Egyedülálló vállalkozás: Üvegművészeti galéria nyílt Szatmárnémeti szívében


Szatmárnémetiben, a Székesegyház melletti, sokak által „Mézesházként” ismert épületben pár napja új üzlet színesíti a város főterét. A patinás épületben üvegművészeti galéria nyílt a KK Concept Glass Art Kft. jóvoltából. A cég tulajdonosát, Kovács Kingát kértük fel, hogy pár mondatban mutassa be az egyedi stílusú kézműves üvegbolt galériáját.
Tisztelettel üdvözlök minden kedves olvasót. Köszönöm a lehetőséget, hogy bemutathatom tevékenységünket, megismertethetem az üvegművészet pár ágát a szatmárnémeti lakosokkal. Nagy örömömre szolgál, hogy ebben a gyönyörű környezetben lehetőség nyílt a galéria megnyitására.
Mikor és hogyan kezdődött...
2006-ban egy kedves ismerősünk otthonában 6-8 ólomüveg lámpa ragyogta be fényével a lakást. A sok lámpa színes fénye és hangulata indított egy érzést bennem: milyen szép, én is szeretném a lakásom hangulatát hasonlóra változtatni.
Szerettünk volna ólomüvegből rendelni függőlámpát, asztali lámpát és falikart. Akkor, mint hozzá nem értő, az interneten próbáltam beszerezni a lámpákat nagy ismert világítástechnikai szaküzletből. Nem sikerült: amiből volt asztali lámpa, nem volt mintájában és színében megegyező falikar, maradtak a lakásba a már jól bevált megszokott világítótestek. A gondolat viszont maradt: mi lenne, ha meg tudnám tanulni az ólomüveg lámpák készítését, milyen jó hobbi lehetne. Aktuális munkám nagyon lekötött, a hosszú munkaprogram nem adott lehetőséget még hobbi szinten sem.
9 év után újra jött a gondolat, hogy milyen szép lenne egy Tiffany lámpa a lakásban hangulatfényével. Órákig nézegettem és olvastam róluk, majd jött a gondolat, ha tudok rajzolni egyet is, egy teljesen saját tervezésűt, akkor hozzáfogok. Sajnos nem sikerült, esetlen rajz lett. Egy év múlva, 2016-ba, újra vettem a rajzfüzetet és tetszett, amit rajzoltam. Minden kelléket beszereztem és elkészítettem az első lámpámat, majd nemsokára a másodikat és a harmadikat. Az internet segítségével tanultam meg elkészíteni őket, mert a kurzusok, tanfolyamok nagyon hosszú időbe teltek volna, ráadásul csak külföldön lett volna rá lehetőség. Egyre több ismerősnek tetszettek meg a lámpák, barátoknak készítettem párat.
Kíváncsi lettem, hogy Amerikában, az üvegművészet hazájában milyen kritikát kapnának a lámpáim. Ezért beneveztem két munkámat egy ott ismert szakmai egyesület éves falinaptár pályázatára. Beválasztották mindkét lámpámat egy-egy évben.
2018-ban alapítottam meg saját cégemet, a KK Concept Glass Art Kft-t. Azóta folyamatosan üveg dísztárgyak tervezésével és készítésével foglalkozom.
2020-ban két üvegolvasztó kemencével és speciális vágó- és csiszológépekkel bővítettem az aktivitást. A kemencék segítségével különböző dísztárgyakat is készítünk: tálakat, vázákat, lámpákat, faldíszeket. Termékeink prémium minőségű alapanyagokból készülnek. A Tiffany-technikával készített lámpák speciális művészüvegből készülnek, ezért látszik a különbség a Távol-Keleten, olcsó üvegből készült lámpákhoz képest.
Az üvegolvasztáshoz is szintén a piacvezető, az Egyesült Államokban gyártott, minőségi üveget használjuk. Termékeink 80-90%-ban saját terv alapján készülnek, 10-20%-ban használunk formákat és sablonokat bizonyos dísztálak elkészítésénél.
Kiket szólít meg a bolt?
Leginkább azokat, akik szeretik a szép, jó minőségű kézműves terméket. Protokoll-, családi-, vagy baráti ajándéknak, illetve akik saját lakásukat szeretnék új hangulatba öltöztetni.
Két éve dologozom állandó kollégával, Évával, aki a gyártás mellett az értékesítésben is nagy segítségemre van.
Egyedi termékek készítését vállaljuk rendelésre is, aminek a határideje egy-két naptól akár hetekig tarthat, a kívánt termék összetettségétől függően. A tömeggyártás sem technikailag, sem morálisan nem áll közel hozzám.
Tervek a következő évre, évekre...
Első lépésben az ólomüveg ajtó- és ablakbetét készítése lenne, majd talán tanfolyamok, diákfoglalkozások szervezése, természetesen csak, ha igény mutatkozik rá, bizonyos programok keretén belül.
Zárszóként pedig elmondhatom, nagy szeretettel várunk minden kedves kézművesség iránt érdeklődő, vagy elkötelezett látogatót, abban a reményben, hogy nyitottságra talál régiónkban is ez a kevésbé ismert képzőművészeti ágazat.