Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Elismerés közösségünk kiemelkedő tagjainak! Idén is átadták az Ezüst Tulipán díjakat

Bede Emőke
Bede Emőke
Március. 16. 2025. Vasárnap 08:38
Elismerés közösségünk kiemelkedő tagjainak! Idén is átadták az Ezüst Tulipán díjakat

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség szatmárnémeti szervezete 2007-ben, azaz tizennyolc esztendővel ezelőtt alapította az Ezüst Tulipán díjat, amelyet minden évben az 1848-1849-es forradalom és szabadságharc tiszteletére szervezett ünnepség kapcsán adnak át közösségünk három kiemelkedő tagjának.

 

A szatmári RMDSZ évről évre olyan személyeknek, illetve szervezeteknek ítéli oda az Ezüst Tulipán díjat, akikről nem túlzást azt állítani, munkásságuk és helytállásuk nélkül a szatmári magyarság valóban szegényebb volna. Szombat este újabb három fő csatlakozhatott az eddigi díjazottak illusztris köréhez: Kacsó Zsuzsánna, Zai András, illetve Gyenes Kincső. Az elismeréseket Kereskényi Gábor, a Szatmárnémeti RMDSZ elnöke, a város polgármestere Pataki Csabával, a szervezet megyei elnökével, a Szatmár Megyei Tanács elnökével, illetve Nagy János magyarországi államtitkárral együtt adta át. Az alábbiakban a díjazottak laudációit olvashatják.

 

 

Művelődés és oktatás kategória: Kacsó Zsuzsánna

 

Székelykeresztúron született 1966 július 30-án. 1987 áprilisától Kacsó Zoltán Zsigmond házastársa, egy fiúgyermek, Kacsó Zoltán Titusz édesanyja. Az elemi, általános és középiskolát  a székelykeresztúri Orbán Balázs Gimnáziumban végezte, 1984-ben érettségi vizsga után felvételt nyert a kolozsvári  Babeș–Bolyai Tudományegyetem matematika karára, az egyetem befejezése után pedig rögtön tanárnak szegődött. 1988-tól 1990 januárjáig a Buzău megyei Breaza településen tanított. A forradalom után két évharmadot a szatmári Zene és Képzőművészeti iskolában dolgozott, majd pedig a Ion Creangă Általános Iskolában két évet. 1993 szeptemberétől napjainkig, vagyis nem kevesebb mint 32 éve a Rákóczi Ferenc Általános Iskola tanára, vagy helyesebben mondva pedagógusa, hiszen elmondása szerint, ebben az tanintézményben megélte a tanári pálya összes szépségét, mely jóval több annál, mint megtanítani a gyerekeket számolni. A sors ajándékaként könyveli el, hogy a volt diákjainak a gyermekeit is tanítja. Méltán büszke arra, hogy az általa felkészített diákok remek eredményeket érnek el a különböző matematika versenyeken. Határon átnyúló pályázatokban, testvériskolai kapcsolatokban programvezetőként is helytáll. 

 

Kacsó Zsuzsánna pedagógus a szó legnemesebb értelmében, akit a szatmári közösség úgy ismer, mint a pedagógusi pályával együtt járó feladatokat és a helyi magyar közösség iránti felelősséget nap mint nap vállaló személyiség. Tanítványai kivétel nélkül kiváló, rátermett, erős magyarságtudattal felruházott emberekké váltak, amiben nagy szerepe volt a tudatos nevelésnek, példamutatásnak. Nem mellékesen ő az a „matektanár”, aki nem csak remekül megtanítja számolni a gyerekeket, de a matematika szépségét is képes feltárni diákjai előtt, mi több képes megszerettetni ezt a tantárgyat.

