messzire, Nagykároly bejáratánál ugyanis a hatóság egységei lekapcsolták őket.
Ezzel egy időben a román-magyar határtól mintegy 400 méternyire a határrendészek feltartóztatták az illegális bevándorlókat is. Mindannyian afgán állampolgárságú férfiak voltak, akik a kihallgatás során azt vallották, hogy Afganisztánból indultak, majd Törökországon át Szerbiába érkeztek. Onnan egy szerb juttatta át őket Románia területére, és ez a személy volt az is, aki megszervezte nekik a fuvart: a furgon és a személyautó a Krassó-Szörény megyei Kákófalvától a már említett Csomaközig vitte őket, s ha sikerült volna átjutniuk a határon, Ausztria, Németország, Olaszország vagy Franciaország lett volna a végállomásuk.
A két vádlott a kihallgatás során azt állította, hogy 2019. augusztus 1-én felhívta őket egy illető, és azt kérdezte tőlük, nem akarnak-e havi 2-3000 euró fejében sofőrként dolgozni, viszont mindketten hangsúlyozták, az ajánlat építkezési munkások szállításáról szólt, koránt sem illegális bevándorlókról. Két nappal később a követendő útvonalat WhatsAppon keresztül küldték el nekik, majd amikor Csomaköz közelében, egy erdős részhez érkeztek, a „munkaadó” ismét telefonált, arra kérve őket, hogy tegyék ki a 28 főt.
A vádlottak egyébként a per során végig ragaszkodtak ahhoz, hogy fogalmuk sem volt róla, hogy a járműben utazó férfiak illegális bevándorlók lennének. Elmondásuk szerint csupán sejtették, hogy valami nincs rendben a fuvar körül, ugyanis mindig eldugott, gyanúra okot adó útszakaszokon kellett haladniuk, illetve a pontot pedig, ahol ki kellett tenniük a csoportot, egy, az út szélén hagyott üveg jelölte.
A bíróság szerint ezzel szemben pontosan tudták, hogy rosszban sántikálnak: erre utal többek között az is, hogy nem álltak meg a hatósági jelzésre, illetve hogy menekülés közben az egyik mobiltelefont kihajították az ablakon, de akár arra is árulkodó jelként lehet tekinteni, hogy a beígért bér jóval magasabb, mint amennyit egy tisztességes sofőr keres. Arról pedig nem is beszélve, hogy a Volkswagen Craftert az indulás előtt egy nappal vásárolták egy olx-es hirdetés alapján, az utasok közül pedig senki sem beszélt románul.
A nyomozás során természetesen a mobiltelefonok helymeghatározási adatait és az WhatsApp-üzeneteket is alaposan áttanulmányozta a hatóság, így ezeket és az egyéb bizonyítékokat összevetve arra jutottak, hogy a két férfi által elkövetettek valóban kimerítik az embercsempészet fogalmát. Az egyik férfit végül 4 év 6 hónapra ítélték, a másikat pedig 3-ra, viszont a bíróság mindkét esetben úgy határozott, hogy a börtönbüntetés letöltését 4 évre felfüggeszti.