Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Egyetlen rokkantsági dosszié sem marad ellenőrizetlenül. Szigorú vizsgálat indul Szatmár megyében

Bede Emőke
Bede Emőke
Július. 21. 2025. Hétfő 15:40
Egyetlen rokkantsági dosszié sem marad ellenőrizetlenül. Szigorú vizsgálat indul Szatmár megyében

Ahogyan arról korábban beszámoltunk, Florin Manole munkaügyi miniszter egy pénteki nyilatkozatában hívta fel a figyelmet a szociális segélyek és rokkantsági nyugdíjak indokolatlan odaítélésének problémájára, melyet ráadásul egy Szatmár megyei példával támasztott alá.

 

Mint a tárcavezető elmondta, egy Szatmár megyei polgármester tájékoztatta róla, hogy a községben pár hét leforgása alatt megugrott a rokkantnak nyilvánított polgárok száma, ami már csak annál is inkább különös, mert minden esetben ugyanaz a diagnózis, és a hivatalos dokumentumokon ugyanannak az orvosnak a pecsétje található. Történik mindez úgy, hogy mind a polgármester, mind a község lakossága tisztában van vele, hogy az érintettek korántsem szolgálnak rá az ilyen jellegű támogatásra.

 

Altfatter Tamás, Szatmár megye prefektusa ennek kapcsán hétfőn munkamegbeszélésre hívta össze a megyei szociális védelemért és munkaügyért felelős főbb intézmények képviselőit. A megbeszélésen jelen volt Romeo Pop alprefektus, Cosmin Dorle, a prefektúra főtitkára, valamint a munkaerő-foglalkoztatási ügynökség (AJOFM), a szociális kifizetési és ellenőrzési ügynökség (AJPIS), a gyermekvédelmi és szociális igazgatóság (DGASPC), a közegészségügyi igazgatóság (DSP) és az egészségbiztosítási pénztár (CAS) vezetősége is.

 

A megyei nyilvántartások szerint jelenleg 20.504 személyt soroltak be hivatalosan valamilyen fogyatékossági kategóriába. Ezek lehetnek: társított fogyatékosság (amikor többféle érintettség egyszerre áll fenn), hallási, mozgásszervi, HIV/AIDS-hez kapcsolódó, értelmi (mentális vagy pszichés), látási (vak vagy gyengénlátó), illetve belgyógyászati (szomatikus) típusú fogyatékosság.

 

E besorolásokat a közeljövőben teljeskörűen felülvizsgálják három szakértői csapat közreműködésével. Minden csapatban egy szakorvos, egy pszichológus és egy szociális munkás dolgozik majd. A felülvizsgálat minden egyes esetet külön-külön érint, vagyis minden rokkantsági dossziét egyenként átnéznek, és megvizsgálják az értékelő bizottságok pontos, névleges összetételét is. A cél, hogy a felmérések szigorúan a törvényi előírások szerint történjenek, és a fogyatékossági igazolások valóban megfeleljenek az érintettek egészségi állapotának.

 

 

További segélyezettek

 

A minimális beilleszkedési jövedelemben (VMI) részesülők száma 12.845 fő a megyében, de közülük csak 342 fő rendelkezik fogyatékossági igazolással, mely csupán 0,04%-ot jelent - derült ki a hétfői találkozón. Ugyanakkor 5.779 olyan munkaképes személy is szerepel az AJOFM nyilvántartásában, akik szintén minimális jövedelmet kapnak. Nekik jogszabály szerint kötelességük megjelenni a polgármesteri hivatalban és az AJOFM-nél, és elfogadni a felajánlott munkahelyeket. A részvétel megtagadása az állami támogatás felfüggesztéséhez vagy megszüntetéséhez vezethet.

 

A legnagyobb számú segélyezett a következő településeken él: Nagyszokond, Sződemeter, Szatmárpálfalva, Nagykároly, Érendréd, Hadad, Krasznaterebes és Tasnád.

 

A prefektus utasította az érintett intézményeket, hogy készítsenek részletes és friss kimutatást az ellátottakról, valamint hasonlítsák össze a 2023 és 2025 közötti időszak fogyatékossági igazolásainak alakulását, kategóriák szerint.  Altfatter Tamás emellett szigorú ellenőrzéseket rendelt el minden településen, miután felmerült a gyanú, hogy egyesek jogtalanul kapnak szociális juttatást. A vizsgálatok két fő irányra összpontosítanak:

  • A minimális jövedelem kiosztásának törvényességére, tehát hogy valóban csak a jogosultak részesülnek-e belőle
  • A fogyatékossági igazolások felülvizsgálatára, azaz hogy ezek pontosan tükrözik-e az érintettek egészségi állapotát.

 

„A prefektusi hivatal rendkívül komolyan veszi a szociális rendszer működésével kapcsolatos problémákat. Célunk, hogy a támogatások valóban azokhoz jussanak el, akiknek szükségük van rájuk. Továbbra is figyelemmel kísérjük az egész rendszert, és beavatkozunk, ha szükséges” – fogalmazott Altfatter Tamás, hozzátéve, hogy a vizsgálatokra a következő hónapokban kerül sor.

 

A prefektúra ígérete szerint beszámolnak majd az eredményéről is, ugyanakkor a Szatmár.ro a hétfői nap folyamán kérdéssort juttatott el az ügyészséghez is, melyben arról érdeklődtünk, hogy indult-e a rokkantsági nyugdíjakra vonatkozó csalás gyanúja miatt nyomozás a megyében. Amint válaszolnak, válaszukat közzétesszük!