 

 

Közösségépítés kategória: Zai András

 

1952 szeptember 5-én született Atyában. Nős, két gyermeke van. Elemi iskoláit szülőfalujában és a szomszédos Pusztadarócon végezte, majd esztergályosként dolgozott, közben az 5-ös számú ipari líceumban járt, a Református Gimnázium esti tagozatán érettségizett, majd az akkor induló Unió iskolaközpont fémforgácsoló szakára jelentkezett. Az autóalkatrész-gyárban mester és részlegvezető lett, agrármérnöki diplomát szerzett, 1992-ig pedig a szatmárnémeti önkormányzatnál tevékenykedett. A rendszerváltás utáni években vállalkozó lett, zöldségtermesztő farmjáról kórházakat, közkantinokat és más intézményeket látott el minden nap friss zöldséggel. Abban az időben a görögkatolikus egyház keretén belül működött egy szegények segítésével foglalkozó egyesület, innen az ismeretség Bunna Terike nénivel, aki szintén a Barátság nyugdíjas klub egyik alapítója, haláláig szíve-lelke volt az egyesületnek. A Barátság nyugdíjas klub 2017 márciusa óta aktívan és egyre bővülő tagkörrel működik, jelenleg több mint 700 tagot számlál.

 

Bandi bácsi, ahogy a legtöbben szólítják, nem nagy jövőt jósolt a nyugdíjas szervezetnek, azonban hamar kiderült van igény egy időseket foglalkoztató klubra, mely nagyrészt pályázati pénzből, támogatásokból és tagdíjakból tartja fent magát, immár 8 éve kirándulásokat, bálokat, közös főzéseket szerveznek és ilyenkor a március 15-e előtti időszakban gyerekcsoportokat tanítanak kokárdakészítésre. Sok idős szatmári magányát enyhítik a közösségi foglalkozások, napi klubtalálkozók. Bandi bácsi elmondása szerint, nem egyszerű az anyagi kereteket megteremteni, de „valahogy mindig kialakul”- szokta mondani. 

 

Aki ismeri, tudja, hogy bármiről is legyen szó, Bandi bácsi előbb-utóbb a nyugdíjas klubról kezd el beszélni, páratlan lelkesedéssel és nagy szeretettel, mindig egy újabb „akciót” szervez éppen. Időt és fáradozást nem kímélve addig győzködi az „illetékeseket”, míg összejön az a bizonyos disznóvágás vagy brüsszeli út. Az lemúlt 8 évben soha egyetlen rendezvény, kirándulás, bál sem maradt el. A nyugdíjas szervezet a szatmári RMDSZ egyik büszkesége, egy olyan közösség amelyikre minden kampányban, rendezvényen, bármikor számíthat a szövetség.

 

 

Sport és ifjúság kategória: Gyenes Kincső

 

Vannak emberek, akik csendben tesznek a közösségükért, és vannak, akik lendületükkel és elhivatottságukkal új irányokat mutatnak. Gyenes Kincső kicsit mindkettőhöz tartozik. Néha csendben, háttérből szervez és épít, máskor pedig lendületével és elhivatottságával vezet és irányt mutat. Szociális munkásként és ifjúsági vezetőként a Máltai Szeretetszolgálat szatmárnémeti csapatának oszlopos tagja, de a története ennél sokkal mélyebben gyökerezik.

 

Kincső egy sokgyerekes család tagjaként már gyerekként megtapasztalta a közösség, az összetartás és a felelősségvállalás erejét. Konzervatív értékrendjét nem csak szavakban, hanem tettekben is képviseli: hisz a család, a hit és az egymásért való kiállás fontosságában. Tanulmányai után Kolozsváron is maradhatott volna, de ő inkább hazatért, mert nemcsak beszélni akart a változásról, hanem tenni is érte. Azóta táborokat szervez, önkénteseket nevel, workshopokat tart, és olyan közösségeket épít, amelyek valóban összetartanak. Nem csupán vezető, hanem mentor is, aki mellett mindenki kicsit bátrabbnak és erősebbnek érzi magát. Ő az, aki megmutatja, hogy érdemes cselekedni, érdemes közösséget építeni, és érdemes hinni abban, hogy mindannyian tehetünk valamit a világ jobbá tételéért.

 

Kincső nem szereti a reflektorfényt, mégis ott van minden fontos ügy mögött – hol a háttérből szervezve, hol az első sorban kiállva. Munkája nemcsak eredményekben mérhető, hanem azoknak az embereknek az életében, akiket nap mint nap segít és inspirál.

 


 

 

A Szatmár.ro szerkesztősége minden díjazottnak elismerését fejezi ki a példamutató munkásságukért.

 

Fotók: Czinzel László