Egységben az erő – Öko projekt a 21-es Óvodában

.jpg)
Az elmúlt néhány hónapban kéz a kézben dolgoztak a 21-es számú Rövid Programú Óvoda és a Pöttöm Panna Bölcsőde munkatársai egy ökológiai témájú projektben, amely az Újrahasznosítás Kreatívan megnevezést viselte. Az alábbiakban a szervezők beszámolóját közöljük:
Ez a projekt hatalmas lehetőség volt számunkra, amely segítségével formálhattuk a gyerekek, közösség környezethez való viszonyát. A Playouth Egyesület kezdeményezésére válaszolva, melyet második alkalommal szerveztek meg hazánkban, kialakítottunk öt tanulási helyszínt a rendelkezésünkre álló eszközökből. Elsőszámú támogató Oscar Downstream volt. Segítségével nyolc megyében zajlott a projekt párhuzamosan: Arad, Bihar, Máramaros, Beszterce-Naszód, Kolozs, Szatmár, Szilágy és Temes.
A közös játékokkal, tevékenységekkel alakíthatjuk az egész család hozzáállását, gondolkodását annak érdekében, hogy a gyerekeinknek is egy élhető bolygót hagyjunk örökül. Mindez kis lépésekben, örömteli együttlétek által is megvalósulhat! Fontos átadnunk ezeket az ismereteket a gyerekeknek is, hogy a környezettudatosság, és a természet megóvása már alapvetően az életük része legyen. Nem elég azonban csak ismereteket közölni. Megvalósítás nélkül a tudás mit sem ér! Közösen meghozott döntések által meghatározhatjuk, hogyan is fog ez ,hatékonyan megvalósulni a mi családunkban, otthonainkban, óvodai, bölcsődei közösségünkben.
Közös alkotás közben lehetőség nyílik a beszélgetésre a Föld bolygóról, kontinensekről és tengerekről, környezetszennyezésről, szelektív hulladékgyűjtésről, újrahasznosításról. Minden egyes tevékenység fejleszti a finommozgást, a közös alkotás öröme pedig erősíti a kapcsolatotokat.
A szelektív gyűjtés mellett/helyett nagyszerűen felhasználhatjuk a műanyag kupakokat, PET palackokat, papírgurigákat a gyerekekkel való közös játék, különböző tevékenységek során. Mielőtt eldobunk valamit, gondoljuk végig alaposan a kérdést: „Tudnánk-e még használni valamire?”
A sokféle anyag egészen más területen való felhasználása fejleszti a kreatív gondolkodást.
Ahhoz, hogy természetes legyen a Földünk megóvása, pozitív viszonyt kell kialakítanunk a bolygónkon található sok-sok értékkel.
Töltsünk mindennap egy kis időt a természetben, ismerkedjünk a növényekkel, állatokkal, ültessünk virágpalántát, vagy kertészkedjünk közösen!
Köszönjük a szülőknek a sok segítséget és támogatást, akik időt és energiát nem kímélve aktívan segítették a projekt megvalósítását!