Egyetlen hétvége alatt három megvert nő is a rendőrség segítségét kérte

December 9-én, 16 óra 30 perc környékén arról értesítette egy 28 éves, szatmári nő a rendőrséget, hogy volt élettársa többször is megütötte őt.
Mint a bejelentésben elmondta, épp egy rokonát látogatta meg, amikor is volt élettársa egy szóváltás nyomán többször is megütötte őt. A rendőrök a helyszínen felmérték a helyzetet és úgy döntöttek, hogy ideiglenes távoltartási végzést adnak ki a férfival szemben, melynek értelmében legfeljebb 50 méterre közelítheti meg a 28 éves nőt és annak otthonát, illetve testi sértés miatt büntetőeljárást is kezdeményeztek.
Egy nappal később egy 29 éves nő is a rendőrséghez fordult segítségért, mert a férje többször is arcon ütötte őt. A helyszíni vizsgálat során a rendőrök megállapították, hogy a nő által elmondottak megfelelnek a valóságnak, ezért a 30 éves férfival szemben családon belüli erőszak miatt eljárást indítottak. Kiegészítő intézkedésként a férfi ellen ideiglenes távoltartási végzést állítottak ki, így a férjnek azonnali hatállyal el kellett költöznie otthonról, és a következő napokban legalább 100 méteres távolságot kell tartania a feleségétől, lányától és a lány iskolájától is.
Ugyanezen a napon egy 31 éves, Szatmárhegy községből származó nő is bejelentést tett. Mint elmondta, férjével december 2-én összeszólalkoztak, s a vita hevében a 41 éves férfi megütötte őt, december 10-én pedig a részeg férj mind a feleséget, mind a lányukat halállal fenyegette meg. A férfit családon belüli erőszak miatt fogják felelősségre vonni, de addig is egy ideiglenes távoltartási végzésnek köszönhetően legalább 100 méteres távolságot kell.
Hogyan védi meg az ideiglenes távoltartási végzés a családon belüli erőszak áldozatait?
Az 5 napig érvényes távoltartási végzést a rendőr abban az esetben állíthatja ki, ha úgy véli, hogy a család bármelyik tagjának személyi szabadságát vagy testi-lelki épségét veszélyezteti a vele egy háztartásban élő másik személy. Ilyenkor egy 21 kérdésből álló kérdőívet alapul véve feltérképezik a helyzetet, majd az eredményeket kiértékelve, a törvény adta keretek között dönthetnek arról, miként orvosolják azonnal a helyzetet.
A végzés kiállításához nincs szükség bírósági beleegyezésre, azonban a rendőrnek kötelessége az ügyet 24 órán belül továbbítani az területileg illetékes ügyészségre is. Az említett állami szervnek a törvény értelmében 48 órája van arra, hogy döntsön: ha indokoltnak tartja az intézkedést, akár meg is hosszabbíthatja a végzés érvényességét, viszont ha úgy ítéli, a családtagok nincsenek veszélyben, semmissé is teheti azt. Természetesen az ügyészség döntését meg is lehet fellebbezni, erre a bántalmazónak maximum 48 órája van. A döntéstől függetlenül az ügyésznek mindenképp tájékoztatnia kell az eredményről az esetben eljáró rendőrséget is. A végzés mellett értelemszerűen bűnügyi eljárást is indíthatnak az elkövető ellen.
A témában ajánljuk még: Magyarul is tud a családon belüli erőszak áldozatai számára kifejlesztett applikáció