Egyre több gyerek kerül kórházba túladagolás miatt


A bukaredti Grigore Alexandrescu Gyermekkórház toxikológiai osztályának orvosa, Dr. Gabriela Nitescu vészharangot kongatott, ugyanis az elmúlt időszakban egyre több gyermeket kellett ellátniuk drogtúladagolás miatt.
Mint a szakorvos a news.ro-nak elmondta, ez csak a jéghegy csúcsa, hiszen a toxikológiára csak azok kerülnek, akik túladagolták a szert, a fogyasztók valós száma ettől jóval nagyobb. A gyerekek által fogyasztott tudatmódosító szerek között a kannabisz áll az első helyen, melyet a bulikban vagy az iskolában szívnak, és nem ritka, hogy más drogokkal vagy alkohollal kombinálják.
Dr. Nitescu elmondta, már a 2000-es évek elején felhívták a jelenségre a figyelmet, viszont mind a szakemberek, mind a lakosság körében visszhang nélkül maradt az ügy. Az évtized első éveiben még az hétköznapibbnak számító szerek, pl. heroin vagy kannabisz miatt kerültek be a fiatalok az osztályra, majd 2009 körül elterjedtek az etnobotanikus szerek is. A doktornő szerint napjainkban havonta kb. 20 gyermeket szállítanak be a fővárosi gyermekklinika toxikológiai osztályára túladagolás miatt.
„Az esetek, amikkel mi találkozunk, csak egy nagyon kis részét képezik az egésznek. Mi úgy mondjuk, hogy ez csak a jéghegy csúcsa, hisz ide csak a túladagolt gyerekek kerülnek be, a fogyasztók valós száma ettől jóval magasabb. Jelenleg az első helyen a kannabisz, azaz a marihuána áll, melyet legtöbbször a bulikban fogyasztanak, de akár a hétköznapokban is, pl. az iskolában. Ezt néha alkohollal vagy más anyagokkal is kombinálják. A második helyen az etnobotanikus szerek állnak, melyeket manapság már új típusú pszichoaktív szer néven emlegetnek” – fejtette ki dr. Nitescu.
A szakorvos arra is felhívta s figyelmet, hogy a fogyasztók életkora nagyon visszaesett. Elmondása szerint 12 éves gyerekkel is volt már dolguk, de az átlag 14-18 éves. Az otthoni körülményeiket illetően a kábítószer nem válogat, ugyanúgy érkeznek gyerekek jó családi háttérből, mint a mélyszegénységből, a különbség csupán az elfogyasztott szerekben van, előbbiek ugyanis megengedhetik maguknak, hogy drágább anyagokat próbáljanak ki, pl. ecstasy vagy LSD.
Dr. Nitescu szerint a gyerekek eleinte kíváncsiságból próbálják ki a szereket, majd függővé válnak. A túladagolt gyerekeket először a sürgősségire szállítják, majd onnan tovább a toxikológiára, ahol aztán a tünetek függvényében 24, 48 vagy 72 órát töltenek el. Amennyiben a gyerekkel már ismét lehet értelmes beszélgetést folytatni, pszichológussal próbálják feltárni, pszichológiai vagy esetleg pszichiátriai probléma áll-e a háttérben, s szükséges-e valamilyen további kezelés.
A bukaresti intézmény szakorvosa arra a sajnálatos tényre is felhívta a figyelmet, hogy a kábítószer-túladagolások mellett egyre többször fordul elő, hogy a gyerekek túlzott gyógyszer- vagy alkoholfogyasztás miatt kerülnek be az osztályra. Ilyenkor pszichológus segítségével azonosítják azokat, akik öngyilkosságra hajlamosak. Szerencsére a gyógyszeres túladagolással bekerülőknek csak egy kis része szeretné ténylegesen eldobni magától az életet, viszont az tény és való, hogy az elmúlt években megnőtt a depresszióval és magatartási zavarokkal kezelt gyerekek száma, s erre a koronavírus-járvány miatti lezárások csak rátettek egy lapáttal.
A doktornő hangsúlyozza, hogy a kábítószer elleni harcban az egyik legfontosabb lépés a megelőzés. Kardinális szerepe van a családi közegnek, épp ezért a szülőknek nagy figyelmet kell fordítaniuk a gyermek viselkedésére és az esetlegesen árulkodó jelekre. Sajnos sokan nem veszik észre, hogy baj van, s amikor szembesülnek vele, hogy gyerekük már hosszabb ideje szerhasználó, teljesen ledöbbennek. A családi háttér mellett rendkívül fontos szerepe van továbbá az iskolai felvilágosításoknak is. Dr. Nitescu szerint már az általános iskolában el kellene kezdeni az ilyen jellegű tájékoztatást, hiszen a gyerekek egyre kíváncsibbak, és sajnos rengeteg téves információ jut el hozzájuk. Sokan gondolják például, hogy az etnobotanikai szerek nem alakítanak ki dependenciát, ezért bátran használják azokat.
Szatmár megyében a drogprevenciós központ folyamatosan végez tájékoztató tevékenységet, az elmúlt napokban is iskoláról iskolára jártak, hogy a kábítószerhasználat veszélyeiről informálják a diákokat. A szamosborhídi és hiripi általános iskolákban tartott foglalkozásokon arra keresték a választ, hogy miért NEM éri meg tudatmódosító szereket használni. A gyerekek az alábbi válaszokat adták:
- Szeretem az életet,
- Nincs felesleges pénzem,
- Nem szeretnék problémát a rendőrséggel,
- Ha függővé válsz, már senki nem tart jó arcnak,
- Nem szeretném elkeseríteni a szüleimet,
- Nem vagyok kíváncsi a drogokra,
- A boldogságot nem lehet megvenni,
- Nem szeretném, ha azt kiabálnák utánam az utcán, hogy „drogos”,
- Engem nem befolyásolhat a környezetem,
- Nem érzem szükségét, hogy drogokat fogyasszak,
- Nagyapám alkoholista volt. Nem szeretnék ilyesmit magamnak is.