Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

„Egyik fontos fokmérője az iskolának, hogy a diákok és a tanárok szeressék“ - tanévnyitó ünnepség a Kölcsey Ferenc Főgimnáziumban - Képgaléria

Ilonczai Gyöngyi
Ilonczai Gyöngyi
Szeptember. 11. 2023. Hétfő 14:03
„Egyik fontos fokmérője az iskolának, hogy a diákok és a tanárok szeressék“ - tanévnyitó ünnepség a Kölcsey Ferenc Főgimnáziumban - Képgaléria
A hagyományokhoz hűen a végződök bevezetik az előkészítő osztályt kezdő kicsiket az osztálytermükbe

Szimbolikus tanév a mostani, tudtuk meg Pataki Enikőtől, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium igazgatónőjétől a tanévnyitón, hiszen az idei tanévben végeznek először azok a diákok, akik már az első osztályt is itt kezdhették el, s egész diákéveiket ebben az iskolában töltötték.

 

Sorra érkeztek szülők és gyermekek a Kölcsey Ferenc Főgimnázium 2023-24-es tanévnyitójára hétfő délelőtt, ugyan még a nagyon kellemes nyári melegben, de hátra hagyva a „nagy“ vakáció hangulatát, szabadságát.

 

A zsibongás lassan elcsendesült, hiszen megkezdődött az ilyenkor szokásos ünnepélyes megnyitó. Elsőként az újonnan érkezett előkészítősöket köszöntötték, akik most először lépték át a hatalmas iskola kapuit, aztán az ötödikeseket és kilencedikeseket, akik pedig egy új korszakát kezdik meg tanulmányaiknak.

 

Pataki Enikő, a főgimnázium igazgatónője miután üdvözölt mindenkit, az iskola érdekes világáról beszélt, ahol az év szeptemberben kezdődik és júniusban ér véget. S e két időpont közé „belefér egy egész év, sőt annál sokkal több: számtalan élmény, kedves pillanat, nevetés, időnként könny, elkeseredés, majd az újra nekifutás akarata, a siker öröme“ - idézzük az igazgatónő szavait.

 

 

A tanintézmény vezetője arra kereste a választ beszédében, hogy mitől válik jóvá egy iskola? Talán a tanulmányi eredményektől, a diákok jó jegyeitől, az érettségin elért eredményektől, ez is egyik válasz lehet a feltett kérdésre. A Kölcsey pedig büszkélkedhet ezen a téren, hiszen az ide járó diákok 90 %-os sikere az érettségin mind erre vezethető vissza. Emellett számtalan országos és nemzetközi versenyen értek el kiváló eredményeket. Egy másik válasz a feltett kérdésre, hogy talán attól jó egy iskola, ha házigazdája tud lenni országos versenyeknek. Az igazgatónő hozzátette: „ebben is példát mutattunk, hiszen tavaly a Bessenyei István Országos diákszínjátszó fesztivál, az Örökségünk Őrei Országos verseny, és a KAv, a Körösi Csoma Sándor Anyanyelvi Vetélkedő házigazdái voltunk.“ De gazdája volt az országban egyedülálló Román Szövegértési és szövegalkotási versenynek is, amely kifejezetten magyar tannyelven tanuló diákoknak találtak ki. Vagy az tesz naggyá egy iskolát, hogy számos pályázatban részt vesz, élénk közösségi élet folyik benne, ezen a téren se volt hiány az elmúlt tanévben a Kölcsey Ferenc Főgimnáziumban.

 

A beszéd elején feltett kérdésre az igazi válasz a végén érkezett meg: „Egyik fontos fokmérője az iskolának, hogy a diákok és a tanárok szeressék az iskolát. Szeressék a hangulatát, a hétköznapjait, szeressék akkor is, mikor nehézségekkel küszködnek. Örömet jelentsenek a hétköznapok, ne szürkeséget. Legyenek büszkék arra, hogy e közösség tagjai!“ S ehhez még hozzátett egy tényt az igazgatónő beszédében: az is jóvá tesz egy iskolát, ha felismeri azt, amit tennie kell, hogy még jobbá váljon.

 

Az évnyitón jelen volt Erdei Enikő szaktanfelügyelő, aki kihangsúlyozta, hogy az előző évek számos kihívást, nem várt meglepetéseket tartogattak, s biztos benne, hogy az idei tanév sem lesz könnyebb. S már most megérkezett az első kihívás, hiszen a tanév megkezdése előtt két héttel lépett életbe az új tanügyi törvény, amelyhez majd alkalmazkodni kell.

 

 

Maskulik Csaba városmenedzser,  Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal részéről üdvözölte a kölcseys diákokat, kitérve arra, hogy az iskolakezdés mindig egy különleges pillanat, nemcsak tudást, hanem lehetőséget is kínál az új év. Új barátokat, új tudást lehet összegyűjteni, felfedezni a képességeket, s ez akár a jövő alakulásához is hozzájárulhat. Azt is hozzátette, hogy a város vezetésének kiemelten fontos az oktatás támogatása. S nemrégiben nyertek el egy olyan 56 millió lej értékű pályázatot, amelynek révén a megyeszékhely tanintézményeit fogják felszerelni különböző berendezésekkel.

 

Diákok rövid verses-zenés üdvözlő műsora után Pataki Enikő igazgatónő néhány gyakorlati információt osztott meg mindenkivel. Többek közt azt, hogy az iskola környékén, több ponton is úgynevezett „Kiss and Ride“ sávokat alakítottak ki, ahol a szülők, egy gyors üdvözlő puszi után, kitehetik a gyerekeket reggelente, amely sávok viszont parkolásra nem használhatók. Emellett Dénes Máté táblagépet vehetett át a Matlap tudományos folyóirat által meghirdetett versenyen elért kitűnő eredményánek jutalmaként.

 

Ugyanakkor az igazgatónő kitért arra is, hogy az idei több szempontból is egy szimbolikus tanév, többek közt azért is, mivel most végeznek majd először olyan diákok, akik már első osztályt is a Kölcseyben kezdték.

 

 

Ezért szimbolikusan ezen végzős diákok közül néhányan adhatták át a Rákóczi Szövetség által felajánlott iskolatáskákat, mint egy stafétabotot a most előkészítős kicsiknek.

 

S a hagyományokhoz hűen, a tanévnyitó záróakkordjaként a legnagyobbak kézen fogva a legkisebbeket, utat mutatva nekik, felvezették őket a tantermükbe.