Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Egy hét a mesterség bűvöletében – Mester-inas képzések a Borókagyökér Egyesületnél

Bajnai Botond
Szatmár.ro
Május. 05. 2025. Hétfő 14:01
Egy hét a mesterség bűvöletében – Mester-inas képzések a Borókagyökér Egyesületnél

Különleges, mesterségeket átörökítő képzéssorozat zajlik a Borókagyökér Egyesület szervezésében, a Csoóri Sándor Alap támogatásával. A Mester–Inas program célja, hogy hagyományos népi mesterségek tudását egy-egy elhivatott mester személyesen adja át egyetlen tanítványnak – azaz inasnak – bensőséges, elmélyült tanulási környezetben, fokozott figyelemmel.
 

A húsvét utáni héten több különleges együttműködés is megvalósult: Molnár Anett, a Kalotaszegi Barangolók és az Apáról Fiúra Népművészeti és Kézműves Egyesület vezetője a gyöngyfűzés mesterfogásaira tanította Finta Fekete Teklát, a szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnázium tanulóját. Közös munkájuk eredményeként egy csodaszép kalotaszegi asszonycsipke született.
 

Szintén ebben az időszakban zajlott a szövőképzés is: Szőllősi–Dede Orsolya, a Népművészet Ifjú Mestere, szőnyegszövő–takács, a Nádudvari Kézműves Iskola korábbi oktatója Barbu Dávidot, a Popp Aurel Művészeti Iskola végzős diákját készítette fel. A fiatal szövő az elmúlt két évben kiemelkedően szerepelt az országos szövőolimpiákon.


Legeza Márta, a Hagyományok Háza Népművészeti Módszertani Műhelyének néprajzos munkatársa, a Népművészet Ifjú Mestere, kosárfonó szakoktatóként a nagykárolyi Zsidó Ernát vezette be mélyebben a kosárfonás rejtelmeibe.

 


A hétvégén újabb inasok léptek a mesterség tanulásának útjára: Vetró Mihály, a Magyar Művészeti Akadémia tagja, a Népművészet Ifjú Mestere, a Nádudvari Népi Kézműves Szakgimnázium és Kollégium nemez szakoktatója Horváth Viktóriával, a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum diákjával készített tűzött nemez technikával üreges tárgyat.

A folytatásban Farkas Gábor Gránátalma-díjas, Páva védjegyes fazekasmester tanítványa pedig Szejke Vilmos Balázs lesz.


A mester–inas viszony lényege a személyes oktatás: a mester teljes figyelmét a tanítványára fordítja, így olyan mozdulatokat és fogásokat is tovább tud adni, amelyek csoportos oktatás során könnyen elvesznének.

 

 

Szejke Judit, a Borókagyökér Egyesület vezetője a program kapcsán így fogalmazott: „Nagyon hálás vagyok ezért a képzésért. Ez az előkapuja a Vándorlegénynek is, hiszen ezek a fiatalok, akik most részt vesznek a képzésen, a XVI. Vándorlegény – Országos Gyermek- és Ifjúsági Népi Kézműves Pályázat programban is bemutatkoznak (várhatóan 2026 tavaszán), ahol már saját készítésű tárgyakat fognak prezentálni.”
 

A program különleges értéke, hogy nemcsak a mesterek tanítják tanítványaikat, hanem egymástól is tanulnak.

Például Molnár Edit bútorfestésre oktatta Fejér Jolán barcasági csángó tojásírót, aki viszonzásképpen bevezette őt a tojásírás fortélyaiba. A közösségi tudásmegosztás így természetes módon válik a program szerves részévé.
 

A hétvége másik kiemelkedő eseménye Mihály Eszter növényi festésről szóló foglalkozása volt. A résztvevők helyi növényeket gyűjtöttek, ezekből természetes festékeket készítettek, majd batikolás és pácolás technikáival színesítették a textileket. Ez a foglalkozás egyfajta előképzés volt a július 6-án kezdődő nyári táborhoz, amely szintén a növényi festés és a természetes alapanyagok felhasználása köré szerveződik majd.


A Borókagyökér Egyesület kezdeményezése nem csupán a kézműves hagyományokat éleszti újra, hanem élő kapcsolatot épít múlt és jövő, mesterek és tanítványok között – közösséget formálva és értéket közvetítve egy generációról a másikra.