Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Eurostat: ekkor hagyják el a fiatalok a „mamahotelt”

Bede Emőke
Bede Emőke
December. 05. 2022. Hétfő 11:11
Eurostat: ekkor hagyják el a fiatalok a „mamahotelt”

„A mamahotel egy gúnyos kifejezés arra a napjainkban egyre jellemzőbb jelenségre, hogy számos fiatal sokkal később hagyja el a szülői házat, mint régebben (esetleg el sem hagyja). Felnőtt koruk elején is - lényegében - szüleik tartják el őket” – hangzik a meghatározás, ám tévedünk, ha azt hisszük, hogy az anyagi nehézségek miatt ez kifejezetten romániai sajátosság, ugyanis Európa más, gazdaságilag jobban teljesítő országaiban is egyre inkább terjed ez a jelenség.


Az Eurostat adatai ismét alátámasztották, hogy az európai nők és férfiak életének legfontosabb mérföldkövei koránt sem esnek egybe, sőt sokszor több éves különbségek is felfedezhetőek.


A nők Európában átlagosan 23 éves korukban lépnek be a munkaerőpiacra, a férfiak egy évvel korábban. De míg a nők már 25,5 évesen elhagyják a szülői házat, addig a férfiak csak 27,4 éves korukban költöznek el otthonról. A nők várható élettartama az Európai Unióban átlagosan 82,8 év, a férfiaké pedig 77,2 év. 


A statisztikai hivatal adatai természetesen az egyes tagállamokra lebontva is elérhetők, így megnéztük, mi a helyzet Romániában. Az Eurostat szerint országunkban a férfiak átlagosan 23 évesen állnak először munkába, a nők pedig 25 évesen, de míg utóbbiak már 25,6 éves korukban elköltöznek a szülői házból, addig a férfiak ezt átlagosan csak 30,3 éves korukban teszik meg. A romániai nők 27,3 éves korukban házasodnak meg először, a férfiak pedig 30,6 évesen. Ugyanezen forrás szerint sajnos Romániában az uniós átlaghoz képest jóval nagyobb különbség mutatkozik a nemek várható élettartama között: míg a nők átlagosan 76,7 éves korukig élnek, addig a férfiak mindössze 69,4 évig.



S noha a férfiak és a nők élete között jelentős különbségek vannak, érdekes módon mindenki ugyanannyira elégedett az életével. Egy 1-től 10-ig terjedő skálán megjelölve, az unióban élő nők elégedettsége 2021-ben 7,1 volt, a férfiaké pedig 7,2, mi több, a romániaiaké még ettől is magasabb. A román nők elégedettsége 7,6 volt a tavalyi évben, a férfiaké pedig 7,7 – azaz elégedettebbek vagyunk életünkkel, mint az uniós átlag.


Az elégedettség egyik kulcsfontosságú feltétele a megfelelő munka és bérezés. Az Eurostat felmérése szerint Romániában a 18 évnél idősebb nők 55,2 százaléka dolgozik, a férfiak körében pedig ez az arány közel 75 százalék. A dolgozó nők 35,8 százalékának sikerült vezetői pozícióba előrelépnie, a férfiak esetében ez az arány kicsivel több mint 64 százalék. Az uniós átlag egyébként 34,7 százalék a nők körében, a férfiaknál pedig 65,3.


Az Eurostat adatai ezen felül arra a kérdésre is választ adnak, hogy mekkora a bérszakadék a nők és a férfiak között. Az uniós átlag 13 százalék, azaz a férfiak ennyivel keresnek többet ugyanazzal a munkával, mint a nők; a helyzet Lettországban és Észtországban a legrosszabb, hiszen e két tagállamban a fizetések közti különbség meghaladja a 20 százalékot. Románia egyébként meglepően jól teljesít e tekintetben - legalábbis papíron -, hiszen országunkban a férfiak és nők közötti bérszakadék mindössze 2,4 százalék. Ettől jobb arányt csak Luxemburgban mérnek, ahol a nők mindössze 0,7 százalékkal kapnak kevesebb pénzt ugyanazon munkáért.