Egyetlen nap alatt két bántalmazott nő is a rendőrséghez fordult segítségért

A közösségi platformokon közzétett, boldog pillanatokat megörökítő bejegyzéseket, fotókat görgetve könnyen lehet az embernek olyan érzése, hogy minden család példaértékű, gondtalan életet él, ám ne feledjük, könnyen előfordulhat, hogy a négy fal között koránt sincs minden rendben.
Szeptember 25-én, éjfél után 30 perccel például egy szatmári nő arról értesítette a rendőrséget, hogy egy családi vita hevében 31 éves élettársa ököllel az arcába vágott. A helyszínen a hatóság emberei megállapították, hogy a férfi valóban veszélyt jelent a nőre, ezért egy ideiglenes, 5 napra szóló távoltartási végzést állítottak ki. Ugyanezen a napon, délután 6 óra környékén újabb hívás futott be a 112-es segélyhívóra. A bejelentés szerint egy 60 éves, szatmárhegyi asszony összetűzésbe keveredett 47 éves élettársával, akinek a vita hevében eljárt a keze és arcon ütötte párját. A férfi nevére a rendőrök egy ideiglenes távoltartási végzést állítottak ki, melynek értelmében a bántalmazó legalább 50 méteres távolságot kell tartson élettársától.
A hatóság mindkét esetben büntetőeljárást kezdeményezett családon belüli erőszak miatt.
A családon belüli erőszakkal kapcsolatos esetben eljáró rendőrök 2018. december 28. óta dönthetnek úgy, hogy egy ideiglenes távoltartási végzést állítanak ki a család tagjait rettegésben tartó féllel szemben. Ennek köszönhetően a fizikai vagy lelki bántalmazás elkövetőjét 5 napra parkolópályára küldik.
Az 5 napig érvényes távoltartási végzést a rendőr abban az esetben állíthatja ki, ha úgy véli, hogy a család bármelyik tagjának személyi szabadságát vagy testi-lelki épségét veszélyezteti a vele egy háztartásban élő másik személy. Ilyenkor egy 21 kérdésből álló kérdőívet alapul véve feltérképezik a helyzetet, majd az eredményeket kiértékelve, a törvény adta keretek között dönthetnek arról, miként orvosolják azonnal a helyzetet.
A végzés kiállításához nincs szükség bírósági beleegyezésre, azonban a rendőrnek kötelessége az ügyet 24 órán belül továbbítani az területileg illetékes ügyészségre is. Az említett állami szervnek a törvény értelmében 48 órája van arra, hogy döntsön: ha indokoltnak tartja az intézkedést, akár meg is hosszabbíthatja a végzés érvényességét, viszont ha úgy ítéli, a családtagok nincsenek veszélyben, semmissé is teheti azt. Természetesen az ügyészség döntését meg is lehet fellebbezni, erre az agresszornak maximum 48 órája van. A döntéstől függetlenül az ügyésznek mindenképp tájékoztatnia kell az eredményről az esetben eljáró rendőrséget is. A végzés mellett értelemszerűen bűnügyi eljárást is indíthatnak az elkövető ellen.