Egy év alatt szinte megduplázódott Szatmár megyében a leányanyák száma


2021-ben több mint 2.500 11 és 14 év közötti lány vált édesanyává, azaz számuk az egy évvel korábban mért adatokhoz képest országos viszonylatban megháromszorozódott, Szatmár megyében pedig szinte duplájára nőtt – derül ki a Hotnews által összesített adatokból.
Ahogyan arról korábban beszámoltunk, Romániában rendívül magas a leányanyák száma, mi több, arányuk olyannyira magas, hogy ez az ország adja az Európai Unió 15 évnél fiatalabb édesanyáinak 45 százalékát.
A Mentsétek meg a gyerekeket Egyesület korábbi tájékoztatása szerint 2020-ban 731 olyan édesanyává lett lányt jegyeztek a román hatóságok, aki még a 15-ik életévét sem töltötte be. A legtöbb leányanyát akkor Maros megyében jegyezték, ahol az e helyzetbe került lányok száma elérte a 63-at, majd következett Bihar és Dolj 52-52 esettel, a képzeletbeli dobogó harmadik helyére pedig Brassó megye került 40 esettel. Szatmár megye a nevezett évben az országos összesítés 8. helyén zárt, ugyanis 2020-ban 23 olyan édesanya került fel a hatóságok radarjára, aki fiatalabb volt 15 évnél.
Az Országos Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai azonban arra világítanak rá, hogy 2021-ben tovább romlott a leányanyák helyzete: a korábbi évben jegyzett 731-hez képest 2.523 esetre derült fény, és e számban nem szerepelnek azok a lányok, akik valamilyen indoknál fogva kénytelenek voltak elvetetni a magzatot.
2021-ben a legtöbb esetre, szám szerint 195-re a fővárosban derült fény, Suceavában 106 leányanyát regisztráltak, Iasi-ban pedig 102-t. Szatmár megyében szinte megduplázódott az esetek száma, az egy évvel korábban jegyzett 23-hoz képest '21-ben 41 lány vált édesanyává, ezzel a megye az országos középmezőny alsó szegmensébe került. A szomszédos Bihar megyében 67 volt a 11 és 14 év közötti édesanyák száma, Szilágyban 28, Máramarosban pedig 77.
A fentebb említett egyesület nemrégiben a Háziorvosi Egyesületek Országos Szövetségének azon adatára is felhívta a figyelmet, hogy a vidéki települések 53 százalékában egyáltalán nincs háziorvos, vagy ha van, számuk nem elégséges, így a kiszolgáltatott közösségekben élő lányok gyakran el sem jutnak az orvosig, hogy nyilvántartásba vegyél őket és megfelelően nyomon kövessék a terhességet. Orvoshoz pedig csak akkor fordulnak, amikor valamilyen oknál fogva rosszabbra fordul az egészségügyi állapotuk. Az egyesült szerint mindez azért is roppant aggasztó, mivel a túl korán anyává válás exponenciálisan növeli a koraszülés és a gyermekelhalálozás arányát is.