Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Egyre kevesebb a működő ügyeleti központ Szatmár megyében

Bede Emőke
Bede Emőke
Március. 06. 2025. Csütörtök 11:51
Egyre kevesebb a működő ügyeleti központ Szatmár megyében

Biztosan olvasóinknak sem ismeretlen az a helyzet, amikor egy kis betegség „bujkál bennünk“, valami olyasmi, amivel kapcsolatban szívesen konzultálnánk egy orvossal is. Amennyiben a saját háziorvosunk épp nem rendel, viszont a sürgősségi betegellátást mégiscsak túlzásnak érezzük, úgy tökéletes alternatíva lehet az úgynevezett ügyeleti központ, ahol hétvégén és hivatalos munkaszüneti napokon is várják a pácienseket. Sajnos azonban ezek száma mostanra jelentősen megcsappant: a Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság legfrissebb összesítése szerint mindössze 12 üzemel.

 

A háziorvosi ügyeleti központok 2011 júliusától állnak a lakosság rendelkezésére. A pácienseket hétköznaponként 15 óra és másnap reggel 8 óra között, illetve hétvégenként huszonnégy órán keresztül szakképzett orvosok és asszisztensek várják az egyes klinikákon és rendelőkben. A permanencia lényege, hogy az ide forduló betegek ne várakozzanak hosszú órákat, valamint hogy időben megfelelő alapellátáshoz jussanak.

 

Természetesen ha az orvosok sürgősségi esetet észlelnek, azonnal értesítik a mentőt és a beteget a kórházba küldik. Sokak számára jelent tehát kézenfekvő megoldást az ilyen háziorvosi ügyelet, gondoljunk csak pl. azon szülőkre, akiknek kisgyereke hétvégén vagy munkaszüneti napon betegszik le. Az ügyeletnek köszönhetően nem kell napokat várni, míg újra rendel a család saját háziorvosa, viszont a kevésbé égető tünetekkel nem kell a sokkal súlyosabb egészségügyi problémák ellátására hivatott sürgősségit sem terhelni.

 

S míg 2017-ben arról számoltunk be, hogy megyei szinten mintegy 20 ügyelet működik, számuk mostanra 12-re csökkent. Ebből 6 van városon (4 Szatmárnémetiben, 1 Nagykárolyban és 1 Erdődön), és ugyancsak 6 vidéken (Alsószoporon, Krasznaterebesen, Szelestyehután, Remetemezőn, Mikolában, valamint Szamosborhídon). Az elmúlt időszakban a turci, a kányaházi, illetve a szatmári Bobocului utcán található központ is úgy döntött, egyelőre nem biztosít ügyeletet.

 

 

De mégis miért függesztik fel oly hasznos tevékenységüket az ügyeleti központok? Ahogyan arra dr. Calin Bumbulut, a Román Orvosi Kamara alelnöke nemrégiben rávilágítot a legnagyobb probléma az alapellátást nyújtó szolgáltatások finanszírozásával van, az ügyeleti központok kapcsán ugyanis évek óta nem változott semmi, és mivel az éjszakai órákban is rendelkezésre álló orvosokat továbbra is bruttó 40 lej/órával fizetik, ezért az említett ügyeletek fele már bezárt. Emellett az sem könnyíti meg a helyzetet, hogy a háziorvosok közel fele már elérte a nyugdíjkorhatárt, a fiatalabb kollégák pedig már évek óta hiányoznak e területről, melynek okán a még működő rendelők jelentősen le vannak terhelve.Erről részletesebben ide kattintva elérhető cikkünkben írtunk.

 

Az ügyeleti központok bezárásának kétségtelenül maga a lakosság a legnagyobb kárvallottja, ugyanakkor a sürgősségi betegellátó is megérzi ezek hiányát. 2025 elsó hónapjában a sürgősségin közel 6500 pácienst láttak el, az esetek 18 százalékában (1186) azonban olyan pácienseket kellett ellátni, akik a hideg évszakra jellemző betegségek, azaz pl. nátha vagy influenza miatt keresték fel az egészségügyi intézményt. Beutalásra végül 117 gyereknek és 41 felnőttnek volt szüksége.