Életeket menthet egy okostelefon. Ne induljon el kirándulni nélküle!


A Szatmár megyei hegyimentők közösségi oldalukon hívták fel arra a figyelmet, hogy kritikus helyzetekben az okostelefon az internetkapcsolatnak és a helymeghatározó rendszernek köszönhetően bizony életmentő lehet.
A hegyimentők szerint egy okostelefon kulcsfontosságú lehet egy bajba került ember megmentésétben, hiszen ezek a régi, nyomógombos társaikkal ellentétben több olyan funkcióval is rendelkeznek, melyek hatékonyabbá tehetik a keresést. Ezek közül a legfontosabbak az internetkapcsolat és a GPS, azaz a helymeghatározó rendszer.
Mint írják, sajnos a legtöbb esetben, amikor eltűnt vagy eltévedt személyek felkutatásában kérik a hegyimentők segítségét, az áldozatok régi típusú készülékkel rendelkeznek, melynek egyetlen funkciója van csupán, mégpedig a kommunikáció. S noha sokan azt hinnék, hogy ez is elég az érintett megtalálásához, a legtöbb helyzetben ez koránt sem elegendő, hiszen egy egyszerű telefonhívás során az áldozat csak nagyvonalakban tudja leírni a környezetét. Ebben a helyzetben pedig csak a hegyimentők szakértelmének köszönhető, hogy a keresett személyt sikerül időben megtalálni.
Jelenleg a 112-t tárcsázók helyét két módon igyekeznek meghatározni: egyrészt a cellainformációk alapján, másrészt az okostelefon helymeghatározó rendszere és beépített érzékelői által.
Jó példa erre az esetre a legutóbbi, bikszádi eset, mely során a hegyimentőknek hiányos információk alapján kellett felkutatniuk az eltévedt férfit. A kétnapos akció során a férfival csupán egyetlen egyszer sikerült kapcsolatba kerülni, amikor is ő maga tárcsázta a 112-t, mondván, eltévedt, elesett és a lába is megsérült. Ezt követően a segélyhívó operátorai már nem tudták újra felvenni vele a kapcsolatot, hiszen az országhatárhoz közeli, hegyekkel cakkozott területen nem volt térerő.
Végül azonban a hegyimentők, a határrendészet és a 112-es diszpécserek együttműködése meghozta az eredményt. A határrendészet munkatársai hőkamerával felszerelt helikopterrel pásztáztak át nagy kiterjedésű területeket, és a segélyhívó munkatársai sem adták fel addig, míg az eltévedt férfi nagy nehezen telefonján meg tudta nyitni a helymeghatározó linket. Miután már pontosabban be tudták tájolni, merre is lehet a sérült személy, a hegyimentők, a rendőrök, a csendőrök és a tűzoltók közösen indultak el felkutatni őt, s mentést követően a férfit stabil állapotban adták át a rohammentősöknek.
„Figyelmeztesse ön is barátait, hozzátartozóit mindezekre, ha pedig még mindig nyomógombos telefont használ, cserélje le azt egy újabb generációs készülékre, melyből ma már elfogadható áron lehet vásárolni egyet. Életet menthet” – írja beszámolója végén Alex Costin, a szatmári hegyimentők vezetője.