Egy egész család kórházba került a bevizsgálatlan hús miatt Szatmár megyében


Egy ötfős kisgércei család került kórházba a héten Szatmár megyében azt követően, hogy elmulasztották bevizsgáltatni az elfogyasztásra kerülő sertéshúst – tájékoztat a Szatmár Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA).
A két felnőttnél és három gyermeknél azt követően alakult ki a trichinellózis, hogy levágták a saját maguk által nevelt sertést, viszont annak húsát nem vizsgáltatták be, mielőtt elfogyasztották volna. Tüneteik olyan súlyosak voltak, hogy mindannyian kórházi kezelésre szorultak.
Az állategészségügyi és a közegészségügyi igazgatóság által lefolytatott vizsgálat során mintákat vettek a fagyasztóban maradt húsból. A labor igazolta a trichinella-fertőzést, így a hatóságok kénytelenek voltak elkobozni és megsemmisíteni a fertőzött sertéshúst.
A család azonban nem csak a hús bevizsgáltatását mulasztotta el, hanem azon kötelezettségüknek sem tettek eleget, hogy az állatot nyilvántartásba vetessék a területileg illetékes állatorvosnál. Füljelző nélküli sertés esetében ugyanis a gazda kártérítésre sem jogosult az elkobzott hús után.
Milyen tünetek jellemzik a fertőzést az emberben?
„A fertőzött hús fogyasztása után az elfogyasztott lárvák mennyiségével arányos súlyosságú gyomor-bélrendszeri gyulladás alakul ki, mely hasmenés, hányinger, hányás, hasi fájdalom formájában jelentkezik a fogyasztást követő 2-28 napon (leggyakrabban 7-10 napon) belül. Amikor a lárvák a véráramba jutnak, gyakran akár 39-40 °C fokos láz, izom- és ízületi fájdalmak, nagyfokú szemhéjduzzanat, nehézlégzés, idegrendszeri tünetek, a szívizomkárosodás alakulhat ki” - írja a trichinellózisról a webbeteg.hu.
Hol végeznek trichinella-vizsgálatot Szatmár megyében?
A vizsgálat az előttünk álló hétvégén, szombaton 8 és 12 óra között Szatmárnémetiben, a Szamos-piacon, valamint a magán állatorvosi rendelőkben végezhető el, vasárnap pedig csak utóbbiakban. A vizsgálat elvégzéséhez a tulajdonosnak/kérelmezőnek az állat rekeszizmából kell mintát vinnie, illetve kéznél kell legyen személyi igazolványa, a sertés füljelzője, valamint az analízis 30,94 lejes ellenértéke. Ugyanakkor a DSVSA felhívja rá a figyelmet, hogy a magánrendelők díjszabása változhat.
Az igazgatóság zárszóként arra is emlékeztet, hogy a háztáji sertések leöléséből származó húst szigorúan tilos értékesíteni, e törvény megszegése pedig akár komoly szankciókat is vonhat maga után